• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kompozytor-Rezydent - koncert finałowy

Cappella Gedanensis serdecznie zaprasza na finałowy koncert programu Instytutu Muzyki i Tańca "Kompozytor-Rezydent". Rafał Kłoczko, stypendysta tegoż programu, dał się już poznać gdańskim słuchaczom, jako kompozytor poruszającej Pasji i lirycznych pieśni.

W jego utworach można dostrzec wielką dbałość i szacunek do słowa, które okrasza muzyczną tkanką, pogłębiając znaczenie i uwypuklając zawartą w nim emocję. Początkowo Concertino na wiolonczelę i orkiestrę miało być skomponowane w wypracowanej przez lata stylistyce, ostatecznie twórca postanowił zaprezentować się od zupełnie innej strony.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Alicja Różycka - wiolonczela
Rafał Kłoczko - dyrygent
Cappella Gedanensis

G. Puccini - Crisantemi
R. Kłoczko - Concertino. Mozaika (prawykonanie)
P. Czajkowski - Serenada C-dur


Punktem wyjścia do pracy nad Concertinem była pełna pasji gra wiolonczelistki Alicji Różyckiej, która w swych interpretacjach sięga po antytetyczne środki wyrazowe: przez subtelne, ażurowe pianissimo, po pełne agresji, bruistyczne frazy. Bezpośredni kierunek kształtowanej formy nadany został podczas jednego z nocnych pokazów niezwykłej Wrocławskiej Fontanny. Połączenie wody i ognia oraz świetliste kolory mieniące się na tle czarnego nieba przełożone zostały na fakturę jednoczęściowej kompozycji, w której zarówno partia solowa, jak i poszczególne sekcje orkiestry odkrywają przestrzenie kolorystyczno-barwowych możliwości. Dopełnieniem programu koncertu są dzieła kompozytorów, którzy mieli niemały wpływ na ukształtowanie się muzycznej ścieżki Rafała Kłoczko. Wykonana zostanie nastrojowa elegia Chryzantemy Giaccomo Pucciniego oraz przepełniona rosyjskim romantyzmem Serenada C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego. Koncert Nocna Muzyka w swej różnorodności, jest z pewnością wyjątkową propozycją na spędzenie ciepłego czerwcowego popołudnia.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jaki gdański kościół został przerobiony na wielofunkcyjne centrum kulturalne?