• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Królowa Śniegu

spektakl dramatyczny
kasy:
58 664-73-91 (bilety grupowe), 622-63-30, 667-022-652
wystawia:
Gdyńskie Centrum Kultury
data premiery:
15 grudnia 2012
8.0
17 ocen
SCENA 138
Królowa Śniegu

A słyszeliście historię o Królowej Śniegu, kochani?

Czasem poszukiwanie samego siebie wymaga szukania też kogoś innego. Czasem miłość rozgrzewa serce tak bardzo, że stapia nawet największe przeszkody, a pory roku zmieniają się gwałtowniej niż byśmy tego chcieli. Wierząc, że nawet po najmroźniejszej zimie pojawi się kwiecista wiosna, zapraszamy Was w podróż po często lodowatych zakamarkach ludzkiego serca, które stopić potrafi jedynie prawdziwa miłość. Właśnie o podróży i poszukiwaniu sensu miłości będzie nasz najnowszy spektakl "Królowa Śniegu". W świecie zdominowanym przez ulotne informacje i układy scalone komputerów oraz władców telewizji bardzo łatwo można się zatracić. Tylko prawdziwe uczucie potrafi przywrócić spokój i pomóc zrozumieć, co jest w życiu naprawdę ważne. Zarówno wciąż poszukujący, jak i ci, którzy już miłość odnaleźli, znajdą w naszym spektaklu prawdę, ciekawe wątki oraz zobaczą ulubione postacie w zmaganiach z dorosłością.

Zachęceni zeszłorocznym przyjęciem naszego spektaklu "Idąc do... czyli historia Małego Księcia" postanowiliśmy raz jeszcze zaczerpnąć inspirację z dziecięcej klasyki, by pokazać, że bajki nie przemawiają jedynie do dzieci. Chcąc pokazać bajkę o Królowej Śniegu, jako jedną z piękniejszych historii o miłości, przyjaźni i dojrzewaniu do dorosłych decyzji, postanowiliśmy przedstawić opowieść o Kaju i Gerdzie w futurystycznym entourage'u. Naszym pomysłem jest cyberprzestrzeń, celebrytyzm oraz wszechobecna telewizyjność czy też konwergencja, zaczerpnięta niejako z publikacji Marshalla McLuhana, Zygmunta Baumana i Henry'ego Jenkins'a.

Chcielibyśmy, aby wyniki naszej pracy przemówiły nie tylko do dzieci, ale także ich rodziców, którzy mogli zapomnieć, że treści zawarte w baśniach i opowieściach, stanowią wartości uniwersalne, a przede wszystkim ponadczasowe. Nasza interpretacja jednej z najpiękniejszych baśni napisanych przez Hansa Christiana Andersena, choć w nowoczesnym wydaniu, nie straci nic na swoim mroźnym i przejmującym klimacie, przeszywającym zarówno ciało jak i duszę.

Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Asystent reżysera: Agata Braun
Kostiumy i scenografia: Magdalena Kurek
Scenariusz: Miron Miotk

Obsada:
Królowa Śniegu: Małgorzata Choroszewska, Anna Posłuszna
Gerda: Adrianna Małecka/Klaudia Świątkowska
Kaj: Artur Rybak
Diabeł: Karolina Kieliba
Finka: Ewa Sobieniecka
Księżniczka: Natalia Chojnowska
Mądrość: Agata Braun
Rozbójniczka: Karolina Sowińska
Rozbójnik: Kamil Pozański
Wróżka: Sylwia Drzycimsk

-----
Scena 138, jest edukacyjnym projektem teatralnym Towarzystwa Miłośników Gdyni, Centrum Kultury Gdyni i Teatru Miejskiego w Gdyni popartym środkami z wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Gdyni. Skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzieży akademickiej, zainteresowanej artystyczną pracą na scenie, od 2011 roku działa jako niezależna grupa teatralna. Dzięki cotygodniowym, czterogodzinnym warsztatom aktorskim, prowadzonym przez Tomasza Podsiadłego (aktor, www.podsiadly.com), oraz próbom teatralnym, młodzi adepci sztuki scenicznej uczą się pracy w grupie, poznają podstawowe techniki aktorskie, a także rozwijają sprawność psychoruchową.
Celem cotygodniowych warsztatów odbywających się w roku 2012, jest stworzenie profesjonalnego spektaklu dramatyczno-muzycznego opartego na autorskim scenariuszu Mirona Miotka, z kostiumami zaprojektowanymi i uszytymi przez Magdalenę Kurek (gdyńska artystka-plastyk).
Dotychczasowe osiągnięcia:

Planowana na grudzień 2012 roku, premiera Królowej Śniegu w interpretacji Sceny 138 nie jest pierwszym, tak dużym projektem tej grupy. W ubiegłym roku, uczestnicy warsztatów przygotowali, cieszący się sporym uznaniem publiczności, spektakl Idąc do... czyli historia Małego Księcia, na motywach powiastki filozoficznej Mały Książę, autorstwa Antoine'a de Saint-Exupery. Prace nad tym spektaklem trwały od lutego do listopada 2011 roku z uwzględnieniem przerwy wakacyjnej. Premiera odbyła się 29 listopada na scenie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Kolejne spektakle były wielokrotnie grane w gdyńskim Centrum Kultury przy ul. Łowickiej 51, od grudnia 2011, do marca 2012. Obu premierom towarzyszyła wystawa fotografii autorstwa Anny Nowocińskiej, inspirowana historią Małego Księcia oraz wernisaż rysunków Magdaleny Kurek, ilustrujących spektakl.
Przed premierą w Teatrze Miejskim, miała miejsce akcja promocyjna spektaklu, zorganizowana przy wsparciu dyrekcji Centrum Kultury w Gdyni. Powstały dwa zwiastuny promujące projekt, dostępne w sieci za pośrednictwem Youtube, a w środkach komunikacji oraz przestrzeni miejskiej (słupy ogłoszeniowe, afisze) pojawiły się plakaty spektaklu Idąc do... czyli historia Małego Księcia, autorstwa Magdaleny Kurek i Marty Łosiewicz.

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery