Wiadomości

stat

Koncerty dla maluchów i mam w ciąży

Koncerty familijne to dla wielu dzieci okazja do zobaczenia pierwszy raz w życiu prawdziwej sali koncertowej oraz przyjrzenia się z bliska, jak wygląda praca profesjonalnych muzyków. Już w najbliższą niedzielę, 22 marca o godz. 12, koncerty dla najmłodszych odbędę się w Filharmonii Bałtyckiej oraz w sopockiej Operze Leśnej.
Koncerty familijne to dla wielu dzieci okazja do zobaczenia pierwszy raz w życiu prawdziwej sali koncertowej oraz przyjrzenia się z bliska, jak wygląda praca profesjonalnych muzyków. Już w najbliższą niedzielę, 22 marca o godz. 12, koncerty dla najmłodszych odbędę się w Filharmonii Bałtyckiej oraz w sopockiej Operze Leśnej. fot. Łukasz Unterschetz/Trojmiasto.pl

Już w najbliższą niedzielę, 22 marca o godz. 12 odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia, adresowane do najmłodszych słuchaczy. Dla dzieci kilkuletnich oraz młodszych, a także dla mam spodziewających się potomstwa, Filharmonia Bałtycka przygotowała specjalny program, zatytułowany "Z muzyką do małego serduszka". Dzieci nieco starsze będą miały okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat tańców świata podczas "Koncertu Familijnego", który odbędzie się w sopockiej Operze Leśnej.Zdaniem Ernsta Terhardta, niemieckiego inżyniera i psychoakustyka, a także wielu innych wybitnych badaczy, każdy człowiek rodzi się "wyposażony" w słuch absolutny, jednak łatwo go stracić w niemowlęctwie lub dzieciństwie, kiedy nie jest on używany ani rozwijany przez naukę nazw dźwięków muzycznych.

- Nie zgodzę się z tym, że wszyscy rodzą się ze słuchem absolutnym, ponieważ jest to umiejętność uwarunkowana także genetycznie - mówi Anna Chęćka-Gotkowicz, filozof i muzyk. - Nie mam jednak wątpliwości co do tego, że wszyscy rodzimy się słuchaczami i tę umiejętność warto w dziecku rozwijać już wtedy, kiedy znajduje się w brzuszku mamy. Maluszki są dzięki temu spokojniejsze, co na pewno procentuje w ich dalszym rozwoju.

Koncert, adresowany szczególnie do tych najmłodszych słuchaczy oraz ich mam, odbędzie się w niedzielę 22 marca o godz. 12 w Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska. Program przygotowała Barbara Żurowska-Sutt, która wystąpi również w roli prowadzącej. Na scenie zaprezentują się: Królewska Orkiestra Salonowa pod dyr. Natalii Walewskiej, Julia Iwaszkiewicz (sopran) oraz Gdański Zespół Piosenki i Tańca "Don - Don".

- Z perspektywy mamy uważam, że zapotrzebowanie na podobną ofertę w Trójmieście istnieje, bo ta obecna jest dość ograniczona. O ile przyszłe mamy i ich pociechy mogły do tej pory skorzystać z propozycji kinowych, to podobnych inicjatyw muzycznych było "jak na lekarstwo" - mówi Magdalena Malara-Świtońska, rzecznik PFB. - Z własnego doświadczenia wiem także, że wyjścia do kina, opery czy filharmonii ulegają ograniczeniu po narodzinach dziecka. Dzięki temu koncertowi wiele mam będzie mogło więc połączyć przyjemne z pożytecznym, nie martwiąc się o to, z kim zostawić maluszka.

Na kontakt z muzyką klasyczną nigdy nie jest za wcześnie. Najnowsze badania pokazują, że dzieci już w 6 miesiącu życia płodowego reagują na bodźce akustyczne.
Na kontakt z muzyką klasyczną nigdy nie jest za wcześnie. Najnowsze badania pokazują, że dzieci już w 6 miesiącu życia płodowego reagują na bodźce akustyczne. fot. Łukasz Unterschetz/Trojmiasto.pl

Niedzielny koncert w Filharmonii Bałtyckiej będzie dla wielu dzieci okazją do zobaczenia pierwszy raz w życiu prawdziwej sali koncertowej oraz przyjrzenia się z bliska, jak wygląda praca profesjonalnych muzyków. Dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji, jak np. gry i zabawy, możliwość wejścia na scenę, muzyczne opowiadanie bajek z różnych stron świata. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą ukochanych pluszaków, które także staną się uczestnikami zabaw.

Rodzice, również ci wyczekujący dopiero narodzin dziecka, będą mogli natomiast wysłuchać ciekawostek i porad dotyczących muzycznej edukacji najmłodszych:

- Będę starała się odkłamać kilka mitów, jak choćby ten, że samo słuchanie muzyki ma bezpośrednie przełożenie na zdolności poznawcze - mówi Chęćka-Gotkowicz. - Słuchanie muzyki połączone z muzykowaniem czy nauką gry na instrumencie już tak, ale temat ten rozwinę podczas niedzielnego spotkania.

Bilety w cenie od 15-40 zł, w zależności od miejsca. Istnieje także możliwość kupienia biletów rodzinnych w cenie 70 zł.

Z własnym cyklem Koncertów Familijnych rusza również Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

- Założeniem koncertu dla najmłodszych słuchaczy jest umuzykalnianie, uwrażliwianie i kształtowanie gustów muzycznych dzieci oraz wychowywanie przyszłych słuchaczy do odbioru kultury muzycznej - mówi Ariel Ludwiczak, który poprowadzi Orkiestrę PFK Sopot podczas niedzielnego koncertu. - Spotkania z sopockimi filharmonikami będą realizowane dość nietypowo - młodych melomanów czeka wspólne śpiewanie, nauka prostych układów ruchowych, elementy tworzenia i przede wszystkim słuchanie muzyki. Zachęcam do uczestniczenia w takich wydarzeniach, gdyż właśnie wczesne lata rozwoju decydują o późniejszych zainteresowaniach i zamiłowaniu do muzyki oraz tworzą bagaż doświadczeń na całe życie.

Sopocki koncert familijny adresowany jest do najmłodszych odbiorców i ich rodzin. Mile widziane są dzieci od 3 lat wzwyż - przedszkolaki, uczniowie początkowych klas szkoły podstawowej i dzieci starsze. Orkiestra wystąpi w strojach koncertowych, aby zaznajomić najmłodszych ze zwyczajami panującymi podczas "dorosłych" koncertów filharmonicznych.

Koncert odbędzie się w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, która znajduje w bezpośrednim sąsiedztwie Opery Leśnej. Będzie to zatem znakomita okazja,  aby zwiedzić wraz z dziećmi sopocki amfiteatr.
Koncert odbędzie się w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, która znajduje w bezpośrednim sąsiedztwie Opery Leśnej. Będzie to zatem znakomita okazja, aby zwiedzić wraz z dziećmi sopocki amfiteatr. fot. Leszek Pękalski

- Repertuar koncertu oparty jest m.in. o suitę tańców polskich Witolda Lutosławskiego - informuje Ludwiczak. - Zebrane i opracowane przez mistrza melodie i regionalne tańce podnoszą walor artystyczny oryginału, podkreślając ich różnorodność, żywiołowość, grację czy rubaszność. To prawdziwe arcydzieła stworzone z myślą o dzieciach.

Karnety rodzinne w cenie 20 zł (1 dziecko oraz max. 2 osoby dorosłe), każda kolejna osoba - 10 zł.

Opinie (29) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

22

sierpnia

Solidarity of Arts 2019 / O... Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności

24

sierpnia

Pikantni Sopot, Tarasy przy Aquaparku

28

sierpnia

14. Festiwal Goldbergowski Gdańsk, Dwór Artusa, Długi Targ 43/44 / Ratusz Głównego Miasta,...

Rozrywka

Oceanarium Nautilus Gdańsk. Całoroczna plaża i rekiny
Nautilus Gdańsk. Całoroczna plaża i rekiny
Tłumy na pokazach lotniczych Aerobaltic Gdynia
Aerobaltic Gdynia: tłumy na pokazach

Kulinaria

Znika Stacja Deluxe, będzie Radiostacja
Znika Stacja Deluxe, będzie Radiostacja

Planuj z nami tydzień

Pokazy lotnicze, Mozartiana i koncerty w stoczni. Planuj tydzień
Pokazy lotnicze, Mozartiana i koncerty

Sprawdź się

Który z wybitnych zespołów i artystów nie wystąpił podczas Heineken Open'er Festival w 2011 roku?