stat
Impreza już się odbyła

Kino Szekspir: Hamlet

Kino Szekspir to nowy projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, poświęcony ekranizacjom sztuk Williama Szekspira. Integralną częścią pokazów filmowych będą wykłady "O Szekspirze z uczuciem. Rodzinne konstelacje na ekranie", skupione wokół różnorodności i zawiłości relacji rodzinnych, sportretowanych w sztukach Szekspira.

paź 30-31

sobota - niedziela

bilety 40 - 70 zł
Kup bilet
W pierwszej odsłonie Kina Szekspir, podczas czterech kolejnych spotkań, przemierzymy drogę od klasycznego czarno-białego "Hamleta" z roku 1948, aż do przeniesionego w realia współczesnej amerykańskiej szkoły średniej "Otella" z roku 2001. Prześledzimy fascynującą historię obecności Szekspira na ekranie - jak dostosowywano sztuki teatralne do potrzeb medium filmowego, kto podejmował się reżyserii, jakich aktorów zatrudniano do najważniejszych ról oraz jakie były reakcje widzów.

Będziemy mówić o Szekspirze z uczuciem, w kontekście rodziny: wspólnie zastanowimy się, jak czuła się Ofelia wobec rodziców Hamleta i jakim ojcem był dla niej Poloniusz; dlaczego "Hamlet" jest nazywany tragedią rodzinną; w jaki sposób niania Marta zastępowała Julii Capuletti matkę, a jak "wychowywał" Romea ojciec Laurenty; jak zareagował Brabancjo na wieść o ślubie swej jedynaczki Desdemony z Maurem Otellem. Przyjrzymy się zmiennym konstelacjom rodzinnym - kto kogo kocha, kto nienawidzi, kto jest dla kogo ważny i co się zmieniło, a co pozostało takie samo w "podstawowej komórce społecznej" od XVI wieku.

Wykłady poprowadzi Anna Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego.

16 maja 2019, g. 18.00 - "Hamlet", reż. Michael Almereyda (2000)
Tym razem spojrzymy na arcydzieło Szekspira jako na tragedię rodzinną. Są tu trzy młode osoby, które nagle zostały pozbawione swych ojców - norweski książę Fortynbras (Casey Affleck), duński książę Hamlet (Ethan Hawke) i córka kanclerza Ofelia (Julia Stiles). Osieroceni, zostaną uwikłani w rozgrywki polityczne i odtąd ich życie nie będzie już takie samo. Jakie są ich emocje? Co zrobią po stracie najbliższego członka rodziny? Jakie, brzemienne w skutki, decyzje podejmą? A sam Szekspir - czy odnajdzie się w realiach Nowego Jorku roku 2000?

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Zaczytani w Gdańsku to akcja:

 

Najczęściej czytane