Wiadomości

Ku pamięci Tadeusza Kantora

Na wystawie pt. "Dziś są moje urodziny - Tadeusz Kantor" zaprezentowano 14 plakatów oraz projekcję multimedialną obejmującą 370 plakatów i rysunków Kantora.
Na wystawie pt. "Dziś są moje urodziny - Tadeusz Kantor" zaprezentowano 14 plakatów oraz projekcję multimedialną obejmującą 370 plakatów i rysunków Kantora. fot. Piotr Pędziszewski / trojmiasto.pl

Legenda polskiego i europejskiego teatru, a poza tym malarz, scenograf, poeta, aktor i happener Tadeusz Kantor do Trójmiasta zaglądał niezwykle rzadko. Teraz Galeria Sztuki Współczesnej NPS w niewielkiej wystawie plakatów do spektakli Kantora przypomina artystyczne wędrówki jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku."Umarła klasa" była najczęściej wystawianym spektaklem Kantora. Najwięcej pokazów miała w Paryżu.
"Umarła klasa" była najczęściej wystawianym spektaklem Kantora. Najwięcej pokazów miała w Paryżu. fot. Piotr Pędziszewski / trojmiasto.pl
Wśród licznych europejskich wojaży teatru Cricot 2, nie zabrakło również hiszpańskiej Sewilli.
Wśród licznych europejskich wojaży teatru Cricot 2, nie zabrakło również hiszpańskiej Sewilli. fot. Piotr Pędziszewski . trojmiasto.pl
Galeria Sztuki Współczesnej NPS w Nowym Porcie podjęła współpracę z Cricoteką - Ośrodkiem Dokumentacji Tadeusza Kantora, działający od 1980 roku. Pierwszym efektem tej współpracy jest niewielka wystawa powstała z okazji 20. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora.

Tadeusz Kantor sztukę pojmował organicznie, tworzył dzieła wszechstronne, obejmujące różne dycypliny sztuki. Największą sławę zyskał jako twórca teatru, komponowanego jak obrazy malarskie, bowiem aktorzy i rekwizyty funkcjonowali w jego spektaklach niczym motywy malarskie. Jego fizyczną obecność w spektaklach można traktować jak ostatnie pociagnięcia pędzla.

Do Trójmiasta Kantor przyjechał tylko raz. W 1980 roku w Sali Widowiskowej Stoczni Gdańskiej zaprezentował jeden ze swoich najwybitniejszych spektakli - "Wielopole, Wielopole". Zresztą większość ze swoich dzieł teatralnych pokazywał częściej poza granicami Polski niż w Krakowie, Warszawie, czy Wrocławiu.

Wystawa obejmuje wybór 14 plakatów z różnych okresów twórczości Kantora - począwszy od "Nadobniś i koczkodanów", przez "Umarłą klasę", "Wielopole, Wielopole", "Cricotage - maszynę miłości i śmierci" i "Niech szczezną artyści", po "Dziś są moje urodziny" - ostatni, dokończny już po śmierci Kantora spektakl Teatru Cricot 2.

Wybrane plakaty są widocznym śladem wędrówek teatru Tadeusza Kantora Cricot 2 po świecie - zapowiadają "seansy dramatyczne", jak tytułował Kantor swoje spektakle, odbywane we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Japonii i Polsce. W formie prezentacji multimedialnej zobaczyć można również 370 plakatów i rysunków Tadeusza Kantora do większości jego spektakli.

Ten ciekawy, choć nieco chaotyczny wybór prac Kantora i plakatów poświeconych jego twórczości jest ważnym głosem w sprawie Tadeusza Kantora. Warto poczekać na kolejny, ponieważ jak zapewnia Marcin Bildziuk, kurator wystawy z ramienia Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki, Galeria Sztuki Współczesnej NPS tą wystawą współpracę z Cricoteką dopiero rozpoczyna. Wystawa będzie czynna do 7 stycznia.

Z Bogdanem Renczyńskim, aktorem Tadeusza Kantora i pracownika Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora rozmawia Łukasz Rudziński.

Łukasz Rudziński: Jak wyglądała praca z Tadeuszem Kantorem?

Bogdan Renczyński: Praca z Kantorem nie posiada czasu przeszłego. To jest ciąły proces. Sam jestem tego dowodem, bo ludzie, z którymi współpracuję, ciągle rozwijają i przybliżają jego dorobek. On jest ponadczasowy.

Czy któryś ze spektakli, w których brał Pan udział, wspomina Pan szczególnie?

