- 1 Ryciny powróciły do Muzeum Narodowego (7 opinii)
- 2 Dzień Teatru z przymrużeniem oka (3 opinie)
- 3 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (242 opinie)
- 4 Świetny musical Teatru Komedii Valldal (28 opinii)
- 5 Tłumy na spotkaniu z autorem "Sopotów" (22 opinie)
- 6 "Oscarowy" wieczór z muzyką fimową (7 opinii)
Kiedyś to było, a dzisiaj... Jak się bawimy w karnawale?
Kilkadziesiąt lat temu karnawał oznaczał czas zabaw, balów, dancingów czy maskarad. Bawiono się chętnie, panie zakładały eleganckie suknie, panowie fraki i smokingi. Dużym powodzeniem cieszyły się bale maskowe i kostiumowe. A jak jest dzisiaj? Czy w okresie karnawału nadal imprezujemy więcej?
Imprezy rozrywkowe w karnawale
- Szczerze mówiąc, to nawet dokładnie nie wiem, kiedy wypada karnawał. Imprezuję, kiedy nadarza się okazja - czyjeś urodziny, grupowe wyjście, wolny weekend - nie patrzę na to, czy akurat wypada jakieś święto. Po co się ograniczać - mówi Daniel, który studiuje w Trójmieście.
Warto zatem przypomnieć, że karnawał to czas poprzedzający Wielki Post - rozpoczyna się w dniu Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli), a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Oznacza to, że w tym roku karnawał trwa od 6 stycznia do 21 lutego.
Imprezy w karnawale
- Ten rok rozpoczęłam od imprezy "karnawałowej" - razem ze znajomymi urządziliśmy tematycznego sylwestra, właśnie pod hasłem "karnawał". Ludzie poubierali się w cekiny, założyli maski, fajnie to wszystko wyglądało. W styczniu planujemy jeszcze jedną imprezę przebieraną, tym razem lata 20. i "Wielki Gatsby". Ale nie wiem, czy w karnawale imprezujemy więcej, to raczej zależy od innych czynników, przede wszystkim od ilości czasu wolnego - opowiada Natalia.

Czas karnawału naturalnie wiąże się z zabawą i radością, co stanowi dobry pretekst do wyjścia na imprezę. I choć klubowy kalendarz na początku roku wygląda imponująco, współczesne imprezy organizowane w czasie karnawału niewiele różnią się od tych odbywających się w pozostałych miesiącach.
- Wydaje mi się, że w styczniu/lutym imprezuję więcej. Kończy się semestr, opija się sesję, a i w klubach jest więcej imprez - dodaje Asia.
Wypożyczalnie strojów karnawałowych
- Trochę brakuje mi imprez przebieranych. Uwielbiam takie kreatywne zadania, wyzwanie, żeby samemu wyczarować coś z niczego. Mam w albumie sporo zdjęć z takich imprez, organizowanych za dzieciaka. Szkoda, że teraz w karnawale takie bale przebierańców organizuje się tylko w szkołach - wspomina z sentymentem pani Beata.
Bale i koncerty karnawałowe
Karnawał to jednak nie tylko imprezy, ale też koncerty i bale. W naszym Kalendarzu imprez można znaleźć propozycje dla spragnionych karnawałowej zabawy, np. Bal Karnawałowy Super Yachts Club czy Wydział Burleskowy Carnivale.
Koncerty w czasie karnawału
Tradycję karnawałowych Bali Gdańskich podtrzymuje też Filharmonia Bałtycka, w której co sobotę odbywają się tematyczne koncerty balowe m.in. Cztery pory roku w Buenos Aires, Grupa MoCarta wśród Gwiazd, Byłaś serca biciem, W filmowym kadrze czy Największe Włoskie Przeboje - Jarek Wist. Na karnawałowy koncert "Vivat, Vivat Karnawał!" zaprasza też Oliwski Ratusz Kultury.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2023-01-09 10:44
Karnawał nie ma sensu. (3)
Dawniej był czasem świętowania po Bożym Narodzeniu i przed postem. Był osadzony mocno w tradycji chrześcijańskiej i rytmie przeżywania czasu zabawy i czasu wstrzymywania się. Dziś każdy ma wszystko cały czas. Ludzie jedzą i piją i bawią się ile chcą i kiedy chcą. Wierzący to mniejszość. Nie ma więc rytmu roku co do zabaw i wstrzemięźliwości. Nie ma więc karnawału.
- 48 7
-
2023-01-09 12:02
"Wierzący to mniejszość" (1)
Serio? Tak księżulek z ambony kłamie? Oj, niedobry. Niech zgadnę, pisząc "wierzący" masz na myśli tylko jedną religię, nie uwzględniając ludzi wierzących, ale w inne, więc to już pierwszy błąd. Druga sprawa, że jeśli wierzący to mniejszość, to czemu macie te swoje manifestacje wiary? Mam na myśli 3 króli, boże ciało, pielgrzymki, itp. Coś nie
Serio? Tak księżulek z ambony kłamie? Oj, niedobry. Niech zgadnę, pisząc "wierzący" masz na myśli tylko jedną religię, nie uwzględniając ludzi wierzących, ale w inne, więc to już pierwszy błąd. Druga sprawa, że jeśli wierzący to mniejszość, to czemu macie te swoje manifestacje wiary? Mam na myśli 3 króli, boże ciało, pielgrzymki, itp. Coś nie widać, by były problemy z urządzaniem takich imprez rokrocznie. To że jakiś celebryta mówi o apostazji, nie znaczy, że już się wszystko wali i pali, ale widzę, że ci w czarnych kieckach już sieją strach wśród wiernych - tracą władzę i pieniądze, a to im się nie podoba.
- 1 14
-
2023-01-09 13:11
Jeśli pisze najpierw o Bożym Narodzeniu, potem o chrześcijanach, to z kontekstu wynika że używając 'wierzący' odnoszę się do chrześcijan właśnie.
Co to drugiej sprawy: jeśli wierzący to mniejszość to czemu macie te swoje manifestacje wiary? Absurdalne pytanie. Każdy ma prawo do swoich manifestacji, nie tylko większość.- 5 0
-
2023-01-09 11:11
Oo
Bardzo dobrze napisane jeśli nic nie stoi na przeszkodzie imprezować np w Wielki piątek to jaki jest sens snuć rozważania o zabawach karnawałowych?? I nie jestem jakimś zgorzkniałym dewotek po prostu widzę zmieniająca się rzeczywistość, która tylko korzysta ze starych nazw za którymi nic już nie stoi
- 22 1
-
2023-01-09 14:37
w Saisburym sa jagody - kosztuja tyle samo i waza tyle samo.
zmienia sie tylko kraj od pory roku - chile, zambia, hiszpania, polska. jak masz pieniadze to karnawal cale zycie.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.