Spektakl

Krzywicka/Krew - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

YMCA Ognisko ZMCH

adres:
Gdynia, Stefana żeromskiego 26 pokaż na mapie
kasy:
58 620-31-15
czas trwania:
1 godz. 40 min. (bez przerw)
w ramach imprezy:
12. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

fot. Karol Budrewicz

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Krzywicka/Krew
Julia Holewińska

Premiera: 5 marca 2016

Inspiracją dla sztuki młodej, lecz utytułowanej już dramatopisarki, jest Irena Krzywicka (1899-1994), publicystka, pisarka, działaczka społeczna, przedwojenna "gorszycielka", o której przed wojną mawiano, że "wymachuje majtkami jak sztandarem". Krzywicka, upominająca się o prawa kobiet w czasach, kiedy taka postawa była uważana za skandaliczną, staje się dziś na nowo patronką wszelkiego rodzaju ruchów feministycznych i wolnościowych. Holewińska zestawia jej biografię z innymi sylwetkami, przez co dramat staje się niejako wielokrotnym portretem kobiety w dwudziestowiecznej Polsce: portretem pełnym goryczy i buntu wobec polskich dziejów, pisanych wciąż z męskiej perspektywy.

Sześć bardzo różnych bohaterek tej opowieści zmaga się ze swoją kobiecością poddaną wpływom rodziny, religii, historii i polityki. Wszystkie walczą o swoją tożsamość i podmiotowość. Nie chcą poddać się stereotypom wyznaczonym przez społeczeństwo, co czyni ich życie nieznośnym. Poznajemy ich dorastanie, dojrzewanie, seksualność.

Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl: Ja i ty jesteśmy jednej krwi (...) zbiorowy obraz kobiety zagubionej w krętych labiryntach europejskiej historii.

Reżyseria: Alina Moś-Kerger
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Marta Kleszcz
Choreografia: Katarzyna Kostrzewa
Kostiumy: Magdalena Jasilkowska

Występują:
Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Halina Fiderkiewicz (głos Ireny Krzywickiej), Jolanta Naczyńska

Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij