• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kuglarz to nie klaun. Rusza Gdyński Weekend Kuglarski

Łukasz Stafiej
18 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Podczas imprezy zaplanowano kilka godzin warsztatów. W sobotę w Adventure Park Kolibki odbędzie się otwarta dla wszystkich gala cyrkowa. Na zdjęciu: Rafał Polakowski, jeden z organizatorów. Podczas imprezy zaplanowano kilka godzin warsztatów. W sobotę w Adventure Park Kolibki odbędzie się otwarta dla wszystkich gala cyrkowa. Na zdjęciu: Rafał Polakowski, jeden z organizatorów.

- Dawniej sztuki cyrkowe były dostępne jedynie dla nielicznych artystów, doskonalących swoje umiejętności jedynie w celu przygotowania odpowiedniego występu. Nowoczesne kuglarstwo otwiera się na szeroki krąg odbiorców. Każdy może spróbować i czerpać przyjemność z uprawiania kuglarstwa. Ze znajomymi, na trawniku przed blokiem, w parku - mówi Rafał Polakowski, organizator imprezy Gdyński Weekend Kuglarski, który odbędzie się w weekend. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdyni zaplanowano kilka godzin warsztatów oraz otwartą dla wszystkich galę cyrkową w namiocie na terenie Adventure Park Kolibki zobacz na mapie Gdyni w sobotę o godz. 19. Wstęp wolny.



Łukasz Stafiej: Co to jest nowoczesne kuglarstwo?

Rafał Polakowski: Nowoczesne kuglarstwo to bardzo szeroka dziedzina, łącząca w sobie wiele różnych dyscyplin takich jak żonglerka, manipulacja obiektami, fireshow czy akrobatyka. Mówiąc bardziej obrazowo - osoby tańczące z ogniem, żonglujące piłkami lub maczugami, jeżdżące na monocyklach, chodzące po linach lub na szczudłach to właśnie kuglarze. Po uwzględnieniu różnych odmian każdej z tych dyscyplin uzyskujemy naprawdę bardzo obszerny zbiór aktywności. Każda z nich oparta jest na pewnych umiejętnościach, takich jak np. zręczność, koordynacja czy równowaga.

Sprawność fizyczna to jedno, ale kuglarze to również często artyści.

Wymiar artystyczny jest ważnym aspektem, ale w odróżnieniu od klasycznego cyrku nie jest on jednak obligatoryjny. Dawniej sztuki cyrkowe były dostępne jedynie dla nielicznych - artystów, doskonalących swoje umiejętności jedynie w celu przygotowania odpowiedniego występu. Nowoczesne kuglarstwo zrywa te więzy i otwiera się na szeroki krąg odbiorców. Każdy może spróbować i czerpać przyjemność z uprawiania kuglarstwa. Ze znajomymi, na trawniku przed blokiem, w parku.

Powszechnie może się to kojarzyć z cyrkowymi klaunami, a przecież kuglarzom daleko do cyrkowców, jakich znamy z obwoźnych występów. Jakie są najważniejsze różnice?

Zgadza się, powszechnie kojarzy się kuglarzy z klaunami. Najprościej można ująć to w ten sposób - klaun to rodzaj aktora, który wcielał się w pewną rolę. Ubiera za duże buty, kolorowy strój, śmieszną perukę. W swoich występach może wykorzystywać różne rekwizyty i umiejętności, ale główną jego dyscypliną jest aktorstwo. Większość kuglarzy skupia się natomiast na zdobyciu umiejętności posługiwania się konkretnym rekwizytem - np. żonglerką maczugami. Mogą to robić jedynie dla własnej satysfakcji, albo jeśli tego chcą - w celu przygotowania swojego pokazu. Oczywiście jeśli zdecydują się występować, mogą odgrywać uczucia, inscenizować pewne sytuacje, ale to żonglerka jest dominującą formą ich wyrazu. No i oczywiście kuglarzy rzadko widuje się w za dużych butach.

Różnica etyczna jest równie istotna?

Nowoczesny cyrk nie dopuszcza udziału zwierząt w występach. Opiera się on wyłącznie na ludzkich umiejętnościach, nabytych dobrowolnie i w duchu rozwoju osobistego, nie metodą tresury. Nowoczesne kuglarstwo to dowód na nieograniczone możliwości rozwoju człowieka, nie jego okrucieństwo i dominację.

Jakie atrakcje przygotowaliście na Gdyńskim Weekendzie Kuglarstwa?

Kluczowym elementem wydarzenia są bardzo liczne warsztaty. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę zaplanowaliśmy po osiem warsztatów dotyczących różnych dyscyplin i rekwizytów kuglarskich - od żonglerki, przez kręcenie hula-hop, do jazdy na monocyklu. Dodatkowo umożliwiamy uczestnikom naszej imprezy trening indywidualny przez cały czas jej trwania. Obejmuje to również możliwość chodzenia po linie, ponieważ jako jedna z nielicznych "zimowych" imprez tego typu udostępniamy uczestnikom liny rozwieszone na korytarzach PPNT Gdynia. Umożliwiamy w ten sposób swobodną wymianę wiedzy i umiejętności, tworząc pasjonatom nowoczesnego kuglarstwa okazję do wspólnego spotkania i wzajemnej inspiracji. Ponadto zapraszamy na pokaz umiejętności naszych najbardziej uzdolnionych kolegów - artystów z całej Polski, którzy wystąpią w czasie Gali Gdyńskiego Weekendu Kuglarskiego.

Nowoczesny cyrk nie dopuszcza udziału zwierząt w występach. Opiera się on wyłącznie na ludzkich umiejętnościach, nabytych dobrowolnie i w duchu rozwoju osobistego, nie metodą tresury. Nowoczesny cyrk nie dopuszcza udziału zwierząt w występach. Opiera się on wyłącznie na ludzkich umiejętnościach, nabytych dobrowolnie i w duchu rozwoju osobistego, nie metodą tresury.


Dla początkujących też znajdzie się miejsce?

Oczywiście. Jest to doskonała okazja do postawienia pierwszych kroków lub doskonalenia podstawowych technik. Dzięki wsparciu naszych instruktorów łatwiej będzie przezwyciężyć pierwsze trudności. Nie jest potrzebny nawet własny sprzęt treningowy - staramy się zabezpieczyć pewną liczbę rekwizytów dla uczestników warsztatów.

Jakie predyspozycje należy mieć, aby zacząć uprawiać kuglarstwo?

Kuglarstwo jest obecnie traktowane jako forma samorozwoju. W związku z tym brak jakichkolwiek predyspozycji jest najlepszą predyspozycją do rozpoczęcia tej przygody. Dzięki systematycznym treningom będziemy mieli okazję rozwinąć własne umiejętności i przezwyciężyć swe słabości - jednocześnie kształcąc silną wolę, zwiększając swoje poczucie wartości i poprawiając samoocenę. Przecież nikt nie każe nam od razu występować przed tłumem widzów w największych teatrach świata. Tak jak w piłkę nożną może grać każdy - dla zabawy, tak i kuglarstwo jest ogólnodostępne.

Czy na zlot można przyjść również w roli widza?

Tak, osoby, którym wystarczy podziwianie umiejętności innych zapraszamy na Galę Gdyńskiego Weekendu Kuglarskiego, która odbędzie się w namiocie cyrkowym na terenie Adventure Park Kolibki.

Zobacz szczegółowy program imprezy Gdyński Weekend Kuglarski >>>

Wydarzenia

Gdyński Weekend Kuglarski (1 opinia)

(1 opinia)
warsztaty, zlot, pokaz

Gala Gdyńskiego Weekendu Kuglarskiego

pokaz

Miejsca

Opinie (14) 1 zablokowana

  • To niezły cytat: (3)

    "Widowisko skierowane jest zarówno do uczestników tego wspaniałego wydarzenia jak i wszystkich mieszkańców Trójmiasta." Taki podręcznikowy przykład bełkotu.

    • 29 11

    • Sprawdzano...

      ...czy ktoś w ogole czyta ;)

      • 9 1

    • Oj chyba się mylisz (1)

      Uczestnikami Gdyńskiego Weekendu Kuglarskiego są przede wszystkim kuglarze z całej Polski. To nie bełkot, tylko informacja, że nie jest to impreza zamknięta i osoby niezwiązane z kuglarstwem również mogą przyjść. Nie szukaj dziury w całym.

      • 3 4

      • poszłabym

        • 1 1

  • Super inicjatywa

    Tak trzymajcie!

    • 6 0

  • Sztuczki kuglarskie kojarzą mi się z pracą polityka :)

    • 7 3

  • Cyrk bez zwierząt to nie cyrk, to hucpa !

    • 2 17

  • Dobre

    Koleś ze zdjęcia w lato ćwiczy przed blokiem, ogólnie gościa podziwiam za to co tam wyczynia, zawsze jak jest okazja to go z żoną podglądamy, oby więcej takich pokazów :p Pozdrawiamy.

    • 14 0

  • Fajnie być kuglarzem!

    Klauny mnie irytują.

    • 8 0

  • Całymi tygodniami wypatruję ciekawego wydarzenia, a jak już o nim czytam, okazuje się, że mam bilet na coś innego. Szkoda,bo tyle miesięcy nie byłam praktycznie nigdzie...

    • 1 3

  • Czy kuglarze z UM też będą występować?

    • 6 0

  • I po to był potrzebny cały wielki PPNT...

    Brawo! Rozwój, aż zwój.

    • 1 3

  • Cyrk jest śmieszny.

    Nie dla zwierząt.

    • 3 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ekranizacja popularnej książki dla dzieci autorstwa Agnieszki Śladkowskiej będzie miała tytuł:

 

Najczęściej czytane