stat
PATRONAT

Kino "Warszawa" i inne obiekty, które zostały biedronkami - wystawa (1 opinia)

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę: Kino "Warszawa" i inne obiekty, które zostały biedronkami.

Relacja z imprezy

Wernisaż: 17.09.2019, godz. 18:00
Wystawa: 18.09-20.10.2019

W tym roku mija 30 lat od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki oraz odrzucenie modelu centralnie zarządzanego państwa pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W architektonicznej formie - jak w lustrze - możemy dziś odczytać potrzeby, przyzwyczajenia, nadzieje i aspiracje, którymi żyli wtedy ludzie. Co o nas jako o społeczeństwie mówi architektura tych zmian? W ramach drugiej odsłony wystawy "Obiekty, które stały się biedronkami" opowiadamy historię nieistniejącego już kina "Warszawa", uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian. Powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino "Gwiazda" i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino "Warszawa", nie straciło na popularności, pozostając ważnym elementem kultury filmowej w mieście "z morza i marzeń". Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch "Warszawy" nadszedł wraz z erą multipleksów - ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka "Biruta", warszawska "Femina" czy częstochowska "Adria".

Celem wystawy jest przede wszystkim dowartościowanie pamięci o miejscu, które choć fizycznie nie istnieje, stanowi ważny element tożsamości miasta, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń jego mieszkańców. Tegoroczna ekspozycja przygotowana we współpracy z Instytutem Dizajnu w Kielcach, jest zapowiedzią znacznie większej wystawy dotyczącej kin studyjnych w Gdyni, która zaplanowana jest na 2020 rok.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z kolekcji Malwiny Klimaszewskiej, córki ostatniego dyrektora kina "Warszawa".
Organizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach
Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Michał Miegoń (Muzeum Miasta Gdyni), Dominika Janicka, Olga Grabiwoda (Instytut Dizajnu w Kielcach)
Koncepcja i architektura wystawy: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda
Partnerzy: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, DS Smith

Przeczytaj także

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaka premiera otworzyła dyrekcję Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże?