Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Komunikacja świń (3 opinie)

kasy:
513-179-238 (od 20 czerwca do 28 sierpnia w godz.: 10:0020:00)
10.0 3 oceny 1 10
Robert Wolefl

reżyseria i scenografia: André Hübner – Ochodlo
muzyka: Marek Czerniewicz
kostiumy: Sabina Czupryńska
występują: Joanna Bogacka, Krzysztof Gordon, Ryszard Jasiński, ze specjalnym udziałem Mirosława Baki

„Robert Woelfl jest uznanym austriackim dramaturgiem (m.in. sztuka „Raz syty, raz martwy, raz towarzyski”)autorem słuchowisk i esejów video. Ostatnio otrzymał Lenz – Preis der Stadt Jena dla nowych dramatów, oraz nagrodę na Konkursie Dramatów w Grazu 2000. „Komunikacja świń”, sztuka którą planujemy zrealizować, została wyróżniona nagrodą autorską niemieckojęzycznych wydawnictw teatralnych podczas Targów Sztuk Teatralnych w Heidelberger.
Tekst Wolfla ukazuje radykalny projekt świata, zbudowanego z pomocą środków językowych. Jest to jednak skrajnie ciasny świat, który Marta i Albert wykreowali w obłędzie porządku à deux. Utrzymanie surowo zrytualizowanego świata codzienności wymaga strategii wyrzeczenia: wszystkie tęsknoty wyperswadowano im biciem już w dzieciństwie, żeby w ich miejsce powstał charakter. W pingpongowej wymianie samopotwierdzających się zdań, bohaterowie nobilitują brak tęsknot, czyniąc z niego wyższą formę życia. Tak oto upokorzone dzieci uzyskują w swoim miniaturowym kosmosie władzę za cenę całkowitej izolacji. Intruz Eryk, choć w zastraszający sposób poddaje się ich poniżającym rytuałom, musi siłą rzeczy zostać wyeliminowany. (...) Inna scena w bliżej nieokreślonym zakładzie, w którym para morderców Marta i Albert ochoczo poddaje się subtelnym technikom dręczenia, pokazuje, że z systemów przymusu nie ma wyjścia: to świat, pusty, abstrakcyjny, świat u schyłku wszelkich pragnień, ukazany został przez Woelfla jako więzienie mowy. Mamy tu zamknięty system obłędu, który autor, w sposób nie pozbawiony makabrycznego komizmu, wzbogaca szeregiem codziennych detali. W sztuce obok Trójmiejskich aktorów tradycyjnie będzie można obejrzeć kreacje w wykonaniu znakomitych artystów spoza Trójmiasta.

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni dla Krzysztofa Gordona

Przeczytaj także

Opinie (3)

 • 4 ROCZNICA OD PREMIERY (opinia sprzed 13 lat)

  "Komunikacja świń" to chyba ostatnia sztuka wystawiona w tym teatrze, sądzę, iż jedna z najlepszych dotąd wystawionych, bardzo uniwersalna w swej wymowie, sugestywna, symboliczna,

  nie można takich "dzieł" czytać dosłownie, chyba tylko dzieci ze swym konkretnym myśleniem tak mogą
  tu trzeba abstrakcyjnie,
  co znaczy,
  że dla elity intelektualnej jest przeznaczona,
  dla mnie była jasna i wyjątkowo sugestywna-bo taka też gra aktorów-co uzyskać może tylko nieoceniony Pan reżyser.
  opinie wszelkie niecenzuralne proszę zachować tylko dla siebie,
  bo takie wypowiedzi jak przeczytałam to skandal!
  choć ułomność rzecz ludzka.

  • 2 0

 • trzeba to zobaczyć (opinia sprzed 16 lat)

  Sztuka trudna ,,Teatr absurdu" ale warto obejrzeć.Znakomita gra aktorów, całej trójki/Bogacka,Gordon,Jasiński/,trudno o lepszą obsadę w Trójmieście. Sytuacje z życia.Takie życie w zamknietym świecie nadal się spotyka,sama znam to z dalekiej przeszłości.Polecam.

  • 1 0

 • Gwiazdy w chlewiku (opinia sprzed 16 lat)

  Panie Andre! Gdyby przebywał Pan dłużej niż chwilę na dowolnym oddziale geriatrycznym lub na zwykłej internie, albo w dowolnym domu opieki społecznej, przekonałby się Pan że: 1/ nie trzeba chodzić do teatru, żeby takie historie w dużej ilości oglądać codziennie, 2/ i to WCALE NIE JEST ZABAWNE. Szkoda gwiazd tego formatu, co J. Bogacka na udział w takich przedsięwzięciach.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery