• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kultura Dawnego Gdańska

Przed nami środowe popołudnie w Domu Uphagena, naszym gościem będzie pani mgr Weronika Grochowska (Muzeum Narodowe w Gdańsku), która podejmie temat Kontakty artystyczne Gdańska z Anglią od połowy XIV do połowy XVI wieku. Importowana alabastrowa plastyka z warsztatów angielskich.

Czekamy na Państwa w salonie Domu Uphagena!

O tematyce wykładu:

Choć pierwsze wzmianki na temat kontaktów między Anglią a państwem krzyżackim pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku, to ich prawdziwy rozkwit nastąpił w drugiej połowie wieku, tuż po przyłączeniu się miast pruskich do Hanzy. Rolę nadrzędną w tych kontaktach pełnił Gdańsk, gdzie też osiedliła się liczna grupa angielskich kupców. Kontakty z Anglią nie ograniczały się jednak wyłącznie do handlu. Spora liczba zachowanych głównie w Gdańsku przykładów dzieł alabastrowych wytwarzanych w warsztatach angielskich wskazuje na żywe zainteresowanie tymi charakterystycznymi wyrobami, które jako cenne dzieła sztuki niezwykle szybko zyskały popularność w całej Europie.

O wykładowczyni:

Weronika Grochowska - historyk sztuki, muzealnik, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego; specjalizuje się w sztuce średniowiecznej, przygotowuje rozprawę doktorską na temat nastaw ołtarzowych na terenie państwa zakonu krzyżąckiego w Prusach.

Pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obecnie w Oddziale Sztuki Dawnej jako opiekun Pracowni Rzeźby, wcześniej w Dziale Głównego Inwentaryzatora Zbiorów. Brała udział w licznych projektach związanych z digitalizacją muzealiów i badaniem strat wojennych. Współpracowała z Muzeum Zamkowym w Malborku. W ramach współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów prowadzi szereg ogólnopolskich szkoleń związanych z zagadnieniami dokumentacji muzealnej i brytyjskiego standardu zarządzania zbiorami SPECTRUM.

Stypendystka Instytutu Herdera w Marburgu (2017) i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich (2018); laureatka programu START 2019 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Opinie

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?