Najważniejsze było moje pierwsze spotkanie z Tadeuszem Kantorem w 1980 roku, które wpłynęło na całe moje życie. Jako jeden z nielicznych aktorów Kantora mam prawo mówić o jego teatrze, bo go widziałem zanim zacząłem w nim grać. "Umarłą klasę" i "Wielopole, Wielopole" oglądałem najpierw z perspektywy widza. Potem w 1980 roku wszedłem do zespołu Tadeusza Kantora i poznałem je od drugiej strony.

Jaki był Tadeusz Kantor?

Był człowiekiem niezwykle charyzmatycznym. Wymagał całkowitej, absolutnej współpracy, współodczuwania tego, co robił i nad czym pracował. Ponieważ on całkowicie się potrafił się oddawać dziełu to my, jako aktorzy i jako dzieła sztuki - bo tak Kantor postrzegał aktorów - również powinniśmy być skazani na największe niebezpieczeństwo, jakim jest styczność z arcydziełem.

Na wystawie widzimy bardzo skromną część zbiorów Cricoteki. Większość pamiątek po Tadeuszu Kantorze krąży w różnych wystawach po świecie, bo w Cricotece po prostu się nie mieści...

Cricoteka dysponuje kilkoma tysiącami dzieł Tadeusza Kantora. Obrazy i rysunki Kantora rzeczywiście są rozproszone po całym świecie, ale wiele tysięcy fotografii i wycinków Kantorów została przekazana przez samego Kantora - bo to on zapoczątkował tę kolekcję, a my w Cricotece kontynuujemy jego dzieło.

Budujemy w Krakowie Muzeum Tadeusza Kantora, które będzie posiadać znacznie bardziej rozbuowaną stałą ekspozycję. Jeśli jest możliwość kupienia jakiegoś jego obrazu, czy rysunku to dobrze. Ale już sama świadomość, że one są, w jakimś sensie legitymizuje naszą presję mówienia o Kantorze. W Polsce Tadeusz Kantor to ciągle trudny temat. Zachód jest znacznie odważniejszy.

Opinie (12)

 • na koniec tygodnia uczta dla mojej skołatanej duszy (2)

  I mój wspaniały twórca gdzie pędziłem jak szalony na każe jego pojawienie sie tu w tej szarej tamtejszej rzeczywistości, choć tak naprawdę wykorzystywał zderzenie wysublimowanego tekstu i przedmiotów często zastanych, prymitywnego otoczenia a nawet je zmieniał na gorsze. Taki był Kantor na widowni często ze wzruszenia ludzie płakali. Tak jak dziś pisząc te kilka niezgrabnych słów łzy zasłaniają mi oczy. Szkoda, że tak mało mamy takich wspaniałych i mających coś wielkiego do powiedzenia artystów nie tylko blichtr i celebrę. Wielka szkoda:((

  • 5 0

  • nic dodać nic ująć (1)

   dobrze, że Kantor pojawia się w Trójmieście

   • 2 1

   • kanorów ci u nas dostatek

    ale to wszystko zaczal kantor z krakowa. mozemy byc teraz centrum europy

    • 1 0

 • wystawa Kantora

  Koniecznie muszę iść na tą wystawę. Bo z tego co widzę na fotografiach to bardzo interesująco to wygląda. Prace Kantora widziałam kilka lat temu w Krakowie.

  • 1 1

 • (1)

  Kantor skończył się na Kill \'EM All

  • 0 1

  • wyjć

   • 1 0

 • fajny projekt

  • 1 1

 • czemu? (3)

  Dziś nie ma takich ludzi jak Tadeusz Kantor... :(
  Są tylko nędzni epigoni (np. Janusz Wiśniewski).

  • 1 0

  • jak to nie ma? (2)

   sa. ale nie na swieczniku

   • 0 1

   • dokładnie (1)

    ludzie wierza dzis mamonie z kantoru bardziej niz takim osobowoscią

    • 1 0

    • om

     • 1 0

 • smutne

  że teraz pokazują Kantora na jakimś... z...piu.

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

21

września

23. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Przypadek Tomasza Komendy. Recenzja filmu "25 lat niewinności"
Recenzja filmu "25 lat niewinności"
Największy salon Sinsay otwarto w Gdańsku
Największy salon Sinsay w Polsce

Kulinaria

Kocham polską wódkę. Degustacja owocowych specjałów
Kocham polską wódkę. Degustacja w Ducha 66
Smacznie i pięknie. Lokale z widokiem na wodę w Trójmieście
Lokale z widokiem na wodę

Sprawdź się

Co to jest antresola?