stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kimona japońskie (9 opinii)

Kimona japońskie

Muzeum Narodowego w Gdańsku
Oddział Etnografii
Wystawa potrwa 24.10. 2009-28.02. 2010.

"Kimono" jest słowem powszechnie znanym oznaczającym tradycyjny japoński ubiór. Używane od okresu Edo dosłownie oznacza "rzecz do noszenia" czyli ubranie. Niewątpliwie jednak jest też swoistym fenomenem japońskim nierozerwalnie związanym z tradycją, kulturą i wrażliwością Japończyków. Z jednej strony jest przedmiotem użytkowym, a z drugiej kunsztownym, wypełnionym symboliką dziełem sztuki. Można je zarówno nosić, a można też kontemplować jak obraz dostarczający satysfakcji estetycznej.

Kimono jest kwintesencją japońskości i skarbem kulturowym tego narodu. Japończycy zdają sobie z tego sprawę i starają się propagować wiedzę o kimonie w kraju i za granicą. Noszenie kimona zobowiązuje do godnego zachowania, zharmonizowanych i oszczędnych kroków i gestów. Do kimona nie pasuje pośpiech i rytm współczesnego świata. Założenie tego stroju składającego się z 12 części specjalnie upinanego i opasanego pasem "obi" wymagało wielkiego kunsztu, skupienia i czasu. U Japończyków nie ma miejsca na przypadkowość, wszystko jest ściśle określone regułami i perfekcyjnie skodyfikowane.

Dla Europejczyka kimono stanowi ciekawy ubiór, dla Japończyka kimono przemawia swoją symboliką koloru i kroju. Można przez nie odczytać pozycję, wiek, status społeczny, porę roku. Kobiety niezamężne mogą powiewać długimi rękawami "furisode", mężatki noszą "tomesode" w spokojnych barwach, z krótkimi rękawami. Niezwykle ważne było dobranie wzoru na kimonie do pory roku, świadczące o wielkim uwrażliwieniu i wkomponowaniu Japończyków w rytm natury. Nie ubiera się kimona z wzorem kwiatów wiśni w okresie jesienno-zimowym, gdyż jest to wzór wiosenny. Jesienią odpowiednie są liście klonu, latem fale oceanu. Męskie kimona są z reguły spokojniejsze w kolorze i dekoracji jak również w kroju. Najbardziej oficjalne męskie kimono jest wykonane z czarnego jedwabiu z motywami herbowymi "kamon".

We współczesnej Japonii kimono nadal jest obecne w życiu codziennym i świątecznym Japończyków, w sztuce, obrzędowości, teatrze. Japończycy traktują je z ogromnym szacunkiem i pieczołowicie przechowują. Jako dziedzictwo rodzinne kimona przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszej Japonii najczęściej zakładają je starsze kobiety i osoby uczestniczące w ceremoniach. Ubieranie kimona nie jest ani łatwe, ani szybkie, toteż obecnie zajmują się tym często specjalni instruktorzy. Oni też mają za zadanie dobieranie kimona do odpowiedniego zdarzenia i sytuacji.

Celem wystawy prezentowanej w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku jest nie tylko ukazanie piękna tradycyjnego ubioru Japończyków, ale także zwrócenie uwagi na kulturowy aspekt kimona, na jego wyjątkowość, oryginalność i społeczne implikacje. Jest ono powiązane z całością życia Japończyków. Głównym trzonem wystawy jest zaprezentowanie kimon i związanych z nimi dodatków z kolekcji Stowarzyszenia Wiedzy o Ludach i Ziemi w Szczecinie. Jest to pierwszy w Polsce pokaz kolekcji szczecińskiej zgromadzonej przez Barbarę Zaborowską w trakcie jej pobytu stypendialnego w Japonii. Ekspozycja kimon nie jest bytem samym w sobie, lecz jednocześnie pretekstem do opowiadania o tym, co dzieje się wokół kimona. Stąd poszerzenie wystawy o obiekty Muzeum Nauki i Techniki Manggha w Krakowie i Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi.

Poprzez kimona wkraczamy w życie i obyczajowość Japończyków. Temu służyć ma program edukacyjny towarzyszący wystawie ukazujący charakterystyczne dla Japonii sztuki i ceremonie: parzenia herbaty -chanoyu, układania kwiatów- ikebanę, bonsai, składania papieru w najprzeróżniejsze kształty -origami, kaligrafię, sztuki walki. Nie tylko zgromadzone na wystawie obiekty ,ale także multimedia przybliżą na wystawie Japonię, co stało się możliwe dzięki życzliwości Wydziału Kultury Ambasady Japonii w Warszawie.

Do współpracy w edukacyjnej warstwie wystawy zaproszeni zostali specjaliści oraz te placówki na terenie Trójmiasta, które zajmują się tradycjami japońskimi. Są to Stowarzyszenie Polsko - Japońskie Ichimon, pracownia komiksowa Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku oraz Centrum Badań nad Kulturą Azji przy Uniwersytecie Gdańskim.

Wystawa wpisuje się w rok obchodów 90-lecia nawiązania stosunków polsko -japońskich.

Raz w miesiącu wystawie towarzyszyć będą "Weekendy z Japonią". Z uwagi na kameralne grupy prosimy o wcześniejsze zgłoszenia. Na poszczególne zajęcia weekendowe przyjmujemy do 50 osób. Zgłoszenia pod numerem tel. 0-58/552-12-71 wew.101.

PRZYJDŹ.ZOBACZ.WARTO

ZAPRASZAMY!

Przeczytaj także

Opinie (9)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Kiedy dokładnie rozpoczęła działalność Opera Leśna w Sopocie?