• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert na instrumenty dęte

W drugiej połowie XVIII w. Wiedeń stał się niewątpliwie jednym z najważniejszych centrum kulturalnych ówczesnej Europy. I oszalał na punkcie muzyki. Bywało i tak, że w okresie ciepłej pogody koncerty plenerowe rozpoczynały się w parkach bladym świtem i kończyły późną nocą. Z takim przeznaczeniem W.A. Mozart napisał całą serię divertiment (z wł. divertimento oznacza wprost zabawę) i serenad. Utwory takie powstawały na bardzo różne składy, a wśród nich są także kompozycje tylko na zespoły instrumentów dętych.

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
lis 24

niedziela, godz. 17:00

bilety 146 - 248 zł
Kup bilet
Nieco inaczej sprawa wyglądała z twórczością Antona (Antonína) Reichy. Urodzony w Czechach szybko wyemigrował do Bonn, gdzie poznał m.in. Beethovena i grał w tamtejszej orkiestrze nadwornej samokształcąc się jako kompozytor. Po ukończeniu studiów z matematyki i logiki, w 1799 r. wyjechał do Paryża z nadzieją na zdobycie sławy twórcy operowego. Niestety - te zamiary okazały się płonne, czemu winne było przede wszystkim zamknięcie teatrów w stolicy Francji. Dość szybko zdał sobie jednak sprawę z faktu, że może zostać świetnym symfonikiem i kameralistą. To jemu zawdzięczamy powstanie gatunku klasycznego kwintetu dętego, w które skład wchodzi flet, obój, klarnet, fagot i waltornia.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Dwóch różnych kompozytorów, których - jak się okazuje - łączy tak wiele! To dzieła ich autorstwa wybrzmią na pierwszym z cyklu koncertów "Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii (edycja 2024)".
Serenadę c-moll KV388 "Nachtmusik" W.A. Mozarta i Kwintet dęty Es-dur op. 88 nr 2 zaprezentują zespoły złożone ze studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Program
A. Reicha - Kwintet dęty Es-dur op.88 nr 2 (Lento. Allegro moderato - Scherzo. Allegro - Andante grazioso - Finale. Allegro molto)
W.A. Mozart - XII Serenada c-moll KV388 "Nachtmusik" (Allegro - Andante - Minuetto in Canone - Allegro)

Wykonawcy
Kwintet Dęty aMuz
Julia Majewska - flet, Agnieszka Wróblewska - obój, Karolina Kościuch - klarnet, Tomasz Książek - waltornia,
Aleksandra Bagińska - fagot
Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Drewnianych
Małgorzata Dubieniecka i Emilia Robakowska - oboje, Emilia Kwaśniewska i Karolina Kościuch - klarnety, Ignacy
Styba-Holajn i Cyprian Chomik - waltornie, Aleksandra Bagińska i Adrianna Dwojakowska - fagoty

Przygotowanie: dr Mirosław Pachowicz

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.

Opinie

Sprawdź się

Dwie tancerki Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art z Gdyni były finalistkami programu: