Spektakl

Każdy przyniósł co miał najlepszego

najbliższy spektakl:
13 grudnia 2018
godz. 19:00
inne terminy spektakli »
miejsce:

Teatr Miniatura - Wrzeszcz

adres:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 16 pokaż na mapie
ceny biletów:
norm. 25 zł , ulg. 22 zł
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
data premiery:
15 marca 2014
czas trwania:
1 godz. 45 min. (bez przerwy)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.1 / 5 (67 głosów)

Patronat

Terminy spektakli

13 grudnia 2018 (czwartek) godz. 19:00
Wrzeszcz

norm. 25 zł
ulg. 22 zł
Kup bilet

10 stycznia 2019 (czwartek) godz. 19:00
Wrzeszcz

norm. 25 zł
ulg. 22 zł
Kup bilet

17 stycznia 2019 (czwartek) godz. 19:00
Wrzeszcz

norm. 25 zł
ulg. 22 zł
Kup bilet

14 lutego 2019 (czwartek) godz. 19:00
Wrzeszcz

norm. 25 zł
ulg. 22 zł

21 lutego 2019 (czwartek) godz. 19:00
Wrzeszcz

norm. 25 zł
ulg. 22 zł

Każdy przyniósł, co miał najlepszego
na podstawie książki Mieczysława Abramowicza

Prapremiera: 15 marca 2014
Sala Prób Teatru Miniatura

Prapremiera teatralnej adaptacji znakomitej książki "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" Mieczysława Abramowicza - pisarza, historyka, badacza dziejów teatru żydowskiego, autora wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska. Książka zdobyła wiele entuzjastycznych recenzji, była nominowana do nagród literackich Nike, Angelus i Gdynia w 2006 roku.

"Wielkość tej książki polega właśnie na jej unikalnej paradokumentalnej formie, która wypełnia puste miejsce pomiędzy literaturą faktu a beletrystyką. Abramowicz połączył warsztat historyka XX wieku z pasją gdańskiego patrioty i talentem pisarskim. Powstała pasjonująca opowieść o Wolnym Mieście obejmująca czas od lat 70. XIX wieku po Marzec 1968, której bohaterami są gdańscy Żydzi. (...) Punktem wyjścia bywa pocztówka z widokiem Gdańska, fragment Tory, który przeleżał pół wieku ukryty w gdańskiej willi, czy sztuka purimowa wystawiona w gdańskim getcie. Z tych ułomków Abramowicz odbudowuje zapomniany świat Żydów z Wolnego Miasta. Przypomina archeologa, z tym że zamiast narzędzi używa narracji." - pisał publicysta "Gazety Wyborczej" Roman Pawłowski.

Adaptacja teatralna Marka Branda, reżysera spektaklu, skupia się na 6 opowiadaniach ze zbioru Abramowicza, zabierając widzów w podróż w czasie przez lata 1924-1945 w wielokulturowym Gdańsku, mieście, w którym sąsiadowali Niemcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi. Opowieść nie biegnie chronologicznie, a jej kolejne odsłony wywoływane są przez grupę aktorów gdańskiego teatru żydowskiego, którym przewodzi reżyser i aktor Rudolf Zasławski. Tak jak w życiu, nic tu nie jest jednoznaczne ani proste