Wiadomości

stat

Kino dla wymagających

mat. prasowe

Koneserów kina niezależnego i zaangażowanego czeka w tym tygodniu nie lada gratka. 8 grudnia rozpoczyna się dziesiąty Festiwal Filmów Niezależnych Wydmy w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki, a 11 grudnia Weekend Kina Zaangażowanego w Krytyce Politycznej.To już dziesiąta edycja Festiwalu Wydmy, który jest jednym z najstarszych festiwali kina niezależnego i amatorskiego w Polsce. W tym roku oprócz konkursu, zorganizowano przegląd filmów, które w poprzednich latach zdobyły nagrody. Odbędzie się on 8 grudnia o godzinie 18 w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku. Kolejne dwa dni to projekcje tegorocznych filmów niezależnych startujących w konkursie. Festiwal ma na celu zwrócić uwagę widzów na kino niekomercyjne, w którym najbardziej liczy się nie realizacja, a pomysł.

- Filmy niezależne dotyczą problematyki, która nie przyjmuje się w kinie komercyjnym. Festiwal jest dobrą okazją, by zobaczyć filmy niedostępne w szerszym obiegu - zachęca Przemysław Wojciechowski ze Stacji Orunia GAK, która jest organizatorem festiwalu.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 12 grudnia w Stacji Orunia odbędzie się koncert grupy DesOrient. Zespół będzie grał muzykę napisaną przez Michała Lorenca, kompozytora ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak "Różyczka", "Śluby Panieńskie" czy "Statyści".

Dla tych, którzy chcieliby poznać kino zaangażowane "od podszewki" także Krytyka Polityczna przygotowała ciekawą propozycję. W sobotę 11 grudnia o godzinie 16 odbędą się warsztaty z krytykiem filmowym Bartoszem Żurawieckim, który udzieli rad jak dobrze napisać recenzję filmową.

- Na warsztatach z Bartoszem Żurawieckim uczestnicy będą się uczyć na co powinno się zwracać uwagę pisząc recenzje filmów podejmujących wątki społeczne. Żurawiecki będzie bazować na filmie "Pancernik Potiomkin" - mówi Marcin Chałupka z Krytyki Politycznej.

W niedzielę 12 grudnia planowana jest debata, podczas której uczestnicy będą próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie "czy kino może mieć realny wpływ na zmianę społeczeństwa?". Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. filmoznawczyni Agnieszka Wiśniewska, Magdalena Zellent z DKF Miłość Blondynki oraz Bartosz Żurawiecki. Podczas debaty zostaną wyświetlone fragmenty najważniejszych społecznie zaangażowanych polskich filmów ostatniego wieku, m.in. "Dzień świra".

Weekend Kina Zaangażowanego jest podsumowaniem cyklu, który trwa od początku powstania Krytyki Politycznej. W jego ramach co wtorek odbywają się projekcje filmów, które poruszają problemy społeczne, takie jak nietolerancja, solidarność czy wyzysk w pracy.

Wstęp na projekcje w ramach Festiwalu Filmów Niezależnych (oprócz niedzielnego koncertu) i Weekend Kina Niezależnego wolny.

Opinie (4) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kulinaria

Zamawiają jedzenie i go nie odbierają
Zamawiają jedzenie i go nie odbierają
Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy

Sprawdź się

Kto napisał książkę zainspirowaną życiem w falowcu?