Wiadomości

Kolejne teatry wracają na deski już w czerwcu

Spektakl "Lekko nie będzie" w reżyserii Tomasza Sapryka to pogodna komedia, niepozbawiona odrobiny pikanterii. Tym tytułem sezon wznowi Gdyńskie Centrum Kultury już 14 czerwca.
Spektakl "Lekko nie będzie" w reżyserii Tomasza Sapryka to pogodna komedia, niepozbawiona odrobiny pikanterii. Tym tytułem sezon wznowi Gdyńskie Centrum Kultury już 14 czerwca. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Coraz więcej trójmiejskich teatrów wraca do gry. Po Teatrze Miejskim w GdyniTeatrze na Plaży w Sopocie do ponownego zaproszenia widzów szykuje się Konsulat Kultury prowadzony przez Gdyńskie Centrum Kultury, Teatr BOTO oraz Teatr Gdynia Główna, który podobnie jak Miejski zainauguruje swoją działalność po przerwie premierą.Wydarzenia w najbliższym tygodniu


Najszybciej, bo już w niedzielę, 14 czerwca, widzowie będą bawić się na komedii "Lekko nie będzie" w reżyserii Tomasza Sapryka w Konsulacie Kultury. "W przyjemnej przestrzeni salonu w mieszkaniu na poddaszu, gdzieś w centrum Paryża, z widokiem z okna na Wieżę Eiffla, Édouard usiłuje zdobyć się na odwagę i skończyć romans z młodziutką dziewczyną, bo udzielane jej przez niego korepetycje zabrnęły zdecydowanie za daleko. Zanim profesor zdąży oznajmić dziewczynie swoją decyzję, odwiedzą go była małżonka i córka. Każda ma do niego bardzo ekscentryczną prośbę" - pisaliśmy w recenzji spektaklu.

- Granie 14 czerwca będzie testem, bo nie bardzo wiemy, jak widzowie spragnieni są kontaktu z teatrem. Ten tytuł pojawia się w tym momencie w repertuarze również dlatego, że w tych dniach rejestrujemy spektakl, a ponieważ aktorzy mają również wolną niedzielę, zapadła decyzja, by na koniec zagrać przed publicznością. Chcemy też zagrać jak najwięcej z zaplanowanych na lipiec wydarzeń w Konsulacie Kultury, w którym nastąpią niewielkie zmiany względem naszych planów wakacyjnych sprzed pandemii - mówi Jarosław Wojciechowski, dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury.
Po "Lekko nie będzie" na kolejne spektakle w Konsulacie Kultury poczekamy do początku lipca. Od 5 do 7 lipca zagrane zostanie przedstawienie dla dzieci "Marysia ma Rysia" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej.

Premiera "i... jakoś to będzie" w reżyserii Idy Bocian odbędzie się 19 czerwca w Teatrze Gdynia Główna. Dwoje aktorów wcieli się w kilkanaście postaci z "Pana Tadeusza".
Premiera "i... jakoś to będzie" w reżyserii Idy Bocian odbędzie się 19 czerwca w Teatrze Gdynia Główna. Dwoje aktorów wcieli się w kilkanaście postaci z "Pana Tadeusza". fot. Teatr Gdynia Główna
- Zgodnie z wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz głównego inspektora sanitarnego, obowiązek zachowania jednego wolnego miejsca między widzami nie dotyczy widza, który uczestniczy w pokazie z dzieckiem do ukończenia 13. roku życia. Miejsca obok siebie zostaną przydzielone na miejscu przez naszą Obsługę Widza - informuje Piotr Sobierski z Gdyńskiego Centrum Kultury.
W lipcu na deskach Konsulatu Kultury czeka nas jeszcze "Koszt życia" w reż. Grzegorza Chrapkiewicza (10-11 lipca), dalsze cztery spektakle "Lekko nie będzie" w reż. Tomasza Sapryka (dwukrotnie 14-15 lipca), "Konsternacja" w reż. Grzegorza Chrapkiewicza (17-18 lipca) oraz "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1" w reż. Oleny Leonenko, Sebastiana Konrada i Tomasza Mana. Na początku sierpnia ponownie zagrane zostanie "Lekko nie będzie" (1-2 sierpnia).

Miejsc na widowni jest 81. Ceny biletów na spektakle wahają się od 30 zł ("Marysia ma Rysia"), przez 50 zł za normalne i 45 zł za ulgowe ("Koszt życia", "Konsternacja", "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1", po 80 zł za bilety normalne i 70 zł za ulgowe na "Lekko nie będzie".

Z kolei Teatr Gdynia Główna szykuje się do wystawienia premiery "i... jakoś to będzie!" - adaptacji tekstu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, przygotowanej przez Idę Bocian, która spektakl reżyseruje. Pierwotnie spektakl miał trafić na scenę już na początku kwietnia. Na scenie 19 i 20 czerwca zobaczymy dwójkę aktorów - Martę Jaszewską i Jakuba Kornackiego. Będzie to okazja do wypróbowania nowych siedzisk Teatru Gdynia Główna, zainstalowanych na widowni w czasie pandemii. Na widowni zasiądzie 40-45 osób.

Plenerowy Festiwal Pociąg do Miasta. Stacja Miasto czeka na nas w różnych miejscach Gdyni od 3 do 8 sierpnia. Zobaczymy w jego trakcie sześć spektakli granych dwukrotnie.
Plenerowy Festiwal Pociąg do Miasta. Stacja Miasto czeka na nas w różnych miejscach Gdyni od 3 do 8 sierpnia. Zobaczymy w jego trakcie sześć spektakli granych dwukrotnie. fot. Krzysztof Winciorek
- Jeszcze przed pandemią zakupiliśmy wygodne, miękkie siedziska, które znacznie podniosą komfort oglądania spektakli. Dotąd widzowie siadali na poduszkach położonych na twarde podesty. Po raz pierwszy będzie okazja sprawdzić komfort nowych siedzisk podczas premiery "i... jakoś to będzie!" 19 i 20 czerwca. Do repertuarowego grania wrócimy we wrześniu, ale w czasie wakacji nie zabraknie atrakcji. Największą z nich będzie szósta edycja Festiwalu "Pociąg do Miasta" - Stacja Miasto zorganizowanego w dzielnicach Gdyni. Kontynuujemy też działania online - w czasie wakacji opublikujemy w sieci opowiadania Stanisława Lema w formie czytań aktorskich - mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.
Festiwal "Pociąg do Miasta". Stacja Miasto pozwoli zobaczyć sześć różnych spektakli, granych dwukrotnie w różnych przestrzeniach miasta w dniach 3-8 sierpnia. Wspólnym mianownikiem ma być dla nich właśnie "miasto". Wstęp na spektakl "i... jakoś to będzie!" kosztuje 40 zł (bilety normalne) i 35 zł (ulgowe). Wstęp na festiwal będzie bezpłatny, ale ograniczony do 150 osób. W obu przypadkach przestrzegane będą zasady związane z pandemią.

Trójmiejskie teatry szykują się do powrotuJako ostatni w czerwcu otworzy swoją teatralną scenę Teatr BOTO w Sopocie. 27 czerwca zagrany zostanie monodram "Złota rybka przed 40-tką" w wykonaniu Magdaleny Bochan-Jachimek. Bilety na spektakl w cenie 40 zł (normalne) i 35 zł (ulgowe).

Opinie (56) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

04

lipca

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

04

lipca

Kino po zachodzie słońca Gdańsk, Teatr Leśny

10

lipca

Kino po zachodzie słońca Gdańsk, Teatr Leśny

Rozrywka

Ulica Wajdeloty nie będzie deptakiem. Zdecydowali mieszkańcy w ankiecie
Wajdeloty nie będzie deptakiem
Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście

Kulinaria

Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?