• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert na najstarszym gdańskim fortepianie

27 marca 2022 roku w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się koncert na najstarszym gdańskim fortepianie - pianistki Aleksandry Bobrowskiej oraz wiolonczelistki Anny Jankowskiej. Artystki wykonają utwory Fryderyka Chopina. Jednym z bohaterów muzycznego spotkania będzie jeden z dwóch najstarszych fortepianów ze zbiorów Muzeum Gdańska.

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
Człowiek współczesny zderza się z milionem nagrań dzieł muzycznych, które powstały w czasach minionych i teraźniejszych. Warto jednak zadać pytanie czy to co słyszymy teraz a napisane zostało lata temu, odpowiada stylistyce gry ówczesnej kompozytorowi. Projekt "Chopin jak dawniej" to próba rekonstrukcji brzmienia kompozycji Chopina. Brzmienia, które słyszał kompozytor tworząc swoje dzieła.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert, poprzedzony został pracą badawczą mającą na celu analizę technik gry, zapisów nutowych i nagrań historycznych z przełomu XIX i XX wieku. Nagrania te, to unikatowe źródło informacji, które rzuca światło na sposób, w jaki muzyka niegdyś była wykonywana. W programie usłyszymy miniatury fortepianowe Fryderyka Chopina - wybór mazurków oraz wiolonczelowe dzieła kompozytora - Nokturn Es - dur op. 9 no. 2 (transkrypcja na wiolonczelę i fortepian) oraz Polonalise brillante op. 3.

Podczas koncertu ponownie zabrzmi jeden z najstarszych gdańskich fortepianów, który dzięki pieczołowitej konserwacji, już od prawie 190 lat wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku świadcząc o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. Przy fortepianie zasiądzie Aleksandra Bobrowska, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych, a w drugiej części koncertu towarzyszyć jej będzie wiolonczelistka barokowa - Anna Jankowska.

Koncert "Chopin jak dawniej" realizowany jest w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska we współpracy z Muzeum Gdańska. Udział w koncercie jest bezpłatny.

Aleksandra Bobrowska (fortepian)
Aleksandra Bobrowska jest pianistką, absolwentką Royal Norther College of Music w Manchesterze oraz Haute Ecole de Musique w Genewie. Na przestrzeni lat występowała w większości krajów Europy, także w Chinach, Japonii, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. W swojej działalności artystycznej zwraca szczególną uwagę na komunikacje z publicznością; często układa programy koncertów w taki sposób, aby miały nie tylko wartość artystyczną, lecz również pobudzały słuchaczy do refleksji nad otaczającą ich rzeczywistością oraz aspektami społecznymi. Propaguje muzykę napisaną przez kobiety. Do jej najnowszych programów koncertowych zalicza się m.in. recital muzyczno-słowny ze skomponowanymi przez pianistkę transkrypcjami pieśni Ireny Wieniawskiej (Poldowski) oraz poezją Paula Verlaine'a. Od czasu udziału w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych (2018) wykonuje recitale solo na instrumentach współczesnych, jak i historycznych. W maju 2020 roku zarejestrowała 43 Mazurki Chopina na fortepianie Krall&Seidler. Aleksandra występuje regularnie w Chopin Point w Warszawie, gdzie wykonuje recitale z muzyką Fryderyka Chopina, a także opowiada o życiu i dziełach kompozytora.

Jej ogromna pasja i zainteresowanie muzyką F. Chopina oraz zamiłowanie do teatru spowodowały, iż pianistka dołączyła do spektaklu Miłości Chopina prezentowanego na deskach Teatru Scena w Warszawie, gdzie wykonuje muzykę kompozytora między poszczególnymi scenami sztuki. Aleksandra Bobrowska jest stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury, Ministra Edukacji, Prezesa Rady Ministrów, a także laureatką stypendium RNCM, Morningside Music Bridge oraz Fundacji Barbour w Genewie.
Strona internetowa: aleksandrabobrowska.eu

Anna Jankowska (wiolonczela barokowa)
Anna Jankowska jest wiolonczelistką, absolwentką Gdańskiej Akademii Muzycznej, w klasie wiolonczeli dr Tadeusza Samerka. Swą edukację muzyczną kontynuowała w Królewskim Konserwatorium w Hadze (NL) na wydziale muzyki dawnej, doskonaląc swe umiejętności w grze na instrumentach historycznych: wiolonczeli barokowej, violi da gamba, a także uczęszczając do klasy śpiewu historycznego. Dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Gdańska, w ramach stypendium Młody Gdańszczanin, odbywa również̇ studia i staż̇ zawodowy w Jeaun Orchestre de l'Abbaye/Poitiers University we Francji. Anna Jankowska miała zaszczyt kształcić́ się̨ i koncertować́ pod okiem wielu prominentnych artystów, takich jak: Jaap ter Linden, Philippe Herreweghe, Wieland Kuijken, Andrew Parrott, Hidemi Suzuki, Lucia Swarts i wielu innych. W roku 2015 jej wieloletnie osiągniecia artystyczne zostały docenione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało jej stypendium Młoda Polska. Oprócz działalności artystycznej, Anna Jankowska zajmuje się̨ również̇ pracą na rzecz kultury współpracując z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Informacja o biletach

Limit miejsc: 50 osób

Opinie

Sprawdź się

Która z instytucji jest posiadaczem największej kolekcji urn związanych z kultem ognia?