stat
PATRONAT

Kino-ja. Spotkanie z Marianem Marzyńskim

Motywem przewodnim spotkania jest M/S Batory, losy polskich emigrantów oraz osobiste doświadczenia Mariana Marzyńskiego, filmowca i emigranta.

sty 23

sobota, godz. 11:00 - 11:45

Gdańsk,
bilety 35 zł
sty 28

czwartek, godz. 20:00

Online
bilety 14 zł
Marian Marzyński w latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce, jako gospodarz emitowanych na żywo programów telewizyjnych ("Turniej miast"). Od 1969 roku na emigracji, najpierw w Danii, potem w USA. Uczył amerykańskich studentów, jego uczniem jest m.in. Gus Van Sant ("Buntownik z wyboru", "Słoń", "Obywatel Milk"). Na zlecenie amerykańskich stacji telewizyjnych kręcił z sukcesem filmy dokumentalne. Dwukrotny laureat nagrody Emmy. W 1980 roku powstaje "Powrót do Polski" - dokument, który pokazuje "Solidarność" i czas stanu wojennego.

Nakręcił wiele filmów poświęconych tematyce Holocaustu, z których najsłynniejszym jest wielokrotnie nagradzany "Sztetl". Jednym z najbardziej niezwykłych filmów jest "Anya", nagrywana przez 20 lat filmowa opowieść o córce. W najnowszym, osobistym filmie "Nigdy nie zapomnij kłamać" reżyser skierował kamerę na siebie dokumentując wspomnienia dzieci ocalonych z warszawskiego getta.

Spotkaniu towarzyszy emisja dwóch filmów Gościa poświęconych M/S Batoremu i polskim emigrantom: "Powrót statku" i "Pożegnania z ojczyzną".W trakcie spotkania przedpremierowa prezentacja niezwykłej autobiografii Mariana Marzyńskiego "Kino-ja. Życie w kadrach filmowych". To pasjonująca książka-album nie tylko ze względu na swoją tematyczną zawartość, ale także na nowatorską konstrukcję, gdzie narracji literackiej towarzyszy druga, obrazowa, złożona z filmowych kadrów.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Rogowski, znawca polskich transatlantyków. Autor książek "Pod polską banderą przez Atlantyk", "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji". Współpracownik Muzeum Emigracji w Gdyni. Pracuje jako filmograf w Filmotece Narodowej.

Projekcje filmów Mariana Marzyńskiego:

"Powrót statku"
(1963) - reportaż z powitania w porcie gdyńskim rodaków zza oceanu przybyłych na pokładzie M/S Batory.

"Pożegnania z ojczyzną" - dokument ukazujący pożegnania pasażerów statku, którzy zaczynają zastanawiać się nad swoją przyszłością i ponownym powrotem do ojczyzny. Opowiadają o pobycie w Polsce, pokazują zdjęcia rodzinne.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?