stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert Symfoniczny: Eiji Ōue, Wojciech Fudala

Zapraszamy na koncert symfoniczny w wykonaniu: Eiji Ōue - dyrygent, Wojciech Fudala - wiolonczela.

Koncert symfoniczny

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Eiji Ōue - dyrygent
Wojciech Fudala - wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:
Andrzej Panufnik - Uwertura bohaterska
Mieczysław Weinberg - Koncert wiolonczelowy
Dimitr Szostakowicz - V Symfonia d-moll op. 47


---

Eiji Ōue, wybitny japoński dyrygent, przyjaciel samego Bernsteina, obecnie szef Orkiestry Symfonicznej w Osace, poprowadzi program złożony z dzieł kompozytorów polskich i rosyjskich XX wieku. Geneza Uwertury bohaterskiej Andrzeja Panufnika sięga września 1939. Jednak dzieło zostało ukończone dopiero w 1950, a jej ostateczna wersja pochodzi z 1952. Ten krótki, bardzo dynamiczny utwór cechuje zamierzony przez kompozytora patos.
Także z powojennych czasów pochodzi Koncert wiolonczelowy Mieczysława Wajnberga. Twórczość Wajnberga, daleka od awangardy, jest często niezwykle liryczna. Jest to szczególnie wyraźnie widoczne w Koncercie wiolonczelowym, który powstał w 1948 roku. Usłyszymy go w wykonaniu Wojciecha Fudali - koncertmistrza Orkiestry NFM we Wrocławiu, założyciela unikalnego kwartetu czterech wiolonczel - Polish Cello Quartet.

Monumentalna V Symfonia Szostakowicza powstała po niezwykle brutalnych atakach na kompozytora inspirowanych przez samego Stalina, w wyniku których młody wówczas muzyk znalazł się na skraju załamania nerwowego. W tej symfonii Szostakowicz stworzył prosty, monumentalny język, który pozwolił mu nie tylko zadowolić władze radzieckie, ale też podbić słuchaczy w Ameryce. Po dziś dzień jest to jedna z najbardziej popularnych symfonii tego niezwykłego i niezwykle przez los doświadczonego twórcy.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeum nie jest jednostką Narodowego Muzeum Morskiego?

 

Najczęściej czytane