Spektakl

Koniec wielkiej wojny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Stara Apteka

adres:
Gdańsk, Teatralna 2
kasy:
58 301-70-21, 301-18-36
data premiery:
23 sierpnia 2019
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

5.0 / 5 (1 głos)

Teatr Dada von Bzdülöw
Koniec wielkiej wojny

Premiera: 23 sierpnia 2019 - Stara Apteka

Najnowsza produkcja Teatru Dada von Bzdülöw zaprosi widzów na pole bitewne współczesnego świata. Poprzednia wojna nigdy się nie skończyła, tak jak nie skończyła się ta, która ją poprzedzała. Wojna numer 287 wybuchnie, nim obecna, o numerze 286, się zakończy. Oczywistym zatem jest fakt, że prędzej, czy też później, znajdziemy się niespodziewanie na kolejnym froncie. Claus Filip von Clausewitz, XIX-wieczny filozof wojny, napisał: "Nawet najbardziej cywilizowane ludy mogą zapałać najgorętszą, wzajemną nienawiścią. Powtarzam wtedy: wojna jest aktem przemocy, a przy stosowaniu jej nie ma granic. Obaj przeciwnicy próbują uchwycić inicjatywę w swoje ręce, powstaje wzajemne oddziaływanie, które z natury rzeczy musi prowadzić do ostateczności." Współczesny socjolog wojny, Wiktor Pielewin sytuuje nasze kruche życie w maszynie dziejowego samozniszczenia napędzanej ideologiami kreowanymi przez "Dyskursmakerów" oraz grami niepohamowanych pragnień sterowanymi przez twórców smaków, czyli "Sommelierów".

Swoje refleksje o Świętej Wojnie, zebrane w pracy o tytule S.N.U.F.F., puentuje słowami jednej z pieśni ludowej wschodu: " Za ch...ja nie wyjdziesz z takiej du..y" oraz " Pierd...lę ja taką ojczyznę". Ponieważ teatr jest lustrem rzeczywistości, twórcy Teatru Dada von Bzdülöw, zdając sobie sprawę, że ich lustro jest już po 27 latach używania (dla przypomnienia Teatr Dada powstał w 1992 roku!) obiecują widowni, że odbicie świata w KOŃCU WIELKIEJ WOJNY będzie wysoce pokrzywione, zakrzywione i, nie bójmy się tego słowa: lunaparkowe. A zatem: wojna, wojenka, o, wojno!, wojenny, wojennie, wojaczka, zawojowany, wywojowany, zawojowana, wywojowana, wojsko, wojak, wojaczka, o, wojaczko! wojować, wywojować się!

Reżyseria: Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska
Muzyka: Mikołaj Trzaska i Nagrobki (Maciek Salamon, Adam Witkowski)
Kostiumy: Milena Czarnik
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Obsada:
Katarzyna Chmielewska
Katarzyna Ustowska
Leszek Bzdyl
Piotr Stanek
Wojan Trocki

Produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże, Gdańsk
Przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

Recenzja Trojmiasto.pl

Świat bogów bez Boga. O "Końcu wielkiej wojny"

Od kilku lat Teatr Dada von Bzdülöw proponuje coraz odważniejsze spektakle i coraz bardziej zaangażowane społecznie. Trudno więc przejść...

Zdjęcia

  Opinie (2)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Sprawdź się

  Gdzie grą na saksofonie debiutował trójmiejski jazzman Przemek Dyakowski?