Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Komedia - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 321-82-83
wystawia:
Scena Teatralna NOT
Komedia
Miłogost Reczek

Duduś kończy sześćdziesiąt lat i w urodzinowy wieczór puka do sąsiadów z góry, by pożyczyć korkociąg. Kilkanaście sekund, które dzielą mężczyznę od przekroczenia progu mieszkania Marianny i Bruna to ostatnie chwile jego (i tak już zachwianej rozstaniem z żoną) psychicznej równowagi. Za moment zdrowy rozsądek ustąpi miejsca małej paranoi, a kurtuazyjna konwersacja zmieni się w absurdalny dialog, którego świadkami będziecie 23 listopada 2015 r. w Gdańsku.

Spektakl rzeczywiście jest współczesną komedią, tyle że komedią w czarnym odcieniu. Świetnie napisaną, o prostej nieledwie pretekstowej fabule, ale ogromnie trudną do streszczenia. W dość zaniedbanym mieszkaniu spotykamy dwójkę ludzi zbliżających się do wieku średniego, a piętro niżej, starszego od nich, nowego sąsiada. Świeżo po rozwodzie, w wynajętym pustym lokum i z dojmującym poczuciem pustki w życiu. Jest częstym gościem w mieszkaniu na wyższym piętrze i świadkiem nieustannych absurdalnych awantur. Czy może ich katalizatorem? Bo momentami można odnieś wrażenie, że Duduś szuka byle pretekstu, żeby uczestniczyć w cudzym życiu.

Jakie są źródła napięć między trójką sąsiadów, wzajemnych ataków, na oko pozbawionych przecież racjonalnych przyczyn? Dlaczego ci ludzie wzajemnie się zadręczają? Można to traktować w kategoriach absurdalnej komedii, ale ludzie skłonni do realistycznego rozumienia świata nie mogą nie zauważyć, że znamy takie sytuacje z obserwacji, że widujemy je wokół nas.

Wielką zaletą tekstu Miłogosta Reczka jest to, że pokazuje te sytuacje niejako w stężeniu. A także, że jest to tekst bardzo dobrze napisany, w czym znać aktorską praktykę autora.

"Komedia" nie jest debiutem reżyserskim Adama Ferencego. Znakomity aktor reżyseruje rzadko, ale zawsze dobre teksty w markowych teatrach. Jako reżyser zaczynał sztuką słynnego amerykańskiego scenarzysty filmowego Davida Mameta "Hollywood, Hollywood" w Teatrze Współczesnym w Warszawie, potem zrealizował "Szach mat" Vittoria Franceschiego w stołecznym Teatrze Dramatycznym i "Śmierć komiwojażera" w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni. Tak więc "Komedia" to czwarta reżyseria Adama Ferency. Autorem sztuki jest Miłogost Reczek, aktor warszawskiego Teatru Dramatycznego, autor "Korkociągu" i "Chin".

Reżyseria: Adam Ferency
Opracowanie muzyczne: Dariusz Kamiński

Obsada:
Adam Ferency, Klara Bielawka/Joanna Kosierkiewicz i Sławomir Grzymkowski.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery