- 1 Kontrowersje wokół "zakleszczonej waginy" Mai Staśko (219 opinii)
- 2 Te książki dobrze znać (33 opinie)
- 3 Zmarł twórca Teatru Ekspresji (18 opinii)
- 4 Ryciny powróciły do Muzeum Narodowego (18 opinii)
- 5 Znamy laureatów nagród teatralnych (6 opinii)
Koalicja Letnich Festiwali Literackich już działa
Tak o Koalicji Letnich Festiwali Literackich mówią jej założyciele. Materiał Biblioteki Sopockiej.
Koalicja Letnich Festiwali Literackich zawiązała się wiosną. Ma na celu wymianę doświadczeń, współpracę i solidarność między organizatorami tych wydarzeń, z pożytkiem także dla artystów i publiczności. Pierwsze efekty działania Koalicji już są widoczne, a w planach kolejne.
Literacki Sopot 2019 - program
Z inicjatywy organizatorów festiwalu Literacki Sopot przedstawiciele letnich festiwali literackich z całej Polski spotkali się w kwietniu w Sopocie. Celem spotkania była nie tylko prezentacja poszczególnych inicjatyw, ale przede wszystkim dyskusja, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Podczas spotkania zawiązała się Koalicja Letnich Festiwali Literackich, która ma wypracować modele współpracy na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Pierwsze wspólne działania członkowie chcą realizować już podczas tegorocznych festiwali.
W skład Koalicji weszły: Izabelińskie Spotkania z Książką z Izabelina w województwie mazowieckim (odbywające się w tym roku 8-9 czerwca), Góry Literatury z Nowej Rudy (Kotlina Kłodzka) w województwie dolnośląskim (13-20 lipca), Stolica Języka Polskiego ze Szczebrzeszyna w województwie lubelskim (5-11 sierpnia), Zakopiański Festiwal Literatury (9-11 sierpnia), Patrząc na Wschód, organizowany w Budzie Ruskiej na Podlasiu (14-17 sierpnia), Literacki Sopot (15-18 sierpnia) i Miedzianka Fest, przygotowywana na terenie wsi Miedzianka na Dolnym Śląsku (23-25 sierpnia).
- Okazało się, że jesteśmy sobie bardzo potrzebni. Ten rok poświęcamy na wzajemne poznawanie się oraz dookreślanie potrzeb i możliwości wymiaru współpracy. Docelowo zamierzamy czerpać z kontaktów i możliwości każdego z podmiotów. Kilka dni temu wysłaliśmy reprezentację na festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel Olgi Tokarczuk. Spotkaliśmy tam autorów, których chcielibyśmy zaprosić już na najbliższą odsłonę Literackiego Sopotu, jeśli uda się pogodzić terminy z ich zobowiązaniami i planami. Z pewnością zaprezentujemy też książki poświęcone tematyce lokalnej - w tym przypadku Kotlinie Kłodzkiej i Nowej Rudzie. Wkrótce wybieramy się na Zakopiański Festiwal Literatury z nadziejami na równie twórcze spotkania - mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu i pomysłodawczyni Literackiego Sopotu.
Książka na wakacje - co czytamy latem?
Miasto Sopot jest liderem Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Oprócz twórczej i inspirującej wymiany autorów i doświadczeń, Koalicja ma promować każdą z inicjatyw literackich, popularyzując każde z wydarzeń i przekonując, że w ich różnorodności siła.
- Twierdzenie, że nasze festiwale są do siebie podobne i odbywają się w zbliżonym terminie, jest bardzo dużym uproszczeniem. Każde z tych przedsięwzięć jest inne, wyróżnia się formułą, kolorytem lokalnym, wizją jego twórców. Podczas Literackiego Sopotu pokażemy materiały filmowe z zaprzyjaźnionych festiwali, by każdy mógł się o tym przekonać. Generalnie trapią nas problemy finansowe, bo tylko Literacki Sopot i Zakopiański Festiwal Literatury są finansowane przez miasta. Jedynie Literacki Sopot dostał środki z grantu ministerialnego [100 tys. zł, po odwołaniu - przyp. red.]. Część imprez odbywa się w odległych, bardzo pięknych zakątkach Polski, gdzie nie ma szans na wsparcie i silnych sponsorów, dlatego organizowane są na przykład internetowe zbiórki pieniędzy, by festiwal w ogóle mógł się odbyć. Nie konkurujemy ze sobą, chcemy się wspierać i pomóc sobie nawzajem - dodaje Joanna Cichocka-Gula.
Póki co powstała m.in. wspólna identyfikacja - wędrująca od festiwalu do festiwalu ramka Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Po wakacjach organizatorzy koalicyjnych festiwali spotkają się ponownie, by omówić plany współpracy na kolejne lata.
- Pomysłów jest wiele. Zobaczymy, ile z nich uda się zrealizować. Filip Springer, pomysłodawca Miedzianka Fest, zaproponował, by zastanowić się wspólnie, jak reagować na wyzwania ekologiczne - już padła deklaracja, że każdy z naszych festiwali w 2020 roku poruszy ten wątek. Na tym oczywiście się nie skończy - zapewnia wiceprezydent Sopotu.
Relacja z ubiegłorocznego Literackiego Sopotu
Literacki Sopot odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia. Ta edycja poświęcona będzie Wielkiej Brytanii i twórcom anglojęzycznego obszaru kulturowego. Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny (na warsztaty obowiązywać będą zapisy).
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie (5)
-
2019-07-24 19:06
No
Co za bzdety. Weźcie się do jakiejś roboty, a nie tylko kartki przewracać. Będzie pożytecznie dla wszystkich, a nie tylko dla garstki wybrańców.
- 7 9
-
2019-07-24 21:08
Nie znam ludzi
- 4 6
-
2019-07-24 22:42
Krótko i na temat. (1)
Ile na tą fanaberię wydadzą podatnicy?
- 5 5
-
2019-07-25 13:37
"ę"
tĘ fanaberię :P
- 0 0
-
2019-07-24 23:52
Kółko wzajemnej adoracji
I jak zwykle wyciąganie pieniędzy podatników i jakieś żebranie o kasę
- 4 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.