• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Noc Muzeów 2024
PATRONAT

Koncert Mikołaja Trzaski podczas Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Wydarzenie w ramach

Noc Muzeów bez muzycznych gwiazd? Oczywiście w MNG nie ma takiej możliwości. Dlatego też zapraszamy Was na wyjątkowy koncert - na muzealnym wirydarzu i pod samymi gwiazdami zagra Mikołaja Trzaska w solowym projekcie Goats' Ghost!

Mikołaj Trzaska to ikona jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem, odbywa bliskie i dalekie podróże muzyczne w poszukiwaniu wspólnego mianownika pomiędzy muzyką chasydzką i współczesną muzyką improwizowaną. Saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z grupą przyjaciół muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości, oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu dawno wygasł, dzięki swojemu unikalnemu językowi muzycznemu, stał się znaczącą postacią międzynarodowej sceny muzyki improwizowanej.
Dziś jest liderem kwartetu klarnetowego IRCHA, międzynarodowego kwartetu - Inner Ear, Magic Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim wykonującego muzykę żydowską. Przede wszystkim realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free.

Tym razem usłyszymy Trzaskę grającego solo, jego instrumentarium to klarnet basowy, oraz saksofon altowy. Repertuar koncertu to autorskie utwory, które pojawią się na solowym albumie artysty.

"Goats Ghost (Duchy Kóz)"
Tytuł nawiązuje do pradawnej Szczebrzeszyńskiej przypowieści o żydowskim pasterzu i jego kozach, które były przewodnikami pomiędzy dwoma światami: Szczebrzeszynem, a Ziemią Obiecaną. "Goats Ghost" to zbiór 18-stu krótkich kompozycji poświęconych pamięci mieszkańców zapomnianego miasta. W swoich kompozycjach Trzaska nawiązując do tradycyjnej rytualnej muzyki żydowskiej, próbuje oderwać się od klezmerskiego kanonu. Opowiada historie bardziej osobistym językiem, korzystając ze swojego bogatego doświadczenia improwizatora i opierając się na muzyce współczesnej. To bardzo intymna i osobista muzyka.

Do doskonałej muzyki dokładamy również strefę chilloutu: leżaki i wyśmienity catering. Czego chcieć więcej? Zapraszamy!
 
Więcej na temat tegorocznej Nocy Muzeów: tutaj.
 

Przeczytaj także

Opinie 1 zablokowana

Sprawdź się

Która instytucja kultury jest organizatorem festiwalu FETA?