• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Kto się boi Doroty K.? - premiera książki

Na to pytanie odpowiada Barbara Kanold w kolejnym wywiadzie rzece z cyklu "Znani gdańszczanie". Tym razem bohaterką jest aktorka Dorota Kolak. Premiera książki i spotkanie z autorką odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim. Publikacja została wydana m.in. w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Relacja z imprezy

Bohaterką książki jest Dorota Kolak - aktorka teatralna i telewizyjna, doktor habilitowana, wykładowca akademicki, asystentka reżysera. W swoim dorobku ma ponad 100 ról teatralnych, 20 ról filmowych i 15 ról serialowych. Za swoją pracę Kolak została odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1996) czy Srebrną Glorią Artis (2009). W 2016 roku nominowana do nagrody Telekamer. Laureatka wielu nagród przyznawanych przez prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (1997, 1998, 2004 - za rolę tytułową w "Matce" Witkacego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku; 2005 - z okazji 25-lecia pracy artystycznej; 2013 - z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej). W 2015 została laureatką Neptuna - Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za rolę Barbary w "Seksie dla opornych" w reżyserii Krystyny Jandy.

Autorką książki o Dorocie Kolak jest Barbara Kanold - dziennikarka, recenzent telewizyjny i teatralny. Przez wiele lat była wicedyrektorem w gdańskiej Państwowej Szkole Baletowej. Później wizytowała szkoły artystyczne jako specjalistka od spraw teatru. Jej ogromna wiedza i doświadczenie teatralne znajduje swoje odzwierciedlenie w treści książki. Kanold bowiem dociekliwie przepytuje, a nierzadko również wyraża swoje opinie o rolach Doroty Kolak. Jest to starcie dwóch kobiet ekspertów zanurzonych w teatralnym świecie. Narrację uzupełniają duże passusy "Autoportretu" Doroty Kolak, w którym słynna odtwórczyni roli Marii Lebiadkiny w "Biesach" zdradza tajniki pracy nad rolami. Opowiada, jak szuka sposobu na odnalezienie emocji w ciele, jak znajduje klucz do psychiki bohaterów, i jak współpracuje z najsłynniejszymi współczesnymi reżyserami.

W cyklu "Znani gdańszczanie" do tej pory ukazały się wywiady m.in. z Jackiem Jassemem, arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim, Jerzym Młynarczykiem czy Konstantym Andrzejem Kulką.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Snakowski. Fragmenty książki przeczyta Małgorzata Brajner.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?