• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kościół w ogniu. W oczekiwaniu na św. Jana

Małgorzata Kaliszewska
5 czerwca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Płonąca piramida przed Luwrem to nie dzieło tajnego bractwa rodem z powieści Dana Browna, lecz dwójki artystów Thyry Hilden i Pio Diaza, którzy we wrześniu w podobny sposób podpalą kościół św. Trójcy w Gdańsku. Płonąca piramida przed Luwrem to nie dzieło tajnego bractwa rodem z powieści Dana Browna, lecz dwójki artystów Thyry Hilden i Pio Diaza, którzy we wrześniu w podobny sposób podpalą kościół św. Trójcy w Gdańsku.

Kościół, lub jeśli wola Centrum Świętego Jana w Gdańsku, to miejsce wyjątkowe na skalę europejską, gdzie sztuka, religia, a nawet polityka przenikają się od wielu lat. Dziś zamknięte i to na całe 2 lata, szykuje się na rozpoczęcie nowego rozdziału w swojej historii. Tymczasem jego użytkownicy musieli poszukać sobie miejsca gdzie indziej.



40 lat po kręceniu zdjęć do serialu "Kolumbowie" w reżyserii Janusza Morgensterna, jego bohaterowie wrócą do kościoła św. Jana. 40 lat po kręceniu zdjęć do serialu "Kolumbowie" w reżyserii Janusza Morgensterna, jego bohaterowie wrócą do kościoła św. Jana.
To jedno z niewielu miejsc w Gdańsku, które przez dziesięciolecia stało niemal nietknięte, w stanie, w jakim zostawiła je wojenna pożoga. Ale to właśnie ta surowość była i wciąż jest inspiracją dla artystów. Specjalnie z myślą o Św. Janie przygotowywane są dwa projekty artystyczne. Oba nawiązują do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zostaną zrealizowane we wrześniu.

Pierwszym będzie spektakularne widowisko "City on Fire", które na całym świecie wystawiają Thyra Hilden i Pio Diaz. Spektakl polega na... podpalaniu ważnych budynków użyteczności publicznej. W Paryżu był to Luwr, w Rzymie Koloseum, w Polsce artyści wybrali właśnie gdański kościół św. Jana. Ponieważ jednak w budynku trwa remont, "spłonie" najprawdopodobniej kościół św. Trójcy.

- Zapewniam, że zabytkowi nic się nie stanie - uspokaja koordynatorka projektu, Olga Miłogrodzka. Płomienie, które strawią kościół, będą tylko niezwykłą, multimedialną wizualizacją. - Podpalając symbolicznie słynne budynki, artyści stawiają pod znakiem zapytania stabilność społecznych i kulturowych porządków, na których oparta jest nasza cywilizacja. II wojna światowa jest jednym z najbardziej namacalnych dowodów na ich kruchość - wyjaśnia Miłogrodzka.

Drugi projekt to "Kolumbowie w Św. Janie", który jako jedyny w tym roku będzie prezentowany w murach Centrum Św. Jana.

- Będzie to powrót Kolumbów po 40 latach do miejsca, w którym kręcone były zdjęcia do słynnego serialu Janusza Morgensterna "Kolumbowie" - mówi Monika Kostka z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przez dwa wrześniowe wieczory w kościele wyświetlany będzie serial, będzie także można spotkać się z jego twórcami. Odbędzie się także spotkanie panelowe poświęcone II wojnie światowej w komiksie oraz prezentacja pracy video, analizującej obraz wojny w kulturze popularnej.

Czerwcowe spotkania z muzyką "Świętojańskie świętowanie", organizowane wspólnie przez Operę Bałtycką i Nadbałtyckie Centrum Kultury, w tym roku ze Św. Jana przenoszą się w różne miejsca w przestrzeni miasta.

W Parku Oruńskim odbędzie się impreza "Radunia z nurtem sztuki" - będzie to połączenie warsztatów artystycznych z festynem rodzinnym. Z kolei na boisku SP nr 50, przy ul. Grobla IV w Gdańsku pokazany zostanie taneczno-muzyczny spektakl "PIXEL Fall 3D", którego tematem jest woda i globalne zagrożenia. Performance nawiązywał będzie w formie do wczesnych gier na komputer Atari i został przygotowany przez młodych artystów z Gdańska i Bremy.

Dwa koncerty odbędą się w murach Opery. W koncercie "Brasilia" wystąpią wspólnie Dorota Miśkiewicz i Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego. Nastrój namiętnej pierwszej letniej nocy zapewnić ma zaś kameralny koncert "Musica Notturna" w operowym patio. Zaprezentowane zostaną pieśni miłosne różnych kultur, a przy dźwiękach gitar i mandolin wystąpią artyści chóru Opery Bałtyckiej.

- To nowa, wymuszona w jakiejś mierze, jakość tego festiwalu - wyjaśnia wicedyrektor Opery Bałtyckiej, Jerzy Snakowski. - Festiwal był "pomyślany kościołem" - to jego wnętrze robiło swoje, wnosiło określoną atmosferę. Ale wrócimy tam, bo ta przestrzeń w Gdańsku jest bezkonkurencyjna - deklaruje Snakowski. - Myślę, że takie odświeżenie będzie dobre dla festiwalu, bo pomoże mu ewoluować. Pięć ostatnich edycji odbyło się w podobnej formule i czas na zmianę. Za dwa lata, po powrocie świątyni, zaproponujemy festiwal odnowiony.

Gotycki kościół Św. Jana jest jedyną gdańską świątynią nie odbudowana po zniszczeniach z 1945 roku. Od 1995 roku obiekt pełni funkcje kulturalne i jest zarządzany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Rozpoczęty w tym roku remont potrwa 2 lata i pochłonie 17 mln zł, w tym 11 mln zł z dotacji Unii Europejskiej. W ramach remontu odrestaurowane zostanie wnętrze świątyni, urządzona zostanie scena i obrotowa widownia.

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (8) 2 zablokowane

  • fajnie (1)

    podoba mi się

    • 13 1

    • i tam... już było, tylko wtedy podpalili Katarzynę.

      • 4 2

  • i o to chodzi, żeby kasa leciała a odbudowe jest czas!

    dawać kase! niewierni!

    • 1 7

  • HE HE JAKA LIPA

    NIC CIEKAWEGO

    • 2 9

  • SZKODA ŻE TE PŁOMINIE NIE SĄ W 3D DOPIERO BYŁBY REALISTYCZNY EFEKT

    A TAK TO NIC SPECJALNEGO OBRAZ PŁOMIENI WYŚWIETLONY NA ŚCIANACH BUDYNKU I TYLE

    • 1 4

  • do boga to sie przodem stoi i w pokorze

    a nie kupczy sie w swiatyniach jezus wyrzucil kupczykow

    • 0 3

  • a ja bym

    wolał żeby te kościoły serio poszły z dymem.

    • 2 4

  • "To jedno z niewielu miejsc w Gdańsku, które przez dziesięciolecia stało niemal nietknięte, w stanie, w jakim zostawiła je wojenna pożoga."

    niewielu, co za kiepski dżołk...

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był:

 

Najczęściej czytane