• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjątkowe ujęcia Bazyliki Mariackiej po remoncie

Katarzyna Moritz
12 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Bazylika Mariacka: zakończony remont z lotu ptaka i wykonane z powietrza ujęcia wnętrza kościoła.



Zakończone zostały prace renowacyjne przy wszystkich elewacjach bazyliki Mariackiej, a na jeszcze do niedawna dziurawym jak sito dachu, ułożono ponad 100 tys. nowych dachówek. Odnowione zabytki we wnętrzu świątyni prezentujemy na prawdopodobnie pierwszym w historii filmie lotniczym wykonanym we wnętrzu tej świątyni.



W ubiegłym tygodniu w Bazylice Mariackiej odbyło się ostatnie posiedzenie komisji pod nadzorem wojewódzkiej konserwator zabytków oraz prof. Jadwigi Łukaszewicz UMK z Torunia. Podczas spotkania oficjalnie odebrano prace konserwacyjne prowadzone na elewacji bazyliki.

Już deszcz i wiatr jest nam nie groźny



- Prace te zostały przyjęte bez uwag, dzięki czemu już formalnie zakończyliśmy remont elewacji kościoła - cieszy się ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki. - Już żadna cegła nie spadnie na ludzi czy stojące poniżej samochody.
Prace przy elewacjach korpusu kościoła wiązały się też z rekonstrukcją sklepienia w kruchcie, wymianą wszystkich okien i remontem drzwi.

Przy okazji wyszedł na jaw nieznany wcześniej fakt. Okazało się, że ślady na ścianie od strony ul. Piwnej, nie były - jak początkowo sądzono - pozostałościami po tynku. Jak ustalił prof. Aleksander Piwek jest to ślad po pierwotnej lokalizacji dawnego zegara słonecznego, który został przesunięty o kilka metrów w lewo, gdy dawne rzygacze zostały zastąpione rynnami.

Ale od lat największa bolączką tej największej ceglanej na świecie świątyni był dach, nieremontowany od 1949 roku. Od zeszłego roku trwał jego kapitalny remont, polegający na wymianie konstrukcji i poszycia.

Obecnie prace przy nim zakończyły się na 99,9 proc. Na naszym filmie z drona widać, że na dachu są obecnie zupełnie nowe dachówki, jest ich ponad 100 tys. sztuk. Prace chciano zakończyć przed zimą, a nie było to wcale łatwe. Powierzchnia dachu bazyliki, który składa się w sumie z 11 mniejszych dachów, przekracza 8,6 tys. m kw.

- Trwa jeszcze sprzątanie sklepień i rozbiórka podestów, po których chodzili pracownicy i które umożliwiały pracę wewnątrz i dlatego jeszcze winda pracuje. W związku z tym nie możemy odebrać prac przy dachu na 100 proc., tylko na 99.9. Ale przeszliśmy znacznie ważniejszą próbę niż ocena konserwatorów, czyli deszczu i wiatru - dach nigdzie już nie przecieka - podkreśla proboszcz.
Z końcem listopada wykonawca zgłosi całkowite zakończenie prac i nastąpi ostateczny odbiór.


Spektakularne prace we wnętrzu bazyliki



Piękny nowy dach, uzupełniony o nieodbudowaną po wojnie wieżyczkę, zostanie też wkrótce na nowo iluminowany. Zarząd Dróg i Zieleni obecnie szuka wykonawcy nowej instalacji. Stare i przestarzałe podświetlenie siłą rzeczy więc po remoncie dachu zostało zamontowane ponownie.

Ściany kościoła są podświetlone jeszcze w starym systemie, ale część tej iluminacji zostanie wyłączona. Jest to związane z planowanymi w najbliższym czasie pracami przy elewacjach, do których przylega dawna kotłownia. Wkrótce zaczną się tam prace, które przerobią ją na salę multimedialną.

- Najbardziej spektakularne prace trwają we wnętrzu kościoła. Niedawno została odrestaurowana grupa ukrzyżowania [znajduje się na belce umieszczonej pomiędzy dwoma wschodnimi filarami skrzyżowania naw nad ołtarzem. Po środku jest olbrzymi 4,5 metrowy krucyfiks, a po jego bokach są figury Matki Boskiej Bolesnej (3,5 m) i św. Jana Ewangelisty (3,6 m) - red.]. - wyjaśnia Bradtke. - Teraz zaczął się spektakularny moment montażu ołtarza koronacji Najświętszej Marii Panny. Skrzydła ołtarza wracają na swoje miejsce.
  • W kościele Mariackim odtworzono pod wejściem od strony wieży wiatrołap, który ma chronić nie tylko wiernych przed przeciągami, ale też zabytki.
  • We wnętrzu ciągle coś się dzieje, pracują nie tylko konserwatorzy zabytków, ale też alpiniści. Sklepienie jest bowiem na wysokości niemal 30 m.
  • Kończą się też prace przy głównym ołtarzu, którego skrzydła na przełomie roku mają ponownie być ustawione.


Przez wiele lat w zasadzie od końca XVI wieku, od kiedy protestanci pojawili się kościele, wierni widzieli ołtarz trzyskrzydłowy. Przed II wojną został rozebrany i ukryty, ale po wojnie w świątyni niestety został źle złożony.

- Teraz po pracach zobaczymy ołtarz w pełnej krasie - pięcioskrzydłowy. Nastąpi to prawdopodobnie na przełomie roku - zapowiada Bradtke.
Prace konserwatorskie wykonuje zespół pod kierunkiem Krzysztofa Owsianego. Ołtarz ma obecnie inną podstawę, zbliżoną do tej pierwotnej, dzięki temu będzie można do niego podchodzić bardzo blisko, i oglądać go niemal na wyciągnięcie dłoni. Obniżono też prezbiterium.

We wnętrzu kościoła pojawił się też wiatrołap w formie potężnych drzwi pod wieżą, pod witrażem ze sceną ukrzyżowania. Drzwi zaprojektował Tomasz Celewicz, na podstawie zachowanych szczątków fotografii, a wykonała pracownia stolarska Mariana Ranachowskiego. Na razie mają kolor dębowego drewna, komisja konserwatorska dookreśli wkrótce kolor. Te drzwi mają nie tylko chronić wiernych przed przeciągiem, ale przede wszystkim zabytki.

- Świętej pamięci ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz powiedział mi gdy tu przyszedłem, że będę miał tu ciągle zajęcie. Teraz czekają nas jeszcze prace przy posadzce i gdy to zostanie wykonane, to sytuacje będziemy mieli w miarę opanowaną, co powinno nastąpić do 2020 roku. W kolejnych pięciu latach pozostanie nam tylko odmalowanie bazyliki, ale po tym jest zamiar, by wrócili tu konserwatorzy i poszukiwali w odpowiednich miejscach spokojnie dawnych fresków, ale to nie będzie przeszkadzało w funkcjonowaniu bazyliki.
W trakcie obecnych prac odnaleziono też pod dachem zakrystii fryz, który obecnie został zrekonstruowany.

Koszt całości prac w kościele wynosi 21,5 mln zł. Projekt remontów jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (18 mln zł), dotacji Gminy Miasta Gdańska (2,5 mln zł) i wkładu własnego parafii (3,5 mln zł).

Zamek krzyżacki w bazylice?



Podczas remontu Bazyliki Mariackiej konserwatorzy zabytków odnaleźli element architektoniczny, który wcześniej mógł być częścią... gdańskiego zamku krzyżackiego, rozebranego w 1454 roku. Wówczas niechęć mieszkańców do zakonu krzyżackiego była tak duża, że nie chciano by w mieście pozostał jakikolwiek ślad po rycerzach z czarnym krzyżem na płaszczach.

Pragmatyczni mieszczanie rozebrali krzyżacką siedzibę w sposób "gospodarski". Z przekazów wiemy, że niektóre z elementów zamku stały się częścią innych gdańskich budowli, m.in. Dworu Artusa, Domu Przyrodników, Żurawia czy Bazyliki św. Mikołaja.

- Podczas remontu Bazyliki Mariackiej znaleźliśmy pęknięty element o długości 175 cm, który służył jako próg przed wejściem do Bazyliki - mówi Ludwik Brzuskiewicz, konserwator pracujący przy remoncie świątyni. - Pochodzi najprawdopodobniej z czasów gdy budowano transept Bazyliki, co pokrywa się z czasem, gdy rozbierano zamek krzyżacki.
Główną poszlaką wskazującą, że kamienny element może pochodzić z gdańskiego zamku jest oczywiście jego wygląd. Takie same elementy architektoniczne możemy znaleźć na Zamku w Malborku i innych tego typu budowlach stawianych przez Zakon.

O przyszłości ciekawej pamiątki ze średniowiecza, która odnalazła się w Bazylice zdecydują teraz konserwatorzy zabytków. Element najprawdopodobniej zostanie w świątyni. Być może zostanie w niej wyeksponowany.
MT

Miejsca

Opinie (210) ponad 20 zablokowanych

  • ..

    co to za muzyka w tym klipie?

    • 1 4

  • Gdańsk byłby jeszcze piękniejszy i bardziej "zabytkowy"

    Gdyby po wojnie nie wywozili z niego gotyckiej cegły i dachówki na odbudowę zabytków Warszawy.

    • 22 0

  • Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej

    Mam pytanie: kiedy zaczęto remontować kościół NMP , kaplicę tę odremontowało i wyposażyło małżeństwo repatriantów z Wilna. Z prawej strony była umieszczona tablica z ich nazwiskiem i intencją. Po pewnym czasie tablica znikła, a kaplicę zamieniono na mauzoleum macieja Płażyńskiego, który z Wilnem nie miał nic wspólnego. Ktoś komuś chciał się podlizać? Kombinatorstwo? Cwaniactwo? W kościele?Rodziny nie było stać na grobowiec na cmentarzu?

    • 22 1

  • Obciach na całego , policzcie sobie ,jeżeli wstęp do kościoła kosztuje w sumie 7 zł, zwiedzanie kościoła plus wierzy, a co roku (12)

    przewija się ok. 3 miliony turystów , przed i po kolejni , śluby forsa, wypominki kasa, taca kasa , skrzynki kościelne na forsę gdzie często są duże pieniadze , złota biżuteria ,bo mochery kupują sobie tak niebo , a przecież na tacę tego nie sypną bo ludzie by widzieli, zbiórka pieniędzy na remonty kasa, sprzedaż gwiazdek sufitowych za duże pieniądze ,bo niektóre pawiany je kupują i gdy się modlą to naiwnie myślą ,że ta gwiazda należy do niego ,a one już ze sto razy sprzedane i będą sprzedawane bez końca , sklepik w kościele super prosperuje ,bo jak tam być i pamiątki nie kupić ,srebro w hurtowniach taniutkie ,a w sklepiku potężny narzut, oczywiście księża się tak ustawili ,że wszystkie sklepy w Polsce w niedzielę mają być zamknięte a te z dewocjonaliami nie, policzcie sobie ludzie jakie to ogromne pieniądze każdego roku ,ale gdzie one są gdy za nie powinno się remontować tę piękną Bazylikę,., a nie wyciągać łapy po Unijne , państwowe i ludzi pieniądze. Jak czytam ,że ten czy tamten ksiądz coś zrobił dla tego miejsca to zaraz mnie mdli ,bo to przecież tylko pasożyty , zresztą księżom się nie dziwię ,bo oni doskonale wiedzą ,że żyje się tylko tu i teraz więc wykorzystują tę chwilę żyjąc w ogromnym przepychu . Fu ,paskudna ta Unia dla księży ale forsą z niej się nie brzydzą.

    • 20 23

    • Przepraszam za błąd w słowie wieży ,ale napisałam to mechanicznie ,jednocześnie zdenerwował mnie (3)

      ten Brandke co tu się chwali za swoje zasługi ,a nie ma żadnych ,pasożyt jak wielu przed nim w tym miejscu

      • 7 7

      • mechanizcznie tak jak falszuje sie odwiadczenia?

        no to jest ci wybaczone i sad oglasza znikoma szkoldiwosc spoleczna.

        • 4 7

      • Zazdrościsz (1)

        Że tobie mohery do skrzynki nie wrzucają ? ;):);)

        • 3 2

        • idz padnij na kolana przed cwanym klechą , który jak sobie popije to z takich jak ty się śmieje

          z kumplami klechami

          • 1 0

    • (6)

      Podaj mi przykład choćby jeden gdzie wejście do największych zabytków na Świecie , w tym kościołów jest darmowa. Mówimy o tych najcenniejszych w danym mieście

      • 7 5

      • Myśl przygłupie , nie ważne czy za wejście się płaci czy nie tylko gdzie są te ogromne pieniądze , czytaj treść (4)

        ze zrozumieniem zanim dasz komentarz

        • 5 4

        • (2)

          Anka to Ty pisioro?

          • 4 2

          • T Anka weganka...

            • 1 0

          • Jak Anka może być Pisiorą gdy Pisiry d*pę liże klerowi

            myśl , bo myślenie nie boli

            • 1 0

        • W Toruniu...

          • 1 0

      • A, podaj chociaż jedno takie miejsce forsa znika i nie jest na remont obiektu

        tylko księżule w luksusiku sobie za nią żyją .

        • 1 0

    • Niw wierzę, jakiej wierzy ?

      • 3 3

  • (10)

    21mln pln z funduszy europejskich i gminnych na remont budynku będącego nie naszą wspólną własnością. Co więcej,czytam że ZDiZ będzie jeszcze robił oświetlenie wieży co oznacza że będziemy za to oświetlenie płacić z naszych podatków to mnie wzdryga. Rozumiałbym tą sytuację gdyby to był np.Ratusz czy może Dwór Artusa ale to jest własność Watykanu. No i gdy zechcemy zobaczyć jak wygląda ten budynek od środka a może gdybym chciał się pomodlić to tylko muszę zapłacić za bilecik i już mogę. Gdy chce wejść na wieżę wystarczy zapłacić i już mogę, czy Jezus nie rozwalił jakiegoś targowiska które urządzone w domu jego Ojca? A tu mamy jak na rynku za wszystko płać.

    • 17 12

    • (5)

      Niestety ale opłata za wejście to standard na całym Świecie. I to byś się zdziwił jak duża!

      • 3 4

      • A, gdzie ta forsa mówię o Bazylice i na jaki cel ,przecież przy wejściu mówi się ,że na remont kościoła (1)

        forsy nie ma ,a Unia z miastem i ludzmi (zbiórka) daje forsę. Przestań cienko manipulować głupków masz przed sobą .

        • 3 2

        • Mam głupkow przeciez oni glosowali co dopiero na manipulatora i oszusta

          Wiec nie pytaj mnie o moje konta i ile mam mieszkań.

          • 1 3

      • Ej trollencje nie świrujcie (2)

        Już na hasło: kk jest natychmiastowy odzew: pisać pierdoły ze słowem kluczowym Watykan...he he he
        Już się nie ośmieszajcie

        • 0 1

        • Sam myśl logicznie ,zapytaj w Bazylice o cenę za wejście (1)

          i przy okazji zapytaj po co te bilety i na co idzie tak ogromna forsa, wtedy ci odpowiedzą sługusy księdza ,że remonty kościoła . Jestem lepszą katoliczką od ciebie bo działam społecznie na rzecz dzieci ,a ty jesteś d*polizajem księży i nierobem ,zero myślenia, wstyd

          • 0 0

          • NIe widzę związku z bycia lepszym-gorszym katolem

            z racji działania społecznego dla dzieci. Klechy też działają dla dzieci z wiadomym skutkiem.

            • 0 0

    • Wiesz co? (2)

      Jestem ateistą, i to zatwardziałym (nie mam nawet chrztu). Ale szacunek do historii w postaci historycznej architektury jednak mam. To jest część historii Gdańska, część historii Polski, nasza spuścizna po przodkach i świadectwo istnienia przez wieki. Można się nie zgadzać i nie utożsamiać z tym, co współczesny biznes watykański wyczynia z wiarą, ale akurat na zabytki historii nigdy nie żałowałbym pieniędzy. Naród bez historii to naród bez przyszłości. Jakkolwiek byśmy nie mówili o wpływie kościoła na państwowość polską (jednak w kluczowych momentach naszej historii był on zdecydowanie negatywny), to to, co widzimy to tylko budynek - świadectwo dziejów i znak czasu, w dodatku jedyny w swoim rodzaju.

      • 7 1

      • Tak zgadzam się z Tobą tylko dlaczego siedzą w tym pięknym miejscu jak to słusznie nazwał Seba (1)

        te pasozyty ,potraktować to miejsce jak muzeum , postawić panią bileterkę i uczciwie rozliczać .,a wierni pojedynczy niech się modlą za darmo. Czy ty coś kapujesz o co chodzi , przecież głupio nie piszesz więc rozumiesz o chodzi w tym tekscie. Seby

        • 5 3

        • D* *ill

          • 0 0

    • W Gdansku tez budzet jest tak obywatelski jak platforma obywatelska w Gdansku

      • 2 5

  • Co z srebrzanką smoleńską? Na zdrowy rozum to, "cudo" tam najzwyczajniej w Świecie nie pasuje!!!!!!! Co na to konserwatorzy?

    • 13 4

  • mam pytanie (4)

    dlaczego przy oplacie za wejscie do obiektu muzealnego, ktory jest katolicka wlasnoscia nikt mi nie mowi ile podatku zabralo panstwo -na bilecie i niech mi ktos powie -czy jesli chcielibysmy jako panstwo zabrac te budowle na wlasnosc, nie odezwalby sie larum, ze to jest wlasnosc katolicka -czyli panstwa watykanskiego ,to dlaczego odnawia sie go z moich pieniedzy,czyli pieniedzy podatnikow wlasciciel powinien utrzymywac nieruchomosc i lozyc na jej utrzymanie tak jest w prawie polskim chyba ze kler mu nie podlega ja rozumiem ze to zabytek itepe itede ale to w koncu do kogo on nalezy do narodu czy do kosciola gdyby stwierdzic ze do katolikow a sa oni polakami to do nas wszystkich ale to nie tak do konca bo nie wszyscy sa w polsce katolikami noi nalezaloby stwierdzic istnienie biletow bo do kosciola nie placi sie za wstep kosciol jest ogolnodostepny a muzeum takze lecz ustalono bilety wstepu ktore sa przeznaczone na jego utrzymanie

    • 9 13

    • (3)

      Co to za bełkot. Znaki interpunkcyjne chyba obowiązują?

      • 3 4

      • Znaki interpukcyjne są mniej ważne ,najważniejszy jest prawdziwy sens wypowiedzi (2)

        ,a ja go podzielam

        • 4 3

        • Również. (1)

          Żądam instalacji kas fiskalnych w obiektach sakralnych

          • 2 3

          • A jak wy

            Ogłaszacie wasze "zbiórki" na ...zbuku to też z kasą fiskalną?

            • 1 2

  • Prz 28;9 "Kto ucho odwraca, by Prawa nie słyszeć, tego nawet modlitwa jest wstrętna."

    • 11 0

  • (1)

    Ochydna nienawisc w Gdansku ma sie coraz lepiej.

    • 10 8

    • *ohydna

      • 1 0

  • Mój mąż kiedyś fajno powiedział ,że plują na księży nieudacznicy z zazdrości bo nie potrafią (4)

    wielkiej forsy robić manipulując prostymi wiernymi.

    • 4 17

    • Żadna sekta nie ma z nimi szansy konkurować w Polsce (2)

      KK na manipulację i gusła ma w tym kraju monopol

      • 6 2

      • Dlatego tez zaglosowales na adamowicza.

        • 1 3

      • Oj Januszku Ch...ju

        Pleciesz trzy po trzy

        • 0 1

    • Tez to powtarzam wspopracownikom w Urzedzie.

      nie pytajcie sie o moje dochody i mieszkania. tylko glosujcie nadal jak glosowaliscie. Mamy tu z was niezly ubaw na codzien.

      • 1 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy w obecnej siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w czasach powojennych, prowadzona była działalność sportowa?

 

Najczęściej czytane