• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto powalczy o Nagrodę Literacką Gdynia?

Łukasz Rudziński
20 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Takie trofeum (Kostka Literacka) trafi do zwycięzcy każdej z trzech kategorii - proza, poezja i eseistyka. Oprócz statuetki laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. Takie trofeum (Kostka Literacka) trafi do zwycięzcy każdej z trzech kategorii - proza, poezja i eseistyka. Oprócz statuetki laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

Wiemy już kto został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Wśród 15 nominowanych, którzy po raz piąty powalczą o Kostkę Literacką, znajduje się tylko jeden nominowany do NLG wcześniej, ale za to jest on również jej laureatem.



Nominacje tradycyjnie już zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, który przypadł na czwartek 20 maja. Tym razem siedmioosobowa kapituła Nagrody Literackiej Gdynia zdecydowała się wykorzystać limit pięciu nominacji w każdej kategorii.

- Mieliśmy spory kłopot z wyborem pięciu książek, dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać wszystkie możliwe nominacje, a to oznacza, że miniony rok był dobry dla polskiej literatury - mówi Piotr Śliwiński, przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

Tegoroczne nominacje przypadły niemal w komplecie debiutantom w finale NLG. Jedynym wyjątkiem jest Piotr Matywiecki, dostrzeżony za tom "Powietrze i czerń", dla którego to już trzecia nominacja. Autor ten jest już laureatem gdyńskiej nagrody w kategorii esej za "Twarz Tuwima" w 2008 roku. Kapituła po raz drugi docenia również jego poezję. - Nie możemy karać autora za to, że wydaje bardzo dobre książki w niedługim czasie - dodaje Piotr Śliwiński przypominając, że w ubiegłym roku doszło do precedensu, kiedy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki drugi raz otrzymał statuetkę NLG w cztereloteniej historii Nagrody.

Największym zaskoczeniem są finaliści nominowani za poezję, gdzie przeważają młodzi poeci. Nie ma wśród nich znanych autorów, którzy w minionym roku wydali swoje tomy, m.in. Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego, czy Jana Polkowskiego. - Czy to znak nieufności dla starszej poezji? - zastanawia się przewodniczący kapituły NLG. - Myślę, że nie. Powstało wiele dobrych książek, które jednak nie wykraczają poza to, co czytaliśmy u ich autorów we wcześnejszych tomach. Dlatego wskazaliśmy pozycje mniej znanych poetów, ale takie, które zaskakują i wnoszą coś nowego do polskiej literatury.

Wśród nominowanych jest przedstawiciel Trójmiasta - Jakobe Mansztajn. Laureatów w każdej kategorii - poezja, proza i eseistyka - poznamy podczas Gali Finałowej Nagrody Literackiej Gdynia, która odbędzie się 19 czerwca.

Oto lista nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia (po imieniu i nazwisku autora prezentujemy tytuł oraz wydawnictwo nominowanej książki):

POEZJA
Justyna Bargielska, "Dwa fiaty", Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Szczepan Kopyt, "Sale Sale Sale", Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Jakobe Mansztajn, "Wiedeński high life", Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne "Portret"
Piotr Matywiecki, "Powietrze i czerń", Wydawnictwo Literackie
Przemysław Owczarek, "Cyklist", Wydawnictwo Kwadratura / Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddział w Łodzi / Łódzki Dom Kultury

PROZA
Wojciech Albiński, "Achtung! Banditen!", Wydawnictwo W.A.B.
Joanna Bator, "Piaskowa Góra", Wydawnictwo W.A.B.
Małgorzata Rejmer, "Toksymia", Lampa i Iskra Boża
Janusz Rudnicki, "Śmierć czeskiego psa", Wydawnictwo W.A.B.
Andrzej Stasiuk, "Taksim", Wydawnictwo Czarne

ESEISTYKA
Jacek Hugo-Bader, "Biała gorączka", Wydawnictwo Czarne
Ryszard Koziołek, "Ciała Sienkiewicza", Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Jacek Leociak, "Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji", Instytut Badań Literackich PAN / Fundacja Akademia Humanistyczna
Adam Lipszyc, "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku", Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra
Anda Rottenberg, "Proszę bardzo", Wydawnictwo W.A.B.

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (8) 2 zablokowane

  • kilka naprawdę wartych uwagi nazwisk

    Ale cenne, że debiutanci są też dostrzegani. Gdyby jeszcze ktoś chciał ich wydać cyfrowo może młodzi by zabrali się za literatyurę nie tylko za play station:)

    • 1 1

  • Nagroda literacka "drugiej ligi"

    Nazywanie "Niewidzialnej Ręki" starszą poezją to przekroczenie granicy dobrego smaku, ale oczywiście kapituła czyta wszystko.

    • 2 3

  • Ja myślę, że nagrodę powinien dostać prezydent Szczurek.

    A jak on nie może, to Leszek Kopeć - za całokształt, jak ostatnio dostał gdyńskiego Galiona. Albo wszyscy twórcy miesięcznika "Bliza".
    Wtedy wszystko było po w gdyńskiej tradycji (jak finansowanie Arki Gdynia, która kupowała mecze).

    • 4 1

  • coś nieweilkie tu zainteresowanie tematem...

    • 1 1

  • :)

    Bardzo mnie cieszy taki, a nie inny dobór kandydatów. Dość pomników dla stetryczałych dziadów (sorry Polkowski, dostało Ci się rykoszetem). Literatura żyje, trzeba żyć wraz z nią, albo pogodzić się, że środowisko już się nie upomni...

    • 1 0

  • a kogo ta informacja ...

    • 0 0

  • Kogo

    to interesuje? Co to za bzdury, wielka nagroda? Dla podrzędnych pismaków.

    • 2 2

  • a konio

    salonowy blazen gdzie

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?

 

Najczęściej czytane