Koncerty w Trójmieście - marazm, niejasna przyszłość i pełna gotowość do działania

Nasi fotoreporterzy nieprędko będą mieli okazję wykonać podobne zdjęcie, niemniej zarówno publiczność, jak i organizatorzy wyczekują chwili, w której rząd umożliwi ponowne organizowanie imprez w dużych obiektach. Nawet przy ograniczonej liczbie uczestników.
Nasi fotoreporterzy nieprędko będą mieli okazję wykonać podobne zdjęcie, niemniej zarówno publiczność, jak i organizatorzy wyczekują chwili, w której rząd umożliwi ponowne organizowanie imprez w dużych obiektach. Nawet przy ograniczonej liczbie uczestników. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Od piątku, 12 lutego, działalność wznowiły miejsca kultury - kina, teatry, filharmonie i opery, mogąc ugościć u siebie na widowni do 50 proc. widzów i słuchaczy. Nie ma jednak możliwości organizowania koncertów w klubach i halach sportowych. Nawet wówczas, jeśli dysponują lepszymi warunkami lokalowymi niż uprzywilejowane przez rząd "domy kultury". Branża eventowa pozostaje jednak w gotowości do natychmiastowego wznowienia działalności, jeśli tylko pojawi się taka możliwość.Właściciele klubów i organizatorzy imprez od blisko roku żyją w niepewności. I to tak dużej, że planowanie czegokolwiek wydaje się bezsensowne.

- Żyjemy ze świadomością, że jedną decyzją rządu, która może zapaść w każdej chwili, nasze życie może wywrócić się do góry nogami - mówi właściciel jednego z trójmiejskich klubów (nazwisko znane redakcji). - Jeśli rząd pozwoli nam na organizację imprez, powinniśmy być w gotowości, aby momentalnie taką działalność wznowić. A nie jest to prosta sprawa, bo musimy nawiązać współpracę nie tylko z artystami, ale i z wieloma podwykonawcami (nagłośnienie, oświetlenie, ochrona, bileterie, ekipy sprzątające, itd.). Jeśli z wyprzedzeniem takie umowy zawrzemy, a do współpracy nie dojdzie, bo rząd ogłosi, że o żadnym wznowieniu działalności nie może być mowy, wszyscy będziemy stratni. A my już od blisko roku żyjemy pod kreską i na podjęcie nawet najmniejszego ryzyka najzwyczajniej w świecie nas nie stać. Na wegetację też nie. Jeśli ten marazm dłużej potrwa, nie pozostanie nam nic innego, jak "zebrać zabawki i pozamykać piaskownice".

Trójmiasto - planowane imprezyKina, teatry, filharmonie i opery, od 12 lutego br. mogą ugościć u siebie na widowni do 50 proc. widzów i słuchaczy. Z tej możliwości Filharmonia Bałtycka skorzystała niezwłocznie i tego samego dnia publiczność mogła raczyć się muzyką Mozarta w wykonaniu orkiestry gospodarzy pod dyr. jej koncertmistrza, Roberta Kwiatkowskiego.
Kina, teatry, filharmonie i opery, od 12 lutego br. mogą ugościć u siebie na widowni do 50 proc. widzów i słuchaczy. Z tej możliwości Filharmonia Bałtycka skorzystała niezwłocznie i tego samego dnia publiczność mogła raczyć się muzyką Mozarta w wykonaniu orkiestry gospodarzy pod dyr. jej koncertmistrza, Roberta Kwiatkowskiego. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Czy w ciągu ostatniego miesiąca uczestniczyłe(a)ś w koncercie na żywo?

tak, kilka razy 6%
tak, raz 4%
nie, ale zamierzam to niezwłocznie zrobić 29%
nie i nie planuję 61%
zakończona Łącznie głosów: 307

Stan pełnej gotowości podszyty marazmemGdyński klub Ucho zachowuje pełną gotowość do wznowienia działalności koncertowej.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z artystami, którzy planowali u nas swoje koncerty. Pracujemy na starym kalendarzu i po prostu modyfikujemy go systematycznie według tego, co wymyśli sobie rząd. To, czego nie byliśmy w stanie zorganizować, przekładamy na później, na umowny koniec listy. - mówi Karol Hebanowski, właściciel z klubu muzycznego Ucho. - Wcześniej, kiedy rząd na to pozwalał, organizowaliśmy koncerty dla mniejszej liczby uczestników. Trudno powiedzieć, czy to się opłacało, bo nawet się nad tym nie zastanawialiśmy. Najważniejsze było dla nas to, że mamy możliwość zorganizowania koncertu.
Nie ma się co czarować - właściciele klubów nie widzą przyszłości branży eventowej w jasnych barwach. Coraz częściej dopada ich marazm.

- Podchodzę do tego z wielkimi obawami - przyznaje właściciel klubu Ucho. - Może nie jestem tak przerażony, jak podczas pierwszego zamknięcia, ale mając w pamięci to, że może się zdarzy naprawdę wszystko, ciężko zachować spokój. Ludzie chyba też się poddali, bo zapytań o koncerty już prawie wcale nie mamy. Trudno mi powiedzieć, jaka czeka nas przyszłość. Nie chcę o tym myśleć.
A jeśli rząd definitywnie zabroni organizowania koncertów przez dłuższy czas?

- To byłby koniec klubu - nie ma złudzeń Karol Hebanowski.
Jeśli na przeszkodzie nie staną rządowe obostrzenia, czeka nas intensywne koncertowe lato w Operze Leśnej.
Jeśli na przeszkodzie nie staną rządowe obostrzenia, czeka nas intensywne koncertowe lato w Operze Leśnej. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Instytucje kultury ostrożne, choć na uprzywilejowanymStary Maneż formalnie ma możliwość organizowania koncertów, ponieważ nie jest klubem, a domem kultury. Czy jednak zamierza z tego prawa korzystać?

- Raczej czekamy na unormowanie sytuacji - odpowiada Małgorzata Gawron ze Starego Maneżu. - Realizacja koncertów przy udziale połowy publiczności nie jest opłacalna i - co do zasady - takich nie planujemy. Co nie oznacza, że jakieś pojedyncze realizacje nie pojawią się wiosną czy latem w Starym Maneżu. Trwają rozmowy z artystami, ale na tym etapie nie jestem w stanie udzielić konkretnych informacji.
Z większym entuzjazmem do organizacji koncertów impresaryjnych, a konkretniej do udostępniania obiektu na koncerty podmiotom zewnętrznym, podchodzi Polska Filharmonia Bałtycka.

- Polska Filharmonia Bałtycka jest otwarta na współpracę z organizatorami przedsięwzięć impresaryjnych, którzy teraz znaleźli się w bardzo trudnym położeniu - mówi Łukasz Rudziński z PFB. - Wspólnie szukamy nowych terminów na wydarzenia, które ze względów epidemicznych nie mogą się odbyć w tych pierwotnie zarezerwowanych. W przypadku najbliższych projektów, wszystko zależy od decyzji rządu - na ten moment planowany na 9 marca koncert "12 Tenorów & Diva" oraz zaplanowany na 20 marca koncert Starego Dobrego Małżeństwa mają się odbyć zgodnie z planem, przy obecnych obostrzeniach sanitarnych. Sytuacja uzależniona jest jednak od tego, czy będzie można koncertować z publicznością.

Filharmonia Bałtycka - planowane koncerty abonamentowe i impresaryjne


BART - na Operę Leśną musimy zaczekać, ale są jeszcze inne scenyBałtycka Agencja Artystyczna BART stara się dostosować do obowiązujących regulacji na tyle, na ile jest to konieczne.

- W kontekście sezonu - liczymy, że będzie przebiegł w normalnych okolicznościach - mówi Artur Celiński, rzecznik prasowy BARTu. - Planujemy swoje wydarzenia i festiwale, przyjmujemy rezerwacje na wynajem naszych przestrzeni. Oczywiście cały czas przyglądamy się, w jaki sposób kształtują się wytyczne rządowe i jesteśmy przygotowani na wszelkie ewentualności.

Opera Leśna - planowane koncertyNa koncerty w Operze Leśnej musimy jeszcze zaczekać, bo nawet jeśli pominęlibyśmy aspekt sezonowości tej sceny i jej - miejmy nadzieję przejściowe - problemy "techniczne" (uszkodzenia dachu spowodowane zalegającym śniegiem), to wciąż pozostanie nam zakaz organizacji imprez masowych. A za takie uznawane są koncerty w sopockim, leśnym amfiteatrze. BART ma jednak w zasięgu inne sceny, na których koncerty można organizować w zgodzie z obowiązującym prawem. I zamierza z tego prawa korzystać.

- Obecnie obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych - podkreśla rzecznik BARTu. - Opera Leśna jest obiektem sezonowym, koncerty organizujemy od maja do września. Za to w Sali Koncertowej PFK organizowane są koncerty przez cały rok.

Dach Opery Leśnej poważnie uszkodzonyNajbliższy koncert, "W nowym cyklu LASY Północne (5 marca o godz. 20) zorganizowany zostanie natomiast w teatrze przy ul. Mamuszki 2Mapka. Odbędzie się wówczas premiera debiutanckiego albumu wh0wh0.

Organizatorzy koncertów przykładają dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprez.
Organizatorzy koncertów przykładają dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprez. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Ergo Arena czeka na publicznośćPodobnie jak w przypadku Opery Leśnej, Ergo Arena jest miejscem, w którym organizuje się imprezy uznawane za masowe. Nie ma więc obecnie zgody na to, aby pełniła funkcję koncertową. Cały czas jednak pozostaje w pełnej gotowości, aby tę działalność wznowić.

- Ergo Arena pozostaje w gotowości do wznowienia koncertów, gdy tylko pojawi się taka możliwość - zapewnia Aleksandra Golec z Ergo Areny. - Poza szukaniem nowych terminów dla przesuwanych imprez, planowane są także nowe wydarzenia. Zakładamy, że organizowanie koncertów w reżimie sanitarnym może być opłacalne, jednak wymaga to każdorazowo przeprowadzenia dokładnej analizy kalkulacji kosztów oraz przychodów. W sprawie imprez regularnie pojawiają się zapytania - ludzie są świadomi ograniczeń wynikających z wprowadzonych rozporządzeń związanych ze stanem pandemii, a jednocześnie bardzo spragnieni emocji muzycznych przeżywanych na żywo.

Ergo Arena - planowane koncertyZdaniem miłośników koncertów wyłączenie takich obiektów, jak Opera Leśna czy Ergo Arena z działalności koncertowej jest niedorzeczne, bo z uwagi na usytuowanie czy kubaturę można zapewnić tam publiczności większe bezpieczeństwo niż w niejednej małej sali uznawanej za "miejsce kultury".

- Opera Leśna jest obiektem otwartym, hale sportowe mają ogromną kubaturę i system wentylacji, w obecnej sytuacji zapewniający bezpieczeństwo na widowni na naprawdę wysokim poziomie. Dlaczego, zamiast z tego korzystać, trzymać takie obiekty w zamknięciu? Wydaje mi się to całkowicie nielogiczne - pisał Mirosław, stały bywalec koncertów, w mailu do naszej redakcji.

Quiz Co wiesz o rozrywkowym życiu Trójmiasta? Średni wynik 57%

Co wiesz o rozrywkowym życiu Trójmiasta?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Protestanckie przekazy ikonograficzne które można zobaczyć w Dworze Artusa w Gdańsku to...?