stat
Impreza już się odbyła

Kucie Orła Białego

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera w Święto Niepodległości Kuźnię Wodną w Oliwie. W godzinach 15:00 do 20:00 muzealnicy wraz z lokalnymi miłośnikami historii przygotowali szereg atrakcji edukacyjnych. Największą z nich będą kucie Orła Białego w koronie ze stali oraz udział grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax.


11 listopada to najważniejsze święto dla każdego Polaka. Uroczystości 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto spędzić wspólnie z rodziną, sąsiadami, czy przyjaciółmi. W to wyjątkowe listopadowe popołudnie i wieczór możemy zajrzeć do gdańskich restauracji, które przygotowały bogatą ofertę biało-czerwonych dań. Dobrą alternatywą dla tej oferty jest wizyta w Kuźni Wodnej w Oliwie. Czego będzie można doświadczyć i dowiedzieć się podczas pięciu godzin pokazów edukacyjnych?

- 11 listopada będziemy wraz z kowalami Leszkiem Supińskim i Bartoszem Nawackim symbolicznie wykuwać naszą wolność - czyli Orła Białego w koronie. Pokazy kucia swobodnego uatrakcyjni Remigiusz Pacer, który będzie wytapiał bułat - czyli stop stali używany do produkcji krzywych, orientalnych szabli używanych także przez polskie wojsko w nowożytnej Polsce, czyli w czasach kiedy przedrozbiorowa Rzeczpospolita była u szczytu swej potęgi. Pod okiem Jacka Ileckiego z oliwskiej pracowni Manufaktura Mansarda, będzie można także nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim - mówi Lech Trawicki z MHMG, organizator pokazów.

Egzotyczną atrakcją będzie udział Legio XXI Rapax - jednej z największych międzynarodowych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe. Obecnie jego społeczność liczy 80 członków, głównie z Polski i Niemiec. Przy zabytkowej kuźni zobaczymy sześciu legionistów.

- Rekonstruktorzy będą prezentować uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku z okresu I w. n.e. Warto przypomnieć, że rzymscy legioniści nosili na sobie ok 40 kg ekwipunku - to dość dużo w porównaniu do czasów nam współczesnych. Wszystkie miecze, pancerze, czy hełmy i inne przedmioty będzie można dotknąć, przymierzyć, a przede wszystkim dowiedzieć się o ich przeznaczeniu. Zapraszamy do Kuźni Wodnej w Oliwie na ciekawą lekcję historii - dodaje Lech Trawicki.

Każda z atrakcji będzie dostępna dla publiczności przez cały czas trwania pokazu przy Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?