stat
Impreza już się odbyła

Kultura Dawnego Gdańska

Przed nami środowe popołudnie w Domu Uphagena, naszym gościem będzie pani mgr Weronika Grochowska (Muzeum Narodowe w Gdańsku), która podejmie temat Kontakty artystyczne Gdańska z Anglią od połowy XIV do połowy XVI wieku. Importowana alabastrowa plastyka z warsztatów angielskich.

Czekamy na Państwa w salonie Domu Uphagena!

O tematyce wykładu:

Choć pierwsze wzmianki na temat kontaktów między Anglią a państwem krzyżackim pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku, to ich prawdziwy rozkwit nastąpił w drugiej połowie wieku, tuż po przyłączeniu się miast pruskich do Hanzy. Rolę nadrzędną w tych kontaktach pełnił Gdańsk, gdzie też osiedliła się liczna grupa angielskich kupców. Kontakty z Anglią nie ograniczały się jednak wyłącznie do handlu. Spora liczba zachowanych głównie w Gdańsku przykładów dzieł alabastrowych wytwarzanych w warsztatach angielskich wskazuje na żywe zainteresowanie tymi charakterystycznymi wyrobami, które jako cenne dzieła sztuki niezwykle szybko zyskały popularność w całej Europie.

O wykładowczyni:

Weronika Grochowska - historyk sztuki, muzealnik, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego; specjalizuje się w sztuce średniowiecznej, przygotowuje rozprawę doktorską na temat nastaw ołtarzowych na terenie państwa zakonu krzyżąckiego w Prusach.

Pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obecnie w Oddziale Sztuki Dawnej jako opiekun Pracowni Rzeźby, wcześniej w Dziale Głównego Inwentaryzatora Zbiorów. Brała udział w licznych projektach związanych z digitalizacją muzealiów i badaniem strat wojennych. Współpracowała z Muzeum Zamkowym w Malborku. W ramach współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów prowadzi szereg ogólnopolskich szkoleń związanych z zagadnieniami dokumentacji muzealnej i brytyjskiego standardu zarządzania zbiorami SPECTRUM.

Stypendystka Instytutu Herdera w Marburgu (2017) i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich (2018); laureatka programu START 2019 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?