• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert pt. "Piosenki z partyzanckiego notesu "Leszka" i "Lufy"" (1 opinia)

Zapraszamy na koncert pt. "Piosenki z partyzanckiego notesu "Leszka" i "Lufy"", który odbędzie się 1 marca o godz. 18:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

sie 3

sobota, godz. 19:00

Sopot,
bilety 129-189 zł
Kup bilet
wrz 7

sobota, godz. 16:30

Gdynia,
bilety 50 - 70 zł
Kup bilet
Po czasie pandemii, która uniemożliwiła zaprezentowanie na żywo, dla publiczności, a jedynie pozwoliła na nagranie - wracamy do wyjątkowego spektaklu słowno-muzycznego.

koncerty w Trójmieście


Na warstwę artystyczną koncertu złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy - żołnierza i dowódcy szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu. Większość tekstów to piosenki żołnierskie i wojskowe powstałe w latach 1942-1944. Notes, będący ważną pamiątką związaną z walką wileńskich partyzantów z okupacją sowiecką na terenie północnej Polski w 1946 r., zawiera wiele cennych informacji. Zapiski utworów świadczą o tym, że partyzanci znali i śpiewali piosenki, które powstały w różnych regionach okupowanej Polski, dostosowywali teksty do ówczesnej rzeczywistości i błyskawicznie przyswajali utwory, między innymi takie jak sławiące żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa Czerwone maki na Monte Cassino. Z kolei w dzienniku ppor. Henryka Wieliczko "Lufy" (innego dowódcy w 5 Brygadzie Wileńskiej AK) czytamy o tym, że pod koniec maja 1946 r. partyzanci uczyli się nowego utworu Więc naprzód (mowa o wierszu K. K. Baczyńskiego Pocałunek, który stał się żołnierską piosenką).

Śpiew i muzykę dopełni artystyczna wizualizacja, opracowaną w nawiązaniu do działalności 5 Brygady Wileńskiej AK oraz postaci ppor. "Lufy" i "Leszka".

Opinie (1)

  • Rozbrajali Polaków AK

    I komu wtedy służyli

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak nazywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych?