• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert organowy Bliżej Bacha

Zapraszamy na pierwszy z koncertów organowych Bliżej Bacha do Kościoła św. Józefa w Gdańsku.

kwi 21

niedziela, godz. 12:00

bilety 27-58 zł
ulgowy 22-48 zł
Kup bilet
maj 12

niedziela, godz. 11:00, 12:30

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
Cykl koncertów organowych Bliżej Bacha to wydarzenie z ponad trzydziestoletnią tradycją. Nieprzypadkowo odbywa się ono w Gdańsku to właśnie tu tworzyli najwięksi artyści tacy jak Paul Siefert, Johann Goldberg, Kacper Förster, czy Friedrich Wilhelm Markull.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Gdańsk może poszczycić się znakomitymi zabytkowymi instrumentami, a co za tym idzie, bogatą historią muzyki organowej, sięgającą ubiegłych wieków.

W tym roku ponownie wysłuchamy dźwięków organów w wykonaniu znamienitych twórców. Zapraszamy na dwa wyjątkowe koncerty: 9 września zagrają dwaj światowej klasy Artyści: Roman Perucki (organy), a także Łukasz Długosz (flet). 13 września wysłuchamy koncertu zdolnego Artysty młodego pokolenia Macieja Jachimowicza. W programach nie tylko J.S. Bach, ale także F. Mendelssohn-Bartholdy, L. Vierne, D.M. Gronau czy C.W. Gluck.
Tym razem muzyka organowa zabrzmi w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Józefa zabytkowej świątyni o niezwykłej historii, zlokalizowanej w sercu Gdańska przy ul. Elżbietańskiej.

Wystąpi:
Roman Perucki - organy
Łukasz Długosz - flet

Program:
Jan Sebastian Bach Preludium i fuga c-moll BWV 546 
Jan Sebastian Bach Flute Sonata in E-major BWV 1035 
D.M. Gronau Choral variation Ich Hab Mein Sach Gott Heimgestellt
C.W. Gluck Dance of Blessed Spirits 
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Sonata organowa nr 2 c-moll op. 65
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Auf Fluegeln des Gesanges from 6 Lieder op. 34 nr 2
Tröstung z 6 Lieder op. 71 nr 1
Sulejka z 6 Lieder op. 34 nr 4

Współorganizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury

Sponsor:
AmberSky koło widokowe
Przed koncertem zapraszamy do Herbaciarni u Oblatów

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
 
-----
O artystach:
Roman Perucki
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od 1997 r. jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba Filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m. in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych na świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów Bliżej Bacha, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego.

Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady na uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m. in. w Notre Dame (Paryż), Mariinsky Theater (St. Petersburg). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.

Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 r. jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę Messe pour les paroisses F. Couperina Bohdan Pociej uznał w Ruchu Muzycznym za najlepsze nagranie 1991 r. wydane w Polsce, a II Płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 r. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 r. otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

---
Łukasz Długosz
Uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak: 8.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk czy Jacek Kaspszyk. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymał szereg nagród fonograficznych w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic.
Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Enjott Schneider, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina i wielu innych. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.

Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów m.in.: Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku ukończono i oddano do użytku budynek Teatru Muzycznego w Gdyni (przy Placu Teatralnym 1), któremu patronuje Danuta Baduszkowa?