Spektakl

Każdy przyniósł co miał najlepszego

najbliższy spektakl:
14 lutego 2020
godz. 19:00
inne terminy spektakli »
miejsce:

Teatr Miniatura - Wrzeszcz

adres:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 16
ceny biletów:
norm. 25 zł , ulg. 22 zł
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
data premiery:
15 marca 2014
czas trwania:
1 godz. 45 min. (bez przerwy)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.1 / 5 (68 głosów)

Patronat

Terminy spektakli

14 lutego 2020 (piątek) godz. 19:00
Wrzeszcz

norm. 25 zł
ulg. 22 zł
Kup bilet

Każdy przyniósł, co miał najlepszego
na podstawie książki Mieczysława Abramowicza

Prapremiera: 15 marca 2014
Sala Prób Teatru Miniatura

Prapremiera teatralnej adaptacji znakomitej książki "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" Mieczysława Abramowicza - pisarza, historyka, badacza dziejów teatru żydowskiego, autora wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska. Książka zdobyła wiele entuzjastycznych recenzji, była nominowana do nagród literackich Nike, Angelus i Gdynia w 2006 roku.

"Wielkość tej książki polega właśnie na jej unikalnej paradokumentalnej formie, która wypełnia puste miejsce pomiędzy literaturą faktu a beletrystyką. Abramowicz połączył warsztat historyka XX wieku z pasją gdańskiego patrioty i talentem pisarskim. Powstała pasjonująca opowieść o Wolnym Mieście obejmująca czas od lat 70. XIX wieku po Marzec 1968, której bohaterami są gdańscy Żydzi. (...) Punktem wyjścia bywa pocztówka z widokiem Gdańska, fragment Tory, który przeleżał pół wieku ukryty w gdańskiej willi, czy sztuka purimowa wystawiona w gdańskim getcie. Z tych ułomków Abramowicz odbudowuje zapomniany świat Żydów z Wolnego Miasta. Przypomina archeologa, z tym że zamiast narzędzi używa narracji." - pisał publicysta "Gazety Wyborczej" Roman Pawłowski.

Adaptacja teatralna Marka Branda, reżysera spektaklu, skupia się na 6 opowiadaniach ze zbioru Abramowicza, zabierając widzów w podróż w czasie przez lata 1924-1945 w wielokulturowym Gdańsku, mieście, w którym sąsiadowali Niemcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi. Opowieść nie biegnie chronologicznie, a jej kolejne odsłony wywoływane są przez grupę aktorów gdańskiego teatru żydowskiego, którym przewodzi reżyser i aktor Rudolf Zasławski. Tak jak w życiu, nic tu nie jest jednoznaczne ani proste. Piękny las w Stutthofie może być miejscem zarówno miłości dwojga kochanków, jak i zbrodni nie do opisania. Książka Abramowicza i przedstawienie Marka Branda pokazują, jak pozornie błaha codzienność gdańszczan staje się historią. Jak życie zmienia się w pamięć o życiu, lub niepamięć.

Książka Mieczysława Abramowicza to ogromnie ważna dla naszego regionu publikacja. Teatralna forma może stać się zachętą dla młodzieży, pomóc im poznać fragment historii Gdańska nie z podręczników, ale z ludzkich losów - w bardziej bezpośredni i emocjonalny sposób. Podobnie jak w książce, w spektaklu można zobaczyć zwyczajnych ludzi, którzy w pewnym momencie historii stają się bohaterami życia codziennego, poświęcając się dla innych i sprzeciwiając ideologii zła.

Adaptacja i reżyseria: Marek Brand
Scenografia i kostiumy: Anna Molga
Muzyka: Ignacy Jan Wiśniewski
Wizualizacje: Andrzej Dudziński
Ruch sceniczny: Karolina Chojnacka

Obsada:
Jacek Gierczak
Agnieszka Grzegorzewska
Piotr Kłudka
Jacek Majok
Andrzej Żak
Magdalena Żulińska

Spektakl dla młodzieży i dorosłych.

Recenzja Trojmiasto.pl

Gdańsk przyjazny dla wszystkich? - o "Każdy przyniósł co miał najlepszego" Teatru Miniatura

Spektakle poświęcone historii polskich Żydów trójmiejscy widzowie oglądać dotąd mogli tylko podczas gościnnych pokazów teatrów z innych...

Przeczytaj także

  • Idź do teatru za 250 groszy
    7 maja 2015 (96 opinii)

    Musical "Grease", spektakle "Broniewski", "Brzydkie kaczątko", "Chopin bez fortepianu" czy widowisko "Noc z Szekspirem" będzie można jeszcze w maju zobaczyć za jedyne 2,5 zł. To możliwe...

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak nazywa się styl architektoniczny, którego przykładem jest Zielona Brama w Gdańsku?