Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Ku Pa - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 557-42-47
wystawia:
Plama
Ku Pa
9.0 2 oceny 1 10
Teatr Kreatury
Ku Pa
w oparciu o rysunki Marka Raczkowskiego

premiera: czerwiec 2010

Teatr Kreatury na przestrzeni 18 lat brał udział w wielu festiwalach i przeglądach teatralnych w całej Polsce (m.in.: Reminiscencje Teatralne w Krakowie, Łódzkie Spotkania Teatralne, OFF Konfrontacje w Lublinie i Gardzienicach, MASKI w Poznaniu, KONTRAPUNKT w Szczecinie). W czerwcu 2002 roku na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA w Poznaniu Teatr Kreatury otrzymał OFFEUSZA za spektakl RADOSNY ŻYWOT GŁUPKA na podst. powieści Krzysztofa Jaworskiego. Kreatury brały również udział w spotkaniach teatralnych organizowanych poza granicami kraju.

Przy Teatrze Kreatury działa Grupa happeningowa WESOŁE MIASTECZKO, która od sierpnia 2001 roku przeprowadziła ponad dwadzieścia akcji ulicznych. Głównym celem, jaki stawiają sobie członkowie grupy, jest komentowanie i piętnowanie nieustannie towarzyszących życiu Gorzowa absurdów.

Rysunki Raczkowskiego znane choćby ze szpalt tygodnika "Przekrój" zostały przeniesione na scenę. Dość ryzykowny zabieg. Problem w tym, aby zachować trafność i błyskotliwość dowcipu ożywiając go ruchem scenicznym. Krótko mówiąc, jak przedstawić Raczkowskiego na deskach teatru tak, aby teatr nie kabaretem, lecz teatrem pozostał?

Po prapremierze w Ostrowie Wielkopolskim można przyznać, że taka kombinacja jest
możliwa. Siła spektaklu tkwi w puencie, która wieńczy każdy z epizodów. Dynamika obrazów sprawia, że obrazy łączą się w spójną całość, w której miejsce zajmuje także poezja Sylvii Plath. Okazuje się, że konfesyjny charakter twórczości poetki wpisuje się w obraz rzeczywistości widzianej oczami satyryka.

Reżyser przedstawienia, Przemek Wiśniewski, po raz kolejny dowodzi, że dobór
komponentów jest nieograniczony, grunt, aby je umiejętnie zrównoważyć. Forma spektaklu jest niezwykle prosta, dzięki czemu na plan pierwszy wysuwa się treść dowcipu. Na wstępie widzowie wprowadzani są w świat absurdu, który nie kończy się wraz z zapadającą kurtyną. Spektakl bawi, ale prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero wtedy, gdy milkną oklaski, a my uświadamiamy sobie, jak absurdalne bywa nasze życie, do którego wracamy.

Reżyseria: Przemek Wiśniewski
Występują: Marta Andrzejczyk, Ewa Pawlak i Przemek Wiśniewski

I nagroda za Festiwalu Małych Form Teatralnych w ZGIERZU

Opinie (1)

  • brawo! (opinia sprzed 10 lat)

    chociaż pierwsza część spektaklu była dla mnie lekko niezrozumiała, to cała reszta była super! Dziewczyny zaklinały swoją grą aktorską. Szczególnie pani Ewa.
    Szkoda, że już ich nie ma w Gdańsku.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery