• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kłopotliwy żwir w scenografii "Nabucco" w Operze Bałtyckiej

Łukasz Rudziński
31 maja 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Artyści Chóru Opery Bałtyckiej zgłaszali zastrzeżenia do granulatu użytego w dekoracji opery "Nabucco", choć problemów z nim nie zgłaszali soliści, którzy mieli z nim bezpośredni kontakt (na zdjęciu Karina Skrzeszewska jako Abigaille). Po interwencji Chóru "żwirek" zostanie wymieniony. Artyści Chóru Opery Bałtyckiej zgłaszali zastrzeżenia do granulatu użytego w dekoracji opery "Nabucco", choć problemów z nim nie zgłaszali soliści, którzy mieli z nim bezpośredni kontakt (na zdjęciu Karina Skrzeszewska jako Abigaille). Po interwencji Chóru "żwirek" zostanie wymieniony.

"Nabucco" w Operze Bałtyckiej spotkał się z pozytywnym przyjęciem publiczności. Jednak za jego sprawą dwukrotnie w Operze pojawiła się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Powód? Dolegliwości, na jakie narzekają artyści Chóru Opery Bałtyckiej z powodu żwiru, elementu dekoracji gdańskiej opery.



Premiera "Nabucco" w reż. Krzysztofa Babickiego odbyła się 25 maja. Jednym z interesujących elementów gdańskiego spektaklu jest scenografia Mariusza Napierały. "Scenę Opery Bałtyckiej wyłożono żwirem. Dzięki grze świateł oraz konstrukcji pełnej schodów i zawieszonych nad nimi, unoszonych do góry kolumn, zgrabnie i szybko z pustynnej Judei przenieść się można do babilońskiego pałacu władcy czy też do lochu, w którym uwięziono Nabucca" - pisaliśmy w recenzji spektaklu.

I właśnie ów "żwirek", czyli rozsypany na scenie granulat SBR, jest przyczyną wizyty w Operze Bałtyckiej SANEPID-u. Stało się tak na wniosek dwóch związków zawodowych: Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz Związku Zawodowego Pracowników Opery Bałtyckiej. Wszystko przez niepokojące dolegliwości artystów Chóru Opery Bałtyckiej.

- Wciąż nie czuję się dobrze. Poza obniżonym samopoczuciem zaczęły się dolegliwości takie jak: łzawienie oczu, podrażnienia i obrzęki gardła, które jest przecież naszym głównym narzędziem pracy. Jedna z koleżanek zemdlała, a kolega poczuł się tak słabo, że nie mógł wejść na scenę. Wiele osób, nie tylko z Chóru, cierpiało na dolegliwości, których nie potrafiło zdiagnozować. Zorientowaliśmy się, że chodzi o "żwirek" rozsypany na scenie. Rano, gdy przychodziliśmy na próbę, scena była przewietrzona i nic się nie działo. Jednak w czasie próby temperatura się podnosiła, a granulat, po którym chodzimy, kruszył się, więc roznosił się gryzący pył, który podczas śpiewu wdychaliśmy. Proszę mi wierzyć, przebywanie na scenie w takich warunkach jest męczarnią. Dyrektor nasze zgłoszenia bagatelizował. Pierwsza kontrola SANEPID-u, od której byliśmy odsunięci, nie wykazała nieprawidłowości. Podczas drugiej byliśmy już obecni i efekt jest jaki jest. Granulat zostanie wymieniony - mówi Krzysztof Rzeszutek, artysta Chóru Opery Bałtyckiej i członek KZ NSZZ Solidarność w Operze Bałtyckiej.
Tylko pracownicy Chóru oficjalnie zgłaszali skargi. Ani soliści, ani Orkiestra nie sygnalizowała takich dolegliwości.

- Wiem, że pomiędzy solistami została rozprowadzona ankieta na temat ewentualnych dolegliwości. Oczywiście wiadomo było, że skoro zależy im na pracy tutaj, to nie mogą napisać, że coś im przeszkadza. Koleżanki i koledzy z Orkiestry nie wiedzieli dlaczego cierpią na dolegliwości, które też odczuwali. Granulat ma atesty, ale z tego co mi wiadomo, sprawdza się na stadionach i otwartych przestrzeniach, a nie w teatrze. Skonsultujemy się z prawnikiem, czy nie powinniśmy wstąpić na drogę sądową przeciwko dyrekcji - dodaje Krzysztof Rzeszutek.

Zobacz fragment "Nabucco" Opery Bałtyckiej w Gdańsku.



Zarzuty Chórzystów odpiera Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej. Jego oświadczenie publikujemy w całości (wyróżnienia pochodzą od redakcji):

"W kwietniu 2017 roku, w wyniku postępowania w ramach prawa zamówień publicznych, na wykonanie dekoracji do premiery "Nabucco" w reż. Krzysztofa Babickiego, wybrana została firma Uni-Trade Artur Dembiński. Zgodnie z specyfikacją istotnych warunków zamówienia wykonawca został zobowiązany do dostarczenia 1 kompletu materiału imitującego piasek. W zamówieniu określono jego przeznaczenie w następujący sposób:

Imitacja piasku (do rozsypania na proscenium) 1 kpl.
zakłada się użycie imitacji piasku scenicznego (guma lub korek) w kolorach: czarny 20%, brązowy 20%, kolor rdzy (rudo-czerwony) 60%. Piaskiem powinna być pokryta część proscenium. Grubość warstwy ok. 4-8 cm. Należy zabezpieczyć podłogę oraz krawędzie obszaru zasypanego piaskiem, tak by w trakcie akcji scenicznej nie wysypywał się on ani na widownię ani do fosy orkiestry.

Wykonawca zaproponował użycie jako elementu scenografii granulatu SBR. Jest to materiał najwyższej klasy powstający pod pełną kontrolą producenta. Granulat ten jest bezpieczny tzn. nie zawiera związków toksycznych, metali ciężkich i zapachowych substancji rakotwórczych. Wykonawca dekoracji załączył gwarancję producenta oraz aktualne świadectwa/atesty Państwowego Zakładu Higieny co do bezpieczeństwa produktu oraz zakresu jego zastosowania. Na podstawie tych dokumentów ten element dekoracji został dopuszczony do użycia w dekoracji spektaklu przez specjalnie powołaną komisję ds. oceny bezpieczeństwa dekoracji, w której skład wchodzi m.in. inspektor BHP oraz inspektor ochrony PPOŻ.

W dniu poprzedzającym premierę "Nabucco" (24 maja), na wniosek dwóch związków zawodowych działających w Operze, odbyła się interwencyjna kontrola SANEPID-u. Stało się tak na wniosek artystów Chóru Opery Bałtyckiej, którzy zgłosili objawy takie jak zawroty głowy, bóle głowy, nudności, podrażnienia oczu, podrażnienia i bóle gardła, mrowienie warg, otumanienie, zasłabnięcia, duszności, opóźnione reakcje, zaburzenia widzenia. Komisja SANEPID-u nie stwierdziła wtedy ani intensywnego zapachu, który miał powodować niniejsze objawy, ani innych nieprawidłowości zalecając jedynie regularne przewietrzanie pomieszczenia, na co wskazuje karta techniczna produktu.

Ponowna inspekcja SANEPID-u została skierowana do Opery Bałtyckiej w dniu 26 maja, dzień po premierze, ponownie na wniosek dwóch związków zawodowych. W dniu 29 maja 2017 roku wpłynęła decyzja SANEPID-u, by granulat usunąć.

Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie. Pomimo tego, że żaden z solistów, występujących w "Nabucco", mających najbliższy, fizyczny kontakt z materiałem, nie zgłosił żadnych niepożądanych objawów, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie naszych pracowników, przyjmujemy decyzję SANEPID-u i tym momencie granulat jest usuwany ze sceny Opery. Wykonawca dekoracji zobowiązany jest do dostarczenia innego materiału jako elementu scenografii".

Miejsca

Spektakle

Opinie (156) ponad 20 zablokowanych

  • Kopalnia (9)

    Niestety w operze panuje komunistyczny system przywilejow podobny do tych, jakie gornicy maja w kopalniach. Konieczna jest restrukturyzacja calego systemu, ale ktos musialby miec jaja. Skoro artysci sa od 20 lat na etatach cieplych to dlaczego mieliby sie godzic na przesluchania? A skoro nie ma przesluchan, to skad ma byc wysoki poziom? Konieczne sa zwolnienia grupowe, ale do zwolnien grupowych konieczna jest zgoda zwiazkow, czyli kolejne kolo zamkniete. Zadem artysta, zaden czlowiek z gdanskego srodowiska, tylko prawdziwy manager z zewnatzr, bez ukladow, tylko ktos taki moze uzdrowic (a moze zamknac....) ten komunistyczny relikt

    • 18 16

    • (5)

      I to jest dopiero głos rozsądku! Brawo!!!!

      • 10 9

      • Komitet spoleczny (4)

        Skoro ani dyrekcja ani władze nie kwapią się by zrobić z tą komunistyczną anachroniczną operą porządku, zakrzyknijmy się! Załóżmy my widzowie komitet do spr. Likwidacji tej instytucji. To nasze pieniądze się tam marnuje! Mamy prawo!!!!

        • 12 11

        • Brawo!!!!! (3)

          • 8 10

          • Tak trzymać! (2)

            Popieram!!!!

            • 8 10

            • (1)

              wiemy,że popierasz-własne posty znamy twoje IP

              • 10 3

              • Lepiej zajmijcie się pracą a nie identyfikacją IP.

                • 5 8

    • Na to (2)

      żeby przeprowadzić restrukturyzację, potrzebny jest Zarząd Komisaryczny.
      Co się dzieje w tej instytucji, tego już chyba nawet nie wiedzą władze
      województwa.
      Nie wierzę żeby znając realia, tolerowały degrengoladę tam panującą.
      Wszystko to zmierza do katastrofy, łącznie z tym rozpadającym się budynkiem.
      Jak dyrekcja oraz władze, mogą tolerować kilku matołów po zawodówkach,
      którzy w najlepsze harcują bez żadnych konsekwencji, uniemożliwiając
      funkcjonowanie tego teatru.
      Śmieszności nie ma końca, a ten wariat związkowiec niedługo
      zacznie zrywać podłogi, w poszukiwaniu urojonego grzyba.
      Może zostawić wszystko po staremu, a do nazwy dodać Kabaret Opera Bałtycka

      • 10 14

      • Restrukturyzacja (1)

        to absolutna konieczność. Trzeba zmierzać do tego jak najprędzej. To co się dzieje w Operze Bałtyckiej rzutuje na całe nasze środowisko. Ludzie, do których docierają tego typu newsy i komentarze w końcu wyrobią sobie zdanie i do opery już w ogóle nigdy nie pójdą. Nie będzie widzów. Nie będzie Opery… Ilu widzów nigdy nie pozna tej sztuki bo utwierdzi się w przekonaniu, że ci artyści to pieniacze i nie zależy im ani na kulturze, ani na sztuce? Że nie mają w sobie zawodowej rzetelności tylko pieniactwo i roszczenia. O kulturze osobistej nie wspomnę, bo poziom komentarzy niestety świadczy o tych ludziach bardzo źle… Ratujcie Operę i jej dobre imię. Prosimy o RESTRUKTURYZACJĘ!!!!!

        • 12 9

        • Chcesz sobie powdychać?

          Jeszcze za mało Ci kadmu z granulatu SBR, a mówiąc potocznie ze zmielonych opon???

          • 6 0

  • opinie szkalujące pracowników OB (3)

    pisane są przez kilku osobników którzy sami komentują swoje posty czy robią to na zamówienie czy też z gorącego uczucia do p.Kunca?Można to sprawdzić w dziale forum.

    • 14 5

    • Szczególnie dwie osoby jak widać po numerze :-) I popierają sami swoje opinie, śmieszne .....

      • 5 5

    • (1)

      A wy możecie sobie szkalować dyrektora? Pomawiać i kłamać? Jakie macie do tego prawo? Takie samo jak ci co piszą wam co was myślą! A prawda o sobie boli, oj boli. I tu jest pies pogrzebany.

      • 5 9

      • piszesz nie na temat

        powyższy post jest o tym,że ludzie piszą a potem sami kilkakrotnie opiniują to co sami napisali stwarzając wrażenie opinii większej grupy -czytaj ze zrozumieniem

        • 3 2

  • Chcesz sobie powdychać?

    "Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym (wielokrotnie bardziej niż arsen). Uszkadza nerki – niszczy kłębuszki i kanaliki nerkowe, powoduje anemię, choroby kostne (osteoporozę), zaburzenia powonienia, białkomocz. Zmniejsza wydzielanie insuliny, zwiększa utlenianie lipidów (co prowadzi do zwiększonego wytwarzania wolnych rodników). Oddziałuje też niekorzystnie na układ krążenia. Kadm odkłada się również w łożysku matek palących w czasie ciąży lub w inny sposób narażonych na wyższe stężenia tego metalu. Może on zmieniać funkcję i strukturę łożyska, zaburzając rozwój płodu. Podawanie związków kadmu ciężarnym samicom szczurów powodowało ciężkie wady u potomstwa, takie jak brak oczu, wodogłowie, przepuklinę mózgową, brak kości śródstopia. Stwierdzono również u szczurów rakotwórcze działanie kadmu.

    Kadm indukuje śmierć komórkową na drodze apoptozy w komórkach kory mózgu."

    Cytat z Wikipedii

    • 8 3

  • Granulat, którym pokryte są Orliki, zawierają toksyczny kadm. Okazuje się, że firmy, które wykonywały nowiutkie kompleksy sportowo-rekreacyjne nie zawsze stosowały te granulaty, o których informowały inwestorów. Tym samym na orlikach pojawiły się granulaty, które powstały w wyniku recyklingu zużytych opon czyli granulat SBR. Tymczasem utwardzacz gumy to silnie toksyczny i rakotwórczy składnik opon oparty na kadmie.

    • 5 5

  • Restrukturyzacja

    Tak, potrzebna jest restrukturyzacja, bo trzeba wyrzucić ludzi, którzy śmią bronić swojego prawa ( jak wykazał PIP, notorycznie jest łamane), a zostawić lizusów i tych co się boją własnego cienia. Wtedy hulaj dusza!!!!

    • 8 12

  • Zmiana (7)

    całej dyrekcji, będzie najlepszym rozwiązaniem sytuacji
    w Operze Bałtyckiej.
    Zastąpić ich powinni ludzie tzw. praktycy, niepotrzebni są tam profesorowie
    teoretycy.
    Proponuję następujące kandydatury:
    Dyr. Naczelny: Krzysztof Rzeszutek
    Doskonały organizator , zorganizował głodówkę w Urzędzie Marszałkowskim.
    Dyr. Artystyczny:Jan Kurek
    Znakomity dyrygent ,praktycznie to on kieruje chórem POB.
    Dyr. Administracyjny:Zygmunt Żabiński
    Wspaniały były śpiewak, obecnie urzędnik.
    Dyr.Techniczny:Adam Jałoszyński
    Najlepszy pracownik techniczny POB
    Wszyscy oni bardzo się zasłużyli dyr.Weissowi, oraz poprzednikowi
    dyr. Nawotce .

    • 13 10

    • myślę ,że (4)

      w porównaniu do tych chałturników co są teraz to twój wybór ma szanse powodzenia tego dna co teraz nie da się pogłębić -JESTEM ZA!
      TYLKO NIE ZAPOMNIJ O SWOICH WCZEŚNIEJSZYCH POMYSŁACH:Na to
      żeby przeprowadzić restrukturyzację, potrzebny jest Zarząd Komisaryczny.
      Co się dzieje w tej instytucji, tego już chyba nawet nie wiedzą władze
      województwa. :) Nie zapominaj o IP
      Tak marszałku potrzebna nowa dyrekcja a nie chałturnictwo!

      • 9 4

      • Co ma piernik do wiatraka

        kwestionujesz wybór tych znakomitości,

        • 2 3

      • Wytatuuj (2)

        sobie moje IP na czole:pozwalam.
        Mam nadzieję, że będziesz zaszczycony.

        • 1 4

        • Reprezentacja kultury wysokiej :-/ (1)

          • 2 2

          • Co ty wiesz

            o kulturze wysokiej,łowco IP.

            • 3 5

    • p.Adama Jabłonowskiego nikt (poza jedną Panią) (1)

      nie lubił ale jedno o nim trzeba powiedzieć -znał się na robocie doskonale w przeciwieństwie do obecnego kierownictwa i wyższej instancji

      • 5 2

      • p.Jabłonowski to charakter taki sam jak Kunc

        do egzystencji potrzebna mu wieczna wojna,mobbingowanie swoich pracowników ,skłócanie wszystkich ze wszystkimi ,prowokowanie konfliktów i kłamstwo ale...zgadzam się że w przeciwieństwie do obecnego kierownictwa i dyrekcji to przynajmniej znał się na pracy na scenie to co obecnie mamy to kompletna amatorka ,bałagan na wszystkich poziomach od naczelnego po kierownika sceny.Dyro zwalnia kolejnych kierowników aby przykryc własną niekompetencję a co jeden to gorszy

        • 8 3

  • Muchomorek

    ma żal, że mówią tylko o Żwirku.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakiej dzielnicy Gdyni znajdowało się kino Fala?

 

Najczęściej czytane