• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego kobiety coraz częściej spotykają się z młodszymi partnerami?

Mateusz Groen
17 marca 2023, godz. 11:15 
Opinie (569)
Czy wiek odgrywa ważną rolę w związku, a może jest jedynie liczbą? Czy wiek odgrywa ważną rolę w związku, a może jest jedynie liczbą?

Trudno nazwać to trendem, jednak coraz częściej zauważyć można związki, w których to dojrzałe kobiety spotykają się z młodszymi partnerami. Jedni nie do końca potrafią zrozumieć taką relację, inni nie widzą w niej nic dziwnego. Czy wiek odgrywa ważną rolę w związku, a może jest jedynie liczbą? Dlaczego kobiety decydują się na związki ze sporo młodszymi od nich mężczyznami? Psycholodzy i seksuolodzy tłumaczą.
1
miejsce: Psycholodzy
Rafał Sakowski
Gdynia, Władysława IV 38B/64
9.9

Nierówne normy społeczneCzy wyobrażasz sobie być w związku z dużą różnicą wieku?

W społeczeństwach, które ukształtował patriarchat, mężczyzna mógł i w wielu miejscach nadal może sobie na dużo więcej pozwolić. Mężczyzna w średnim wieku umawiający się ze znacznie młodszą kobietą raczej nie budzi kontrowersji, choć wciąż są osoby, które wprawia to w zdumienie.

Nie można tego samego powiedzieć, kiedy to osobą starszą jest kobieta. Takie relacje budzą powszechne poruszenie i nawet niedowierzanie. Wystarczy przywołać znane pary, u których różnica wieku jest znacząca, m.in. Brigitte i Emmanuel Macronowie (ona jest starsza o 24 lata) czy modelka Heidi Klum i jej mąż Toma Kaulitz (młodszy od niej o 16 lat). O tych związkach media rozpisywały się wielokrotnie tylko i wyłącznie w kontekście różnicy wieku. Za to już prawie 50-letni Leonardo DiCaprio nie budzi aż takich emocji, gdy spotyka się z celebrytką młodszą od niego o prawie 3 dekady. Co najwyżej jest to powód do żartów, bo zamiłowanie aktora do bardzo młodych kobiet stało się już źródłem wielu memów.

Drugie życie po rozwodzie. Wiele osób nie chce ponownego ślubu Drugie życie po rozwodzie. Wiele osób nie chce ponownego ślubu
Nierówne traktowanie kobiet żyjących w związkach z dużą różnicą wieku nie tyczy się jedynie par heteroseksualnych. 48-letnia aktorka Sarah Paulson i jej 80-letnia partnerka Holland Taylor również nie są uważane za poważny związek, a w ich relacji internauci doszukują się korzyści majątkowych.

Niemniej coraz częściej kobiety zaczynają spotykać się z parterami młodszymi od siebie i przestają się z tym ukrywać. Co atrakcyjnego dla nich jest w takich relacjach?

Sugar mommy, kocica, kuguarzyca... a może po prostu kobieta?Sugar mommy jest najzwyczajniej kobiecym odpowiednikiem sugar daddy, określającego najczęściej bogatego, starszego mężczyznę, który w zamian za usługi seksualne lub towarzyskie finansuje swojej kochance lub kochankowi różne wydatki. Niestety "cukierkowy" trend również przybiera na popularności, a chętnych na pozornie łatwe pieniądze nie brakuje. Stąd też słowo sugar mommy ma oznaczać bogatą kobietę, która posiada utrzymanka zaspokajającego jej potrzeby seksualne lub towarzyskie.


Kobiety chcą mieć partnera, który będzie pozytywnie nastawiony do świata, bez problemów, optymistyczny, wysportowany i oczywiście atrakcyjny wizualnie. Kobiety chcą mieć partnera, który będzie pozytywnie nastawiony do świata, bez problemów, optymistyczny, wysportowany i oczywiście atrakcyjny wizualnie.
Zaś kuguarzyce, czyli z ang. cougar women nie są paniami, które liczą na posiadanie utrzymanka. To kobiety pełne witalności, wysportowane, zadbane, zamożne, a także mające odmienne podejście do życia niż to, co narzuciło im patriarchalne społeczeństwo. Chcą mieć partnera, który będzie pozytywnie nastawiony do świata, bez problemów, optymistyczny, wysportowany i oczywiście atrakcyjny wizualnie.

- Choć są badania pokazujące, że kobiety coraz chętniej i częściej spotykają się z młodszymi mężczyznami, to jednak myślę, że przede wszystkim po prostu głośniej się o tym mówi. Tak jak wydaje się, że związki panów z młodszymi od siebie partnerkami nie dziwiły, tak już odwrotna sytuacja jeszcze do niedawna budziła (a mam nadzieję, że już obecnie w mniejszym stopniu) kontrowersje. Myślę, że nie jest to kwestia PESEL-u, a przede wszystkim tego, jak dwie osoby czują się ze sobą, jakie są ich poglądy czy spojrzenia na codzienne obowiązki. Nierzadko kobiety spotykające się z młodszymi partnerami wskazują też, że mają oni po prostu więcej energii, przywiązują większą wagę do wyrażania uczuć i emocji, są też bardziej otwarci na doświadczenia. Nie bez znaczenia jest tu sama biologia. Nic w tym dziwnego, że pragniemy młodych partnerów - mówi dr Agata Rudnik, dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG.
Nigel Kennedy & Band Spiritual Connection Wydarzenia, na które warto się wybrać w Trójmieście
Dla wielu kobiet spotykających się z młodszymi mężczyznami lub kobietami tą kluczową sprawą, która je pociąga w młodszych, jest energia. Dla wielu kobiet spotykających się z młodszymi mężczyznami lub kobietami tą kluczową sprawą, która je pociąga w młodszych, jest energia.

Młodszy bardziej pasuje do ich stylu życiaKuguarzyce najczęściej poświęcają się karierze i przyjemnościom, a na założenie rodziny się nie zdecydowały świadomie lub też po rozwodzie nabrały zupełnie innego podejścia do życia. Z uwagi na to, że same są bardzo aktywne, oczekują również od swojego partnera lub partnerki dużej witalności. To nie są kobiety, które chcą mężczyznę w swoim wieku z bagażem doświadczeń życiowych, z byłą żoną, dziećmi i po przejściach, dlatego też ich zainteresowaniem cieszą się młodsi partnerzy.

Dla wielu kobiet spotykających się z młodszymi mężczyznami lub kobietami kluczową sprawą, która je pociąga w młodszych, jest energia, a także bardziej otwarte podejście do nowych rzeczy i poglądów na świat. Dodatkowo młode pokolenie mężczyzn jest bardziej świadome emocjonalnie, co dla wielu kobiet jest kolejną zaletą.

- Kobiety coraz chętniej spotykają się z młodszymi mężczyznami. Są bardziej wyzwolone, mniej przejmują się niepochlebną opinią otoczenia oraz stereotypami. Przeważnie to kobiety spełnione zawodowo, posiadające już dzieci lub nieplanujące potomstwa. Szukają partnera, który uszanuje ich niezależność i podzieli się swoim młodzieńczym wigorem, podnosząc tym samym poczucie kobiecej atrakcyjności. Są świadome siebie i swoich potrzeb. Często, w porównaniu do młodych kobiet, nie szukają przy mężczyźnie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji - chcą za to czerpać przyjemność z życia pełnymi garściami. Widzą w takim związku szanse na ułożenie sobie życia, gdy często mężczyźni w ich wieku wybierają dużo młodsze partnerki. Dodatkowo młodzi mężczyźni zazwyczaj pozbawieni są bagażu i zobowiązań z poprzednich związków - mówi Aleksandra Piasecka, psycholog seksuolog z Feel-up Clinic. I dodaje:

- Młodzi mężczyźni są też często bardziej zadbani niż ich starsi koledzy. Kobiety wskazują również, że seks jest dla nich bardziej satysfakcjonujący, a młody wiek partnera mobilizuje je do dbania o swój wygląd. Natomiast mężczyzn zainteresowanych starszymi kobietami jest więcej, niż ich samych, co daje kobietom większą możliwość wyboru. Wielokrotnie jednak taka para musi liczyć się z trudnościami, tj. brakiem akceptacji ze strony rodziny, krzywdzącymi komentarzami ze strony otoczenia czy chęcią posiadania potomstwa przez młodszego partnera. Możliwe jest jednak stworzenie stabilnego i szczęśliwego związku, ponieważ nie sam wiek, a dojrzałość partnerów ma kluczowy wpływ na satysfakcję i trwałość relacji.

Tutaj podreperujesz swoją sylwetkę


Jak wynika z badań nad kobiecą seksualnością, libido może stopniowo wzrastać u nich po 30. roku życia, a jej szczytowy punkt osiągnąć po 40. U mężczyzn zaś popęd seksualny może być aktywniejszy do 35. roku życia. Jak wynika z badań nad kobiecą seksualnością, libido może stopniowo wzrastać u nich po 30. roku życia, a jej szczytowy punkt osiągnąć po 40. U mężczyzn zaś popęd seksualny może być aktywniejszy do 35. roku życia.

Kobiety zaczynają być aktywniejsze seksualnie po 40.Przebojowe, dojrzałe kobiety mają również swoje oczekiwania, których ich zdaniem starsi mężczyźni nie potrafią spełnić i mają w tym, jak się okazuje, trochę racji. Biologicznie mijamy się w szczytowych poziomach libido. Jak wynika z badań nad kobiecą seksualnością, libido może stopniowo wzrastać u nich po 30. roku życia, a jej szczytowy punkt osiągnąć po 40. U mężczyzn zaś popęd seksualny może być aktywniejszy do 35. roku życia.

- Ten fakt może obrazować przemiany, których jesteśmy świadkami, bo są to czasy silnych i niezależnych kobiet, które już nie muszą dostosowywać się do "zasad" i oczekiwań, mogą same je wyznaczać. Mamy obecnie też do czynienia z rozlewającym się kryzysem męskości. Bo dotychczasowe filary męskiej tożsamości, takie jak np. praca i seks, przestały być wyjątkowym atrybutem mężczyzn, bo kobiety też robią kariery i coraz lepiej wiedzą, czego chcą w seksie - mówi seksuolog dr Daniel Cysarz Centrum Seksuologii, Psychoterapii i Psychosomatyki w Sopocie. I dodaje:

- Szczególnie w tym ostatnim aspekcie wybór młodszego partnera ma głębszy sens, ponieważ "górka" potrzeb seksualnych u mężczyzn przypada dużo wcześniej niż u kobiet. Stąd u heteroseksualnej pary równolatków w okolicach 40 roku życia może dojść do pewnego rozjazdu w zakresie zapotrzebowania na seks. U kobiety ten apetyt może być na najwyższym w jej życiu poziomie, a u mężczyzny w najlepszym przypadku będzie ustabilizowany. Stąd wybór młodszego partnera może być sposobem na zniwelowanie tej biologicznej dysproporcji.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (569)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane