• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika "Nicolao Copernico Dedicatum"

Polski Chór Kameralny zaprasza na koncert NICOLAO COPERNICO DEDICATUM, który odbędzie się w sobotę, 18 lutego o godz. 19:00 w Dworze Artusa w Gdańsku. Będzie to inauguracja cyklu wydarzeń z okazji Jubileuszu 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego. Koncert odbędzie się z okazji obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

Postać Mikołaja Kopernika, jednej z najbardziej fascynujących postaci okresu renesansu, nie kojarzy się być może bezpośrednio z muzyką, ale jego odkrycia naukowe wzięły początek w fascynacji światem, uniwersum. Ideą prezentowanych muzycznych wydarzeń jest ukazanie Kopernika nie tylko jako naukowca, ale człowieka wrażliwego na piękno wszechświata. Odkrywanie zróżnicowanych, muzycznych sfer z pewnością zaspokoi apetyty i oczekiwania publiczności. Wokaliści Polskiego Chóru Kameralnego wykonają podczas tego "kopernikowskiego" koncertu kompozycje, których tematem przewodnim będą noc, niebo i gwiazdy.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie znajdą się wyjątkowe dzieła, takie jak madrygał Stelle voi (Gwiazdy, które wlewacie we mnie nieśmiertelne płomienie...) autorstwa mistrza włoskiego baroku Alessandro Stradelli, An die Sterne - pieśń na chór podwójny Roberta Schumanna czy Piena sforgeva la luna (Wschodzi księżyc w pełni) Ildebrando Pizzettiego.

Podczas koncertu zabrzmi również utwór zatytułowany Lumen, który Polski Chór Kameralny zamówił u Wojciecha Kilara z okazji 400-lecia urodzin innego wybitnego polskiego astronoma, gdańszczanina, Jana Heweliusza. Kompozycja powstała do fragmentu Psalmu 136, pochwalnego hymnu wysławiającego Boga za to, że stworzył między innymi "Słońce, aby panowało dniem oraz Księżyc i gwiazdy, aby panowały w nocy".

Utworem, który stanowić będzie oś programu przygotowanego z tej okazji, jest 3-częściowa kantata Andrzeja Koszewskiego - Nicolao Copernico dedicatum. Jest to niezwykle widowiskowe dzieło dedykowane Kopernikowi. Kompozytor wykorzystując szeroką gamę środków artykulacyjnych przedstawia "ruch doskonały" ciał niebieskich, które "wiecznie i koliście toczą się po ruchomej bezmiernej kopule", jak pisze poeta, inspirujący się oryginalnymi cytatami z pism Kopernika. Całość programu dopełnią Cztery motety kopernikowskie Tadeusza Zygfryda Kasserna do słów Mikołaja Kopernika z poematu religijnego Septem sidera (Siedem gwiazd), Sleep Erica Whitacre'a oraz kompozycja łotewskiego kompozytora Ēriksa Ešenvaldsa - Stars, zachwycający spektakl miriadów gwiazd o "bijących ognistych sercach", które "wspinają się pod górę kopuły nieba" twórca ujął w równie niezwykłą fakturę brzmienia chóru mieszanego i... kieliszków z wodą, które przywodzą na myśl muzykę niebieskich sfer.

PROGRAM
Alessandro Stradella Stelle, voi ch'influite madrygał z serenaty "La forza delle stelle ovvero Il Damone"
Robert Schumann An die Sterne z cyklu pieśni "Vier doppelchörige Gesänge" op. 141
Ildebrando Pizzetti Piena sforgeva la lun
Tadeusz Zygfryd Kassern Cztery motety kopernikowskie op. 19
Wojciech Kilar Lumen
Andrzej Koszewski Nicolao Copernico dedicatum
Eric Whitacre Sleep
Eriks Ešenvalds Stars
WYKONAWCY
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski dyrygent

ORGANIZATORZY
Miasto Gdańsk
Polski Chór Kameralny www.polskichorkameralny.pl
WSPÓŁORGANIZATOR
Muzeum Gdańska

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  40 zł
 • Bilet ulgowy
  30 - 32 zł
bilet dla uczniów/studentów do 26 r. /emerytów/ren - 30 zł
bilet z kartą do kultury - 32 zł

Opinie

Sprawdź się

Z jakiej okazji w 2018 roku harcerze otrzymali od prezydenta symboliczne klucze do Gdańska?