• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Knaf's Not Dead - wernisaż

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Leszka Knaflewskiego Knaf's Not Dead, na której zostaną pokazane niemal wszystkie najważniejsze realizacje artysty, ze szczególnym uwzględnieniem wątków podejmowanych w twórczości po roku 2000.

Leszek Knaflewski (1960-2014) był artystą silnie związanym ze środowiskiem poznańskim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w latach 1980-1985, gdzie w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W roku 1990 podjął pracę dydaktyczną na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (Katedra Intermediów) Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prowadził tam pracownię Audiosfery. Był również profesorem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tworzył rysunki, fotografie, filmy, audioperformansy, obiekty i instalacje.

Już w okresie licealnym grał jako perkusista w punkrockowych zespołach Rasa, Sten i Socrealizm. Później brał także udział w takich formacjach muzycznych, jak Art Sound Project, Drum Machina czy KOT. Od 1983 do 1990 roku, wraz z Mariuszem Krukiem, Krzysztofem Markowskim, Piotrem Kurką, Piotrem Postaremczakiem, współtworzył grupę artystyczną Koło Klipsa. Z tego czasu pochodzi m.in. większość rysunków Knaflewskiego. Na pierwszej indywidualnej wystawie (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, 1993 r.), debiutując jako KNAF, nawiązał w swojej pracy Kalendarz do motywów, które wielokrotnie pojawiały się w rysunkach z okresu Koła Klipsa, czyli "korzonków-plemników" i krzyży. Wkrótce Knaflewski zaczął do prac wprowadzać elementy dźwiękowe, rozpoczynając od audioperformansu w 1999 roku - gry na odpowiednio zmodyfikowanej trumnie. Działania te były wielokrotnie powtarzane w kolejnych performansach.

Pierwsza dekada XXI wieku to m. in. instalacja z użyciem lightboxa pt. Catolic-Cola (2001), Good mit uns (2004) oraz osiem lightboxów pt. Killing me softly (2005), powiązanych z filmem i obiektem pt. Spirit (2005). Wszystkie te prace stanowią mocny komentarz do klerykalizmu, komercjalizmu, granic władzy i radykalizmu ideologii. Ważnym wątkiem w twórczości Knaflewskiego jest refleksja nad dydaktyką, instytucjonalnym kształceniem młodych ludzi. Artysta podejmuje tę tematykę przede wszystkim w instalacji Full screen (2011), do której dołączony został film This is the
Soundtrack.

kurator: Cezary Pieczyński
patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Prestiż, pomorskie.eu

Opinie

Sprawdź się

Aktorka Dorota Lulka debiutowała w: