• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Krużganek oświaty. Spotkanie z dr Anną Sobecką

Krużganek oświaty to cykl popularnonaukowych spotkań ze specjalistami zajmującymi się różnymi zagadnieniami sztuki. Raz w miesiącu będziemy spotykać się na krużganku Oddziału Sztuki Dawnej i zgłębiać tajniki sztuki gdańskiej i z Gdańskiem związanej. Zbadamy m.in. patrycjuszowskie portrety, alabastrowe rzeźby i kolorową majolikę.

Obrazy natury w nowożytnej sztuce gdańskiej. Spotkanie z dr Anną Sobecką

W okresie nowożytnym Gdańsk stał się wyjątkowym ośrodkiem artystycznym. Działających w XVII wieku malarzy zainteresowała nie tylko tematyka portretowa czy religijna, ale także przedstawienia natury. Powstawały obrazy animalistyczne, grafiki kwiatowe czy szczegółowe rysunki różnych gatunków roślin i zwierząt. Z rzadka tylko pojawiały się przedstawienia pejzażowe. Dzieła te w większość nie dotrwały do naszych czasów, ale dzięki wytrwałości i pieczołowitości gdańskich kolekcjonerów niektóre z nich możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a kolejne odnajdujemy w zbiorach zagranicą. Także na rynku sztuki od czasu do czasu odnaleźć można wyjątkowe dzieła, które warto pozyskiwać do zbiorów publicznych, by choć w części odtworzyć ślady kultury artystycznej dawnego Gdańska.

Informacje praktyczne:
- kiedy: 25.06.2024 (wtorek), godz. 17.30
- gdzie: Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- wstęp: wolny
- spotkanie prowadzi: dr Anna Sobecka

Kolejne spotkania:
24.09.2024 (wtorek), godz. 17.30 - dr Aleksandra Jaśniewicz-Downes
08.10.2024 (wtorek), godz. 17.30 - prof. dr Aleksandra Lipińska
19.11.2024 (wtorek), godz. 17.30 - prof. dr hab. Edmund Kizik

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

Najmłodszym teatrem w Trójmieście spośród niżej wymienionych jest: