stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino-ja. Spotkanie z Marianem Marzyńskim

Motywem przewodnim spotkania jest M/S Batory, losy polskich emigrantów oraz osobiste doświadczenia Mariana Marzyńskiego, filmowca i emigranta.

Marian Marzyński w latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce, jako gospodarz emitowanych na żywo programów telewizyjnych ("Turniej miast"). Od 1969 roku na emigracji, najpierw w Danii, potem w USA. Uczył amerykańskich studentów, jego uczniem jest m.in. Gus Van Sant ("Buntownik z wyboru", "Słoń", "Obywatel Milk"). Na zlecenie amerykańskich stacji telewizyjnych kręcił z sukcesem filmy dokumentalne. Dwukrotny laureat nagrody Emmy. W 1980 roku powstaje "Powrót do Polski" - dokument, który pokazuje "Solidarność" i czas stanu wojennego.

Nakręcił wiele filmów poświęconych tematyce Holocaustu, z których najsłynniejszym jest wielokrotnie nagradzany "Sztetl". Jednym z najbardziej niezwykłych filmów jest "Anya", nagrywana przez 20 lat filmowa opowieść o córce. W najnowszym, osobistym filmie "Nigdy nie zapomnij kłamać" reżyser skierował kamerę na siebie dokumentując wspomnienia dzieci ocalonych z warszawskiego getta.

Spotkaniu towarzyszy emisja dwóch filmów Gościa poświęconych M/S Batoremu i polskim emigrantom: "Powrót statku" i "Pożegnania z ojczyzną".W trakcie spotkania przedpremierowa prezentacja niezwykłej autobiografii Mariana Marzyńskiego "Kino-ja. Życie w kadrach filmowych". To pasjonująca książka-album nie tylko ze względu na swoją tematyczną zawartość, ale także na nowatorską konstrukcję, gdzie narracji literackiej towarzyszy druga, obrazowa, złożona z filmowych kadrów.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Rogowski, znawca polskich transatlantyków. Autor książek "Pod polską banderą przez Atlantyk", "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji". Współpracownik Muzeum Emigracji w Gdyni. Pracuje jako filmograf w Filmotece Narodowej.

Projekcje filmów Mariana Marzyńskiego:

"Powrót statku"
(1963) - reportaż z powitania w porcie gdyńskim rodaków zza oceanu przybyłych na pokładzie M/S Batory.

"Pożegnania z ojczyzną" - dokument ukazujący pożegnania pasażerów statku, którzy zaczynają zastanawiać się nad swoją przyszłością i ponownym powrotem do ojczyzny. Opowiadają o pobycie w Polsce, pokazują zdjęcia rodzinne.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?