• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert symfoniczny - Lilya Zilberstein

Zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na koncert symfoniczny z udziałem rosyjskiej pianistki Lilyi Zilberstein.

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Michał Dworzyński - dyrygent
Lilya Zilberstein - fortepian

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
Piotr Czajkowski - I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 [30]
Krzysztof Penderecki - Trzy utwory w dawnym stylu [4]
Igor Strawiński - Koncert D-dur na orkiestrę smyczkową [15]

Znany polski dyrygent Michał Dworzyński zestawia romantyczny, idiomatycznie rosyjski w charakterze koncert Czajkowskiego z dwoma krótkimi utworami XX-wiecznymi: Trzema utworami w dawnym stylu Krzysztofa Pendereckiego i pełnym wdzięku, neoklasycznym koncertem na orkiestrę smyczkową Igora Strawińskiego.

Kariera Lilyi Zilberstein rozpoczęła się od spektakularnego sukcesu rosyjskiej pianistki na konkursie Busoniego w Bolzano w 1987. Od tego czasu artystka koncertuje z powodzeniem na całym świecie, często goszcząc w Polsce. Nagrywa dla najbardziej renomowanych wytwórni płytowych takich jak Sony i Deutsche Grammophon. Zilberstein ma w repertuarze prawie trzydzieści koncertów fortepianowych, m.in. wszystkie koncerty Rachmaninowa, Czajkowskiego, Szostakowicza, koncert Skriabina i dwa koncerty Prokofiewa.

Pierwszy koncert Czajkowskiego wykonywała Zilberstein w 2014 na inauguracyjnym koncercie Filharmonii Krakowskiej, razem z jej ówczesnym szefem artystycznym - Michałem Dworzyńskim. I właśnie ten niezwykle popularny koncert wykona Dworzyński w Gdańsku, uzupełniając go muzyką dwudziestego wieku: pogodną muzyką filmową Pendereckiego i pełnym wdzięku, neoklasycznym Concerto in D Igora Strawińskiego.

Opinie

Sprawdź się

Która spośród oper, prezentowanych w ostatnich latach w Gdańsku, pokazana została premierowo w 1950 roku i jest uważana za początek działalności Opery Bałtyckiej?