• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

"Krzyżacy" na Zamku w Malborku

spektakl dramatyczny teatr lalek
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
18 grudnia 2020
Premiera "Krzyżaków" Teatru Miniatura zrealizowanych we wnętrzach Muzeum Zamkowego w Malborku

Realizacja nagrania adaptacji powieści Sienkiewicza w krzyżackim zamku odbyła się dzięki programowi Teatr Polska, który umożliwia przenoszenie spektakli w przestrzenie dla nich nietypowe, zbliżając teatr do widza. Premiera wyjątkowego spektaklu już 18 grudnia o 20.00 na Facebooku Teatru Miniatura, Muzeum Zamkowego w Malborku i programu Teatr Polska oraz na YouTubie Teatru Miniatura o 21.00.

Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża - bitwy pod Grunwaldem. Spektakl Miniatury to pierwsza adaptacja "Krzyżaków" w formie teatru lalkowego.

- To świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów - komentuje reżyser Jakub Roszkowski. Przedstawienie zdobyło wiele nagród, w tym I nagrodę prestiżowego XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu i nagrodę publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA.

W ramach uczestnictwa w programie Teatr Polska Teatr Miniatura i Muzeum Zamkowe w Malborku zdecydowali się na niecodzienną adaptację filmową spektaklu we wnętrzach malborskiego zamku: Wielkim Refektarzu, kościele Najświętszej Marii Panny i na dziedzińcu.

- Naszą pracę nad spektaklem w 2016 roku zaczęliśmy od odwiedzenia Malborka z aktorami grającymi w spektaklu i to jest cudowne zamknięcie koła, że po takim czasie, po latach, wracamy. Nasze małe gliniane lalki w tym przesyconym historią monumentalnym wnętrzu - to robi duże wrażenie. Jestem zachwycony, że pojawiła się możliwość zrealizowania nagrania właśnie tutaj - opowiada Jakub Roszkowski.

- To interpretacja dzieła, które jest niemal naszym narodowym mitem, ale wydobyte zostały z niego treści uniwersalne, ważne z punktu widzenia współczesnego człowieka. Ta realizacja to też ważne wydarzenie dla pracowników i gości naszego Muzeum, pozwala otworzyć nowe drzwi do percepcji utworu, z którym mamy do czynienia tu w Malborku bardzo często - komentuje dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda.

- Mamy wrażenie, że robi się to taki interdyscyplinarny projekt łączący artystów i naukowców, historyków. Zamek daje nam zupełnie nowy kontekst i nowe możliwości interpretacji dzieła teatralnego - dodaje dyrektor Miniatury Michał Derlatka.

Realizacja nagrania została dofinansowana w ramach programu Teatr Polska Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Premiera na Facebooku Teatru Miniatura, Muzeum Zamkowego w Malborku i programu Teatr Polska o 20.00 18 grudnia 2020 oraz na YouTubie Teatru Miniatura o 21.00. Dostęp jest bezpłatny.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery