• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert organowy "Gdańskie tony"

W repertuarze dzieła kompozytorów gdańskich ukazujące gdańską kulturę organową na przestrzeni 300 lat, w tym światowa prapremiera. Koncert "Gdańskie tony" jest dedykowany obchodzącej 425 urodziny PAN Bibliotece Gdańskiej. Zagra Andrzej Szadejko - 27 czerwca w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku, zarezerwuj bezpłatną wejściówkę.

kwi 21

niedziela, godz. 12:00

bilety 27-58 zł
ulgowy 22-48 zł
Kup bilet
cze 28

piątek, godz. 18:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
/ 27 czerwca 2021, niedziela, godz. 15.45-18.00
/ kościół Świętej Trójcy w Gdańsku, ul. Świętej Trójcy 4
/ wstęp wolny, rejestracja: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/GdanskieTony

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku to nieprzypadkowa lokalizacja na koncert z okazji jubileuszu 425 lat istnienia Biblioteki Gdańskiej. W kompleksie poklasztornym mieściła się pierwsza siedziba Biblioteki Gdańskiej, a w samej świątyni znajduje się epitafium markiza Bonifacia, pierwszego donatora tej książnicy.

Koncert zagra Andrzej Szadejko, który kierował odbudową organów u Świętej Trójcy. To wielokrotnie nagradzany kompozytor, dyrygent, organista, twórca festiwali i cykli koncertów, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, który kierował również odbudową organów w kościele św. Jana w Gdańsku.

- W czasie koncertu "Gdańskie tony" odbędziemy podróż po 300 latach gdańskiej muzyki organowej. Przekonamy się, że piękne instrumenty inspirowały muzyków do tworzenia brzmień nie tylko monumentalnych i głośnych, ale również delikatnych i bardzo emocjonalnych - mówi Andrzej Szadejko. - I to właśnie zachwyca mnie w tej muzyce - różnorodność kolorów, barw, emocji, stylów, a wszystko w najlepszym i jednocześnie bardzo oryginalnym gdańskim guście. To twórczość, której prezentacja sprawia niebywałą wręcz frajdę grającemu, a ta oczywiście udzieli się słuchaczom.

W zbiorach Biblioteki Gdańskiej brzmienie organów zachowało się głównie ukryte w partyturach XVII- i XVIII-wiecznych kantat i oratoriów jako tzw. basso continuo. Nagrania tych utworów można podziwiać na płytach gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble w serii Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska oraz Musica Baltica.
- Muzyka organowa rozbrzmiewała jednak w Gdańsku co najmniej od XV wieku, a że była to głównie muzyka improwizowana, do naszych czasów nie zachowało się jej wiele. Jednak to, co pozostało, świadczy o wysokiej kulturze organowej, która towarzyszyła mieszkańcom grodu nad Motławą nieprzerwanie aż do końca XIX wieku - tłumaczy Andrzej Szadejko. - Tylko niewielka część tej spuścizny pozostała w Gdańsku, większość jest rozsiana po bibliotekach Europy i Ameryki. Wybitni kompozytorzy, którzy tutaj działali, nie wzięli się znikąd, byli przez gdańszczan szanowani i szczodrze opłacani, choć, jak to bywa z jednostkami wybitnymi, czasami mocno ich nie rozumiano.

- Z autentycznym wzruszeniem myślę o koncercie w miejscu, gdzie była pierwsza siedziba biblioteki i to niemal dokładnie 425 lat od jej powołania - mówi dr Anna Walczak, dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej. - Przed koncertem pokłonimy się markizowi Bonifacio, pierwszemu donatorowi biblioteki.

Po zakończeniu koncertu zostanie odprawiona msza św. w intencji dawnych i obecnych pracowników biblioteki.

Przyjazd do Gdańska zapowiedział, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna, prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.


PROGRAM
Tabulatura Gdańska (1591)
Phantasia Primi Toni
Dulcis memoria et suavis recordatio

Paul Siefert (1586-1666)
Paduana

Andreas Schade (1674-17??)
Passacaglia in d
Pastorale in F

Theophil Andreas Volckmar (1686-1768)
Sonata I [in F] a due Clav: et Pedale
Allegro.Adagio.Andante.Adagio.Andante.Adagio.Andante.Adagio - Allegro

Daniel Magnus Gronau (1699?-1747)
Partita chorałowa: Komm Gott Schöpffer, Heiliger Geist (4 wersety)
Chorale in doppio Contrapunto. - Var:[iatione] Prima. Allegro. Con Cimbali. - [Variatione] Seconda, â due Claviature coppulate, e senza Pedale. Andante. - 19. [Variatione] Terza â 2 Clav:[iature] con Ped:[ale]. Vivace. - 20. [Variatione] Quarta.

Friedrich Christian Samuel Mohrheim (1719-1780)
Preludia chorałowe:
Wer nur den lieben Gott lässt walten trio a 2 Clav. et Ped.
Wer nur den lieben Gott lässt walten
Vater unser im Himmelreich
Jesu, der Du meine Seele a 2 Clav. et Ped.

Wilhelm Friedrich Markull (1816-1887)
Fest=Praeludium. Mit Starker Stimmen.Lebendig.* PL-GD Ms 4184

Friedrich Gottlieb Carl Leube (1779-1837)
Dwie fugi* PL-GD Ms. 4194
Nachspiel C-dur op. 65 nr 1


Andrzej Szadejko

Kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego.
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei (Szwajcaria). Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Od 1994 roku regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA jako solista, kameralista i dyrygent. Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem bądź sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii. Założyciel i szef zespołu Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat kompozytorów z Pomorza. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 25 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich i niemieckich wielokrotnie nominowanych do nagrody FRYDERYK oraz OPUS KLASSIK. Obecnie jest szefem artystycznym serii MUSICA BALTICA i GDAŃSK ORGAN LANDSCAPE w renomowanej wytwórni niemieckiej MDG. Autor wydawnictw monograficznych, a także opracowań naukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich i zagranicznych. Autor audycji "Organy Nieograne" w Programie Drugim Polskiego Radia. Organizator i autor wielu formatów artystycznych oraz festiwali w Gdańsku i Warszawie: Festiwal ORGANy PLUS+®, cykl Koncerty dla Gdańszczan, happeningi dla dzieci Popiszczmy Razem, konkurs plastyczny "...i zagrały organy", Pomerania 2008 - międzynarodowe spotkania budowniczych organów, GdO Tagung 2018 - Międzynarodowy Zlot Miłośników Organów, festiwal "Moniuszko w kościołach Warszawy".

Informacja o biletach

rejestracja

Opinie

Sprawdź się

W jakiej dzielnicy Gdyni znajdowało się kino Fala?

 

Najczęściej czytane