• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

*** Ku Wolności. Polska sztuka lat 80 i 90-tych XX wieku z kolekcji Wernera Jerke (1 opinia)

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostanie zaprezentowany fragment jednej z najlepszych kolekcji polskiej sztuki XX i XXI wieku, ze zbioru Wernera Jerke. Niektóre z pokazywanych dzieł ma wprost legendarny charakter, są znane i reprodukowane, ale mało kto zdaje sobie sprawę, kto jest ich właścicielem.

Jerke kolekcjonuje ze znawstwem i wyczuciem specyfiki sztuki polskiej. Trzyma rękę na jej pulsie i wie świetnie gdzie on bije. Wybiera celnie i z wyczuciem.

Życiowo Werner Jerke, jest lekarzem okulistą, właścicielem kliniki okulistycznej, winiarzem. Najlepiej znany jest jako kolekcjoner sztuki polskiej i twórca pierwszego, prywatnego muzeum polskiej sztuki po za granicami Polski, w niemieckim Recklinghausen, którego budynek sam zaprojektował. Urodzony w Gliwicach w niemieckiej rodzinie, opuścił Polskę mając 23 lata. Zaczynał od zbierania Młodej Polski i École de Paris. Obecnie jego kolekcja liczy kilkaset pozycji. Skupia się na polskiej awangardzie międzywojennej i powojennej nowoczesności.

Na wystawie w sopockim PGS zaprezentowane zostanie głównie malarstwo z lat 80 90-tych XX wieku. Twórczość członków warszawskiej Gruppy - Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Roman Woźniak; wrocławskiego Luxsusu, Łodzi Kaliskiej, Grupy Ładnie, czy klasyków takich jak Edward Dwurnik czy Leon Tarasewicz, oraz młodszego pokolenia, jak Radek Szlaga.

Licząca ponad 60 obiektów prezentacja, jest wyborem prac mających zazwyczaj zaangażowany politycznie czy społecznie charakter, i prezentuje nieco mniej znaną stronę kolekcjonerskich zainteresowań Wernera Jerke.

Wystawa dofinansowana ze środków Gminy Miasta Sopotu.

Kurator/Bogusław Deptuła

Opinie (1)

  • *****

    *** Ku Wolności. Polska sztuka lat 80 i 90-tych bez obecności twórców działających w tamtym okresie w trójmieśawy, Słabe. O wolności w trójmieście mówić pracami spoza jest z lekka żałosne.

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Kiedy odbył się pierwszy koncert w Państwowej Operze Bałtyckiej?