Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Krzyżacy (36 opinii)

spektakl dramatyczny teatr lalek
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
3 kwietnia 2016
czas trwania:
1 godz. 50 min. (1 przerwa)
7.6 23 oceny 1 10
Krzyżacy
na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza

Dla widzów od 10 lat.

Pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża - bitwy pod Grunwaldem. Dajmy się porwać "Krzyżakom" i my!

Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. Teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie - z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia lub tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Reżyseruje uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.

Scenariusz i reżyseria: Jakub Roszkowski
Scenografia, światło, wideo: Mirek Kaczmarek
Współpraca dramaturgiczna, muzyka na żywo: Sandra Szwarc

Obsada:
Zbyszko | Wojciech Stachura
Maćko | Jacek Gierczak
Zawisza Czarny | Piotr Kłudka
Księżna Anna | Jadwiga Sankowska
Zygfryd de Löwe | Jacek Majok
Król Jagiełło | Hanna Miśkiewicz
Danusia, Jagienka | Edyta Janusz-Ehrlich
Rotgier de Löwe | Jakub Ehrlich
Kobieta | Agnieszka Grzegorzewska
Jurand | Andrzej Żak
Wielki Mistrz, Ksiądz | Joanna Tomasik
Biskup, Gruba Baba | Jolanta Darewicz

-----

O artystach:

Jakub Roszkowski - scenariusz i reżyseria
Dramaturg, reżyser, autor adaptacji, tłumaczeń i opracowań scenicznych tekstów. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2007 do 2015 roku pracował jako dramaturg w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie współtworzył m.in. takie spektakle jak: "Blaszany bębenek" wg Guntera Grassa (Spektakl Roku 2007 w województwie pomorskim), "Słodki ptak młodości" Tennessee Williamsa, "Zwodnica" Middletona i Rowleya, "Zmierzch bogów" Viscontiego, Medioli i Badalucco, "Kamień" Mariusa von Mayenburga, "Nie-boska komedia" Krasińskiego (Spektakl Roku 2011 w województwie pomorskim), "Czarownice z Salem" Arthura Millera (Spektakl Roku 2013 w Gdańsku), "Maria Stuart" Friedricha Schillera czy "Faraon" wg Bolesława Prusa. Stale współpracuje również poza Teatrem Wybrzeże z takimi reżyserami jak: Grzegorz Wiśniewski [m.in. "Ryszard III" Szekspira z Teatru im. Jaracza w Łodzi (Najlepszy spektakl szekspirowski w sezonie 2011/2012), "Królowa Margot" Dumasa z Teatru Narodowego w Warszawie, "Józef i Maria" Petera Turriniego z Teatru Studio w Warszawie], czy Adam Nalepa ["Chłopcy" Stanisława Grochowiaka ze Starego Teatru w Krakowie, "Mały książę. Końcówka" w Teatrze Muzycznym w Gdyni]. Jako reżyser zrobił spektakle: "Stalker" na podstawie książki "Piknik na skraju drogi" braci Arkadija i Borysa Strugackich, "Wielka improwizacja" Gizy, Roszkowskiego i Tremiszewskiego (oba w Teatrze Wybrzeże), swój tekst "Lepszy świat" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. Andersena w Lublinie. Oprócz powyższych, wystawione zostały jeszcze trzy jego dramaty: "Morze otwarte" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (reż. Marek Pasieczny), "Zielony mężczyzna" w Fundacji Teatr BOTO w Sopocie (reż. Adam Nalepa) i "W popielniczce diament" w Teatrze Śląskim w Katowicach (reż. Waldemar Patlewicz).

Mirek Kaczmarek - scenografia
Scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Zadebiutował w 2001 roku, a od tej pory stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do niemal 100 spektakli. Stale współpracuje z Piotrem Kruszczyńskim (m.in. "Odejście głodomora", "Nie/boska komedia. Rzecz o krzyżu"), Jarosławem Tumidajskim (m.in. "G®upa Laokoona", "Pan Tadeusz", "Solaris"), Wiktorem Rubinem (m.in. "Orgia", trylogia "Joanna Szalona", "Caryca Katarzyna" i "Hrabina Batory"), Janem Klatą (m.in. "Fanta$y", "Sprawa Dantona", "Transfer", "Trylogia" i "Do Damaszku") i Marcinem Liberem (m.in. "Być jak Steve Jobs" oraz "Wesele"). Laureat wielu nagród artystycznych m.in. nagrody za scenografię do "Sprawy Dantona" na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów BOSKA KOMEDIA oraz na Festiwalu KONTAKT, nominowany do Paszportów Polityki w 2012 roku.

Sandra Szwarc - współpraca dramaturgiczna, muzyka na żywo
Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu ad. dr Piotra Słopeckiego; wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Jej debiutancka sztuka "Von Bingen. Historia prawdziwa" znalazła się w finale konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna 2015.

Recenzja Trojmiasto.pl

Sienkiewicz z wykopaliska. O "Krzyżakach" Teatru Miniatura Sienkiewicz z wykopaliska. O "Krzyżakach" Teatru Miniatura

Sienkiewicz z wykopaliska. O "Krzyżakach" Teatru Miniatura (25 opinii)

Pomysł, by za pomocą lalek opowiedzieć młodzieży historię Zbyszka z Bogdańca, Danusi, Jagienki i...

3 kwietnia 2016

Opinie (36) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery

 • Fałsz Fałsz
  bilety 25 - 40
  Kup bilet

  terminy: 26 sierpnia, 27 sierpnia, 28 sierpnia,

  premiera: 29 sierpnia 2020

  wystawia: Teatr Atelier

 • Fidelio Fidelio

  terminy: 3 października, 4 października, 24 października, 25 października

  premiera: 3 października 2020

 • Koncert Sylwestrowy 2020 Koncert Sylwestrowy 2020
  bilety 60 - 280
  Kup bilet

  terminy: 31 grudnia, 2 stycznia, 3 stycznia,

  premiera: 31 grudnia 2020

  wystawia: Teatr Muzyczny