• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kiedyś to było, a dzisiaj... Jak się bawimy w karnawale?

Magda Mielke
9 stycznia 2023, godz. 10:30 
Opinie (23)
Karnawał to czas zabaw, wystawnych balów czy maskarad. Imprez przebieranych z roku na rok jest jednak coraz mniej.
Karnawał to czas zabaw, wystawnych balów czy maskarad. Imprez przebieranych z roku na rok jest jednak coraz mniej.

Kilkadziesiąt lat temu karnawał oznaczał czas zabaw, balów, dancingów czy maskarad. Bawiono się chętnie, panie zakładały eleganckie suknie, panowie fraki i smokingi. Dużym powodzeniem cieszyły się bale maskowe i kostiumowe. A jak jest dzisiaj? Czy w okresie karnawału nadal imprezujemy więcej?Imprezy rozrywkowe w karnawale


Czy bawisz się w czasie karnawału?

Karnawał kojarzy się z wystawnymi balami, barwnymi strojami i maskami. Niestety imprez przebieranych z roku na rok jest coraz mniej. Jeszcze kilka lat temu okres karnawału był najbardziej roztańczonym czasem w roku. A dzisiaj? Wydaje się, że granice się pozacierały, ludzie imprezują przez cały rok, a karnawał nie jest już niczym wyjątkowym.

- Szczerze mówiąc, to nawet dokładnie nie wiem, kiedy wypada karnawał. Imprezuję, kiedy nadarza się okazja - czyjeś urodziny, grupowe wyjście, wolny weekend - nie patrzę na to, czy akurat wypada jakieś święto. Po co się ograniczać - mówi Daniel, który studiuje w Trójmieście.
5
miejsce: Kluby, dyskoteki
Ego Sopot
Sopot, Bohaterów Monte Cassino 53
8

Warto zatem przypomnieć, że karnawał to czas poprzedzający Wielki Post - rozpoczyna się w dniu Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli), a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Oznacza to, że w tym roku karnawał trwa od 6 stycznia do 21 lutego.

 • Zdjęcie z XI Charytatywnego Balu z Sercem - maj 2022 r.
 • Stefano Terrazzino - XI Charytatywny Bal z Sercem - maj 2022 r.
 • Alicja Gruca pokaz "Guilty Pleasure" - Bal XXX-lecia SFINKSA.

Imprezy w karnawale- Ten rok rozpoczęłam od imprezy "karnawałowej" - razem ze znajomymi urządziliśmy tematycznego sylwestra, właśnie pod hasłem "karnawał". Ludzie poubierali się w cekiny, założyli maski, fajnie to wszystko wyglądało. W styczniu planujemy jeszcze jedną imprezę przebieraną, tym razem lata 20. i "Wielki Gatsby". Ale nie wiem, czy w karnawale imprezujemy więcej, to raczej zależy od innych czynników, przede wszystkim od ilości czasu wolnego - opowiada Natalia.
Wspominamy najlepsze przebrania karnawałowe Wspominamy najlepsze przebrania karnawałowe
Czas karnawału naturalnie wiąże się z zabawą i radością, co stanowi dobry pretekst do wyjścia na imprezę. I choć klubowy kalendarz na początku roku wygląda imponująco, współczesne imprezy organizowane w czasie karnawału niewiele różnią się od tych odbywających się w pozostałych miesiącach.

- Wydaje mi się, że w styczniu/lutym imprezuję więcej. Kończy się semestr, opija się sesję, a i w klubach jest więcej imprez - dodaje Asia.

Wypożyczalnie strojów karnawałowych


- Trochę brakuje mi imprez przebieranych. Uwielbiam takie kreatywne zadania, wyzwanie, żeby samemu wyczarować coś z niczego. Mam w albumie sporo zdjęć z takich imprez, organizowanych za dzieciaka. Szkoda, że teraz w karnawale takie bale przebierańców organizuje się tylko w szkołach - wspomina z sentymentem pani Beata.
 • Zdjęcia z III Balu Gdańskiego. Grupa MoCarta wśród Gwiazd, czyli historia muzyki według Grupy MoCarta.
 • Zdjęcia z III Balu Gdańskiego. Grupa MoCarta wśród Gwiazd, czyli historia muzyki według Grupy MoCarta.
 • Zdjęcia z III Balu Gdańskiego. Grupa MoCarta wśród Gwiazd, czyli historia muzyki według Grupy MoCarta.
 • Zdjęcia z III Balu Gdańskiego. Grupa MoCarta wśród Gwiazd, czyli historia muzyki według Grupy MoCarta.

Bale i koncerty karnawałoweKarnawał to jednak nie tylko imprezy, ale też koncerty i bale. W naszym Kalendarzu imprez można znaleźć propozycje dla spragnionych karnawałowej zabawy, np. Bal Karnawałowy Super Yachts Club czy Wydział Burleskowy Carnivale.

Koncerty w czasie karnawału


Tradycję karnawałowych Bali Gdańskich podtrzymuje też Filharmonia Bałtycka, w której co sobotę odbywają się tematyczne koncerty balowe m.in. Cztery pory roku w Buenos Aires, Grupa MoCarta wśród Gwiazd, Byłaś serca biciem, W filmowym kadrze czy Największe Włoskie Przeboje - Jarek Wist. Na karnawałowy koncert "Vivat, Vivat Karnawał!" zaprasza też Oliwski Ratusz Kultury.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W której dzielnicy Gdańska znajduje się Kolekcja Malarstwa Monumentalnego?

 

Najczęściej czytane