Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kobierce anatolijskie ze zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu (2 opinie)

Muzeum Narodowe w Gdańsku z zaprasza na wystawę "Kobierce anatolijskie ze zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu", które uroczyste otwarcie odbędzie się 16 listopada 2013 roku, o g. 18.00 w Oddziale Sztuki Dawnej muzeum, przy ul. Toruńskiej 1 w Gdańsku. To już trzecia wystawa w ramach trwającej od 4 lat współpracy z rumuńskim muzeum. Poprzednie ekspozycje obejrzało blisko 70 tysięcy osób.

7 grudnia 2019 - 15 września 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł

19 września - 2 października 2020, godz. 18:00

Gdańsk,
Wystawa czynna w terminie: 17.11.2013 - 16.02.2014.
Uroczyste otwarcie wystawy: 16 listopada 2013 roku, o godz. 18.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, Gdańsk, ul. Toruńska 1

Bilety w cenach:
ulgowy: 6 zł
normalny: 10 zł
rodzinny: 18 zł

Dla polskiego widza ekspozycja ta będzie bodajże pierwszą okazją do poznania jedynie drobnej części zbioru niewielkich kobierców tureckich, które zachowały się w protestanckich kościołach Siedmiogrodu. Cały zbiór zawiera niemal czterysta egzemplarzy pochodzących z okresu złotego wieku tkactwa osmańskiego. Jest to najbogatszy i najlepiej zachowany zbiór tego rodzaju poza światem Islamu. Wykorzystanie kobierców muzułmańskich (utkanych przez kobiety w Anatolii) do dekoracji chrześcijańskich kościołów oraz zachowanie tak znacznej liczby tych pięknych obiektów w Siedmiogrodzie jest niezwykłym zjawiskiem międzykulturowym i dowodem na uniwersalność sztuki, która nie uznaje granic, języków i religii.

Podczas wystawy pokazane zostaną 24 kobierce z XVI-XVIII w. pochodzące z Zachodniej Anatolii, wchodzące w skład zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala. Wciąż są one w bardzo dobrym stanie. Prawdopodobnie dlatego, że służyły do dekoracji wielkiego kościoła luterańskiego w Sibiu i nigdy nie wykorzystano ich do pokrycia podłóg.

Wystawa ta odbywa się w 100 lat po wielkiej wystawie w Budapeszcie w 1914 roku, kiedy to dziedzictwo kobierców siedmiogrodzkich zaistniało w świadomości szerszej publiczności. 24 kobierce z kolekcji Muzeum im. Brukenthala zostaną wystawione po raz pierwszy od tamtej pamiętnej ekspozycji budapesztańskiej w 1914 roku. Dla miłośników i koneserów kobierców jest to "wydarzenie stulecia", które z pewnością rozbrzmieje szerokim echem.

Z okazji wystawy Muzeum Narodowe w Gdańsku wydało album, który będzie pierwszą publikacją w Polsce poświęconą pokazywanym na wystawie siedmiogrodzkim kobiercom. Autorem koncepcji albumu jest niezależny rzeczoznawca Pan Stefano Ionescu, który wraz Panią dr Beatą Biedrońską - Słotą pełnił funkcję redaktora naukowego tomu.

W całym okresie trwania gdańskiej wystawy widzowie będą mieli okazję korzystania z programu naukowo - edukacyjnego przygotowanego przez organizatorów. Już 17 listopada 2013 o godz. 12.00 w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się wykład Pana Stefano Ionescu zatytułowany "Tureckie kobierce w kościołach protestanckich Siedmiogrodu".

Wystawa "Kobierce anatolijskie z Muzeum Narodowego Brukenthala" jest efektem współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku z Muzeum Narodowym Brukenthala, Rumuńskim Instytutem Kultury, Rumuńskim Kościołem Ewangelicko-Luterańskim oraz Rumuńskim Ministerstwem Kultury i Wyznań.

Album przygotowany do wystawy został wydany dzięki wsparciu finansowemu Rumuńskiego Instytutu Kultury w Bukareszcie. Sponsorem wystawy i towarzyszącego mu albumu jest Bank Millennium. Wystawę współfinansuje Urząd Miasta Gdańska.

Kuratorzy wystawy:
Beata Sztyber (Muzeum Narodowe w Gdańsku)
Adrian Luca (Muzeum Narodowe Brukenthala w Sibiu)
Dr Alexandru Gh. Sonoc (Muzeum Narodowe Brukenthala w Sibiu)

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: