stat
Impreza już się odbyła

Koncert carillonowy upamiętniający wprowadzenie stanu wojennego

W piątek, 13 grudnia 2019 r., o godz. 14:45 rozpocznie się półgodzinny koncert carillonowy upamiętniający 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Utwory na instrumencie znajdującym się w wieży kościoła św. Katarzyny przy Wielkim Młynie, m.in. "Mury" Jacka Kaczmarskiego, wykona Małgorzata Fiebig, carillonistka miejska w Nijmegen oraz Utrechcie w Holandii.

Decyzją Rady Państwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, 13 grudnia 1981 r., został wprowadzony stan wojenny. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Władzę w kraju przejęło wojsko, internowano działaczy opozycyjnych, zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji oraz godzinę milicyjną. Przerwano także łączność telefoniczną. W ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5 tys. osób. Ogółem zostało internowanych ok. 10 tys. osób, w tym ok. 300 kobiet. Do 22 lipca 1983 r., gdy zniesiono stan wojenny, życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników w kopalni "Wujek". W Gdańsku życie stracili Antoni Browarczyk (17.12.81), Andrzej Grzywa (30.08.82), Piotr Sadowski (31.08.82), Wacław Kamiński (28.11.82) oraz Jan Samsonowicz (30.06.83).

koncerty w Trójmieście


Podczas koncertu zostaną Epitafium Katarzyny Kwiecień-Długosz, Chaconne Johanna Valentina Medera, Jamarsz pogrzebowy z II suity Francoisa Couperina kapelmistrza Rady Miasta Gdańska, Questa Dolce Sirena Jacoba van Eycka. Carillonistka wykona także "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

Małgorzata Fiebig - pierwsza powojenna carillonistka gdańska, aktualnie carillonistka miejska w Utrechcie i Nijmegen (Holandia). Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym (organy) i Wydziale Dyrygentury Chóralnej. Otrzymała również tytuł magistra w Nederlandse Beiaardschool w Amersfoort w klasie Fransa Haagena. Laureatka wielu nagród w konkursach carillonowych w Holandii, Belgii i Niemczech. Koncertowała w wielu krajach Europy, a także w Curaçao i USA. W repertuarze ma zarówno muzykę dawną, muzykę współczesną, jak i popularną. Od 2012 roku jest współorganizatorem Carillonowego Festiwalu Muzyki Dawnej w ramach Festival Oude Muziek w Utrechcie.

Program:

Johann Valentin Meder (~1649 - 1719)
Chaconne (opr. M. Kaźmierczak)

Francois Couperin (1668 - 1733)
Deuxième Suite in A, Pièce de Violes 1728 (opr. A. Abbenes)

· Prélude
· Fuguéte
· Pompe funèbre
· La chemise blanche

Jacob van Eyck (C. 1590 - 1657)
Questa Dolce Sirena (opr. A. Abbenes)

Katarzyna Kwiecień-Długosz (1978*)

Epitafium - 14.01.2019

Jacek Kaczmarski/ Lluís Llach

"Mury"

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Co w nazwie Teatru Dada von Bzdülöw oznacza człon "dada"?