• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana

Koncert "Requiem Katyńskie"

kwi 27

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
maj 13

poniedziałek, godz. 09:15, 11:30

bilety 26 zł
Kup bilet
K A T Y Ń R E Q U I E M
L Á S Z L Ó K I R Á L Y

do wierszy Zoltán Polner (1933-2017), Cypriana Kamila Norwida (1821-1883) "Bema pamięci żałobny rapsod" i do tekstu liturgicznego łacińskiej Mszy Requiem

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wykonawcy:


  • SOMOGYVÁRI TÍMEA ZITA - sopran

  • ALTORJAY TAMÁS - bas

  • VIKTOR VASZY CHOIR

  • SZEGED SYMPHONY ORCHESTRA


Dyrygent:
GYÜDI SÁNDOR

Katyń Requiem to kompozycja LÁSZLÓ KIRÁLY, napisana do wierszy Zoltana Polenera oraz Cypriana Kamila Norwida. Trzon warstwy tekstowej stanowi jednak tekst łacińskiej Mszy Requiem, wykowywanej w Liturgii Kościoła Katolickiego podczas nabożeństw żałobnych. Kompozycja jest hołdem złożonym ofiarom zbrodni katyńskiej oraz swoistym świadectwem przyjaźni pomiędzy narodem Polskim i Węgierskim. Premiera utworu miała miejsce w katedrze w Szeged na Węgrzech, w listopadzie 2015 r. z okazji Polskiego Święta Odzyskania Niepodległości.

Na scenie Muzeum II Wojny Światowej wystąpią węgierscy artyści:


  • SOMOGYVÁRI TÍMEA ZITA - sopran

  • ALTORJAY TAMÁS - bas

  • SZEGED SYMPHONY ORCHESTRA

  • VIKTOR VASZY CHOIR


Całość poprowadzi GYÜDI SÁNDOR.

Koncert zorganizowano dzięki współpracy Konsulatu Generalnego Węgier w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Waclawa Felczaka.

Wykonawcy:


  • SOMOGYVÁRI TÍMEA ZITA - sopran

  • ALTORJAY TAMÁS - bas

  • VIKTOR VASZY CHOIR

  • SZEGED SYMPHONY ORCHESTRA



Dyrygent:
GYÜDI SÁNDOR

Części:


  • Requiem i Kyrie

  • Dies irae

  • Offertorium

  • Ballade / Aria

  • Sanctus and Benedictus

  • Bema pamięci żałobny rapsod

  • Lux aeterna

  • Libera me


LÁSZLÓ KIRÁLY urodził się w 1954 roku w Zalaegerszeg. Studia muzyczne rozpoczął
w rodzinnym mieście (fortepian, skrzypce, kontrabas, solfeż); W latach 1968-72 studiował kompozycję w Liceum Muzycznym im. Béli Bartóka w Budapeszcie. W latach 1973-1978 był uczniem Endre Szervánszky, a później Emila Petrovicsa w Akademii Muzycznej im. Liszta Ferenca w Budapeszcie. Studiował muzykę współczesną u Rudolfa Marosa i Zsolta Durkó oraz muzykę elektroniczną u Zoltána Pongrácza. W 1980 r. rozwijał swoje umiejętności w studiu muzyki elektronicznej na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia) dzięki państwowemu stypendium. Od 1981 roku jest dyrektorem muzycznym Węgierskiego Radia i producentem audycji z muzyką współczesną. W latach 1984-1993 był konsultantem ds. muzyki współczesnej w Filharmonii Narodowej, a w latach 1990-1993 jednocześnie redaktorem Festiwalu Muzyki Współczesnej. Jego twórczość kompozytorską uhonorowano Nagrodą Erkela w 2002 roku.
W 2016 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

POLNER ZOLTÁN urodził się w 1933 roku w Szeged. Ukończył studia na Uniwersytecie Józsefa Attili w rodzinnym mieście w 1955 roku, następnie przez osiem lat był nauczycielem w wiejskich szkołach, a przez dwa lata asystentem reżysera Teatru Narodowego w Szeged. Od 1965 aż do przejścia na emeryturę był dziennikarzem, a później szefem działu kulturalnego w różnch gazetach lokalnych. Poza pracą publicystyczną był znaczącym badaczem etnograficznym, opublikował swoje zbiory w osiemnastu tomach, głównie na temat religijnych tradycji ludowych powiatu Csongrád. Od 1962 opublikował siedem tomów swojej poezji. Poza licznymi nagrodami literackimi i nagrodami, w 2016 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Zmarł w 2017 roku.

SOMOGYVÁRI TÍMEA ZITA (sopran) naukę muzyk rozpoczęła i w Liceum Muzycznym im. Béla Bartóka w Békéscsaba. Ukończyła Konserwatorium w Szeged jako uczennica Berdála Valérii. Wyspecjalizowała się w wykonawstwie pieśni i oratorium w Hochschule für Musik w Wiedniu pod kierunkiem Waltera C. Moore'a. Występowała jako solistka na licznych trasach koncertowych z Orkiestrami Kameralnymi Salieri i Musica Parlante, a także z Szeged Symphony, a także w produkcjach operowych w Szeged National Theatre.

ALTORJAY TAMÁS (bas) urodził się w 1956 roku w Szeged. W 1982 roku ukończył Politechnikę w Budapeszcie jako architekt. W 1998 i 2000 roku ukończył studia muzyczne na Wydziale Muzyki Uniwersytetu w Szeged. Od 1989 roku jest członkiem zespołu operowego Teatru Narodowego w Szeged. Często występuje jako śpiewak pieśni i oratorium. Występował z różnymi orkiestrami na Węgrzech iw wielu krajach Europy. Jego główne role to Sarastro, Dulcamara, Don Pasquale, Bartolo (Cyrulik sewilski), Leporello, Sinobrody, Gremin i Fiesco. Otrzymał Nagrodę Dömötör w 2006 r. oraz Nagrodę Artisjus w 2008 r.

ORKIESTRA SYMFONICZNA SZEGED jest najważniejszą instytucją muzyczną południowo-wschodnich Węgier. Historyczne korzenie orkiestry sięgają XVIII wieku. Orkiestra Szeged Philharmonic Association została założona w 1919 roku. Zespół był prowadzony przez wielu oddanych głównych dyrygentów, takich jak młody Ferenc Fricsay (od 1934 do 1944), który doprowadził orkiestrę do obecnej pozycji jako jednego z czołowych orkiestry na Węgrzech. W 1969 roku legendarny dyrygent i kompozytor Wiktor Vaszy założył Szeged Symphony Orchestra jako niezależną instytucję miejską. Szeged Symphony Orchestra jest orkiestrą rezydującą w drugiej co do wielkości węgierskiej operze, Teatrze Narodowym w Szeged. Tamás Pál przejął kierownictwo jako dyrektor i główny dyrygent w 1975 roku. Jego następcą został Géza Oberfrank (1983-1989), po którym to okresie ponownie na krótki czas kierował Tamás Pál. Jego następcą był Ervin Acél do 1999 roku. Od 1999 roku Sándor Gyüdi jest dyrektorem i głównym dyrygentem orkiestry.

CHÓR WIKTORA VASZY powstał w 1958 roku w Szegedzie. Od 1987 roku nosi imię swojego założyciela Wiktora Vaszy. Legendarny dyrygent stał na czele zespołu przez dwie dekady, aż do śmierci. Za nim podążali Tamás Pál, Géza Oberfrank, a od 1988 roku Sándor Gyüdi. Pod ich kierunkiem chór stał się wykonawcą niemal całego repertuaru oratoryjnego
i kompozycji współczesnych, a także odniósł znaczące sukcesy na kilku zagranicznych trasach koncertowych.

SÁNDOR GYÜDI urodził się w Szekszárd, a dorastał w Peczu. Swoją edukację muzyczną rozpoczął jako wiolonczelista, później jako wokalista, ale po ukończeniu szkoły średniej zrezygnował z uprawiania muzyki. Dopiero po otrzymaniu dyplomu z matematyki i fizyki
na Uniwersytecie w Szeged, w 1983 roku, ostatecznie zdecydował się na karierę muzyczną. Po uzyskaniu dyplomu dyrygentury Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie w 1988 roku został dyrygentem i kierownikiem chóru w Teatrze Narodowym w Szeged, a także przejął kierownictwo chóru Viktora Vaszy. Po debiucie operowym w sezonie 1989/90 dyryguje dużym repertuarem (Mozart, Rossini, Donizetti, Verdi, Wagner, Puccini itd.) nie tylko na Węgrzech,ale także za granicą. Jego repertuar obejmuje obecnie całą literaturę operową. Oprócz pracy jako dyrygent operowy, od 1990 roku dyrygował także koncertami orkiestrowymi; występował gościnnie niemal w całej Europie, a także w Meksyku, Chinach, Korei Południowej i Izraelu. W 1999 roku został dyrektorem i głównym dyrygentem Szeged Symphony Orchestra. W latach 2008-2018 był dyrektorem generalnym Teatru Narodowego w Szeged, a od 2018 do 2020 był jego dyrektorem muzycznym. Jego twórczość została otoczona licznymi nagrodami, m.in. Nagrodą Viktora Vaszy (1996), Nagrodą im. Ferenca Liszta (2006), Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Węgier (2014), Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP(2016).

Opinie

Sprawdź się

Co w nazwie Teatru Dada von Bzdülöw oznacza człon "dada"?