• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Kino Szekspir: Romeo i Julia

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Kino Szekspir to nowy projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, poświęcony ekranizacjom sztuk Williama Szekspira. Integralną częścią pokazów filmowych będą wykłady "O Szekspirze z uczuciem. Rodzinne konstelacje na ekranie", skupione wokół różnorodności i zawiłości relacji rodzinnych, sportretowanych w sztukach Szekspira.

W pierwszej odsłonie Kina Szekspir, podczas czterech kolejnych spotkań, przemierzymy drogę od klasycznego czarno-białego "Hamleta" z roku 1948, aż do przeniesionego w realia współczesnej amerykańskiej szkoły średniej "Otella" z roku 2001. Prześledzimy fascynującą historię obecności Szekspira na ekranie - jak dostosowywano sztuki teatralne do potrzeb medium filmowego, kto podejmował się reżyserii, jakich aktorów zatrudniano do najważniejszych ról oraz jakie były reakcje widzów.

Będziemy mówić o Szekspirze z uczuciem, w kontekście rodziny: wspólnie zastanowimy się, jak czuła się Ofelia wobec rodziców Hamleta i jakim ojcem był dla niej Poloniusz; dlaczego "Hamlet" jest nazywany tragedią rodzinną; w jaki sposób niania Marta zastępowała Julii Capuletti matkę, a jak "wychowywał" Romea ojciec Laurenty; jak zareagował Brabancjo na wieść o ślubie swej jedynaczki Desdemony z Maurem Otellem. Przyjrzymy się zmiennym konstelacjom rodzinnym - kto kogo kocha, kto nienawidzi, kto jest dla kogo ważny i co się zmieniło, a co pozostało takie samo w "podstawowej komórce społecznej" od XVI wieku.

Wykłady poprowadzi Anna Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego.

25 kwietnia 2019, g. 18.00 - "Romeo i Julia", reż. Franco Zeffirelli (1968)
Czternastoletnia Julia (Olivia Hussey) - panna z bogatego domu - na naszych oczach po raz pierwszy zakochuje się. Będziemy jej towarzyszyć od pierwszych chwil zauroczenia Romeem (Leonard Whiting), aż do ich samobójczej śmierci w rodzinnej kaplicy Capulettich. Będziemy świadkami jej miłosnych rozterek, potajemnego ślubu, nocy poślubnej oraz rozstania z mężem. Wysłuchamy jej rozmów z nianią Martą (Pat Heywood) oraz pełnej krzyków i emocji kłótni z  rodzicami, którzy rozkażą jej poślubić Parysa (Roberto Bisacco). Poczujemy jej ból i rozpacz, będziemy przy niej aż do smutnego końca. Zadamy sobie pytania o siłę miłości, zadumamy się nad śmiercią, która ostatecznie połączyła dwa zwaśnione rody w Weronie, z niezwykłą finezją sfilmowanej przez maestro Zeffirellego.

Opinie

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?