• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Konferencja ptaków - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
1 godz. 45 min. (bez przerw)
8.0
1 ocena
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Konferencja ptaków
scenariusz: Peter Brook i Jean-Claude Carriere na podstawie poematu Fariduddina Attara

przekład: Mariusz Radomyski i Robert Urbański

"Konferencja ptaków" nie jest zwyczajnym spektaklem. Tekst sztuki napisał Peter Brook, legenda współczesnego teatru światowego. Towarzyszył mu w tym jeden z najlepszych scenarzystów XX wieku, Jean-Claude Carrière - współtwórca takich filmów, jak Dyskretny urok burżuazji Luisa Buñuela, Blaszany bębenek Volkera Schlöndorffa czy Danton Andrzeja Wajdy.

Zespół Brooka przejechał tysiące kilometrów, grając Konferencję ptaków w wioskach afrykańskiej dżungli i na pustyni, w indiańskich rezerwatach w USA, przed publicznością farmerów i intelektualistów. W trakcie tych podróży powstał spektakl magiczny, który może pojąć i głęboko przeżyć widz pod każdą szerokością geograficzną. Ta opowieść o poszukiwaniu sensu życia, pełnej niebezpieczeństw i zaskakujących spotkań wędrówce, łączy prostotę ze wzniosłością, wschodni koloryt z uniwersalnym przesłaniem, baśniową atmosferę z pytaniami o istotę życia.

Legnicka inscenizacja Konferencji ptaków jest dziełem międzynarodowej grupy artystów. Reżyseruje Ondrej Spišák, twórca uznanych przedstawień teatru lalkowego i spektakli dramatycznych, realizowanych w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech. Za wystrój sceniczny odpowiada wybitny scenograf węgierski Szilárd Boráros, autorem muzyki jest kompozytor czeski Pavel Helebrand.

-----

"Legnicka Konferencja nie miałaby ani ułamka tej mocy, gdyby nie siła tkwiąca w zespole Modrzejewskiej - aktorzy, mając do dyspozycji jedynie papierowe torebki z ziarnami słonecznika i plastikowe rurki, są w stanie z ich pomocą - oraz ze wsparciem pary muzyków: flecistki i wiolonczelisty - zbudować nie tylko muzyczne tło tej opowieści, ale zupełnie nową sytuację sceniczną.
[...}. Kiedy rekwizytów nie wystarcza, sięgają po siebie nawzajem - w rękach kolegów na moment stają się lalkami, martwymi ciałami, animowanymi siłą cudzych mięśni. Prostota w połączeniu z precyzją gry zespołowej daje ujmujące wrażenie [...]. Jednocześnie zamierzona skromność scenografii i umiar w operowaniu środkami aktorskimi wydobywa z baśniowej narracji moc metafory, pozwalającej na interpretację tej opowieści na wielu poziomach.", Magda Piekarska, wyborcza.pl.

"Metafizyczna opowieść o trudach życiowej wędrówki bezlitośnie stawia widza przed lustrem i każe mu zadawać sobie niełatwe pytania. Zwykle takie, na które brakuje jasnych odpowiedzi. Ale nie są to żadne tortury, lecz przejmująca ballada o zawiłościach losu. Niezwykle intrygująca i wciągająca. Wbijająca w fotel i zarazem wznosząca ponad chmury.
[...] Tutaj wszystko równoprawnie ze sobą współgra. Żaden z elementów nie pozostaje w cieniu drugiego. Nie ma tła, drugoplanowych sytuacji. Role muzyki, scenografii i ruchu scenicznego są równie ważne, co reżysera i aktorów. Wszystko łączy się w nierozerwalną całość. Stąd tak silne reakcje widzów - po niektórych policzkach płynęły wręcz łzy wzruszenia. Nie ma wątpliwości, że był to celowy zabieg artystów, którym zależało, aby publiczność odleciała razem z tytułowymi ptakami: dosłownie i w przenośni.", Joanna Michalak, regionfan.pl.

Reżyseria: Ondrej Spišák
Scenografia: Szilárd Boráros
Muzyka: Pavel Helebrand
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Asystent reżysera: Joanna Brylowska

Obsada:
Dudek - Rafał Cieluch
Gołębica - Joanna Gonschorek
Sokół - Bartosz Bulanda
Czapla - Małgorzata Urbańska
Wróbel - Magda Skiba
Pierwszy Ptak Egzotyczny, Niewolnik, Pierwszy Podróżnik - Albert Pyśk
Drugi Ptak Egzotyczny, Drugi Podróżnik - Paweł Wolak
Paw, Żebrak, Król, Derwisz, Chodzący Ptak, Gracz - Robert Gulaczyk
Winny Ptak, Niewolnik, Drugi Złodziej, Mężczyzna Szukający - Mateusz Krzyk
Kuropatwa, Nietoperz, Służąca, Pierwsza Postać - Magda Biegańska
Słowik, Niewolnik, Król, Sługa - Paweł Palcat
Flaming, Księżniczka I, Księżniczka II, Astrolog - Katarzyna Dworak
Sowa, Kaczka - Anita Poddębniak
Papuga, Druga Postać - Magda Drab
Dwuptak, Mężczyzna Płaczący - Gabriela Fabian
Pustelnik, Król, Starzec, Pierwszy Złodziej, Szambelan - Bogdan Grzeszczak
Muzycy - Jakub Ksiądzyna (wiolonczela), Dominika Karkoszka (flet)

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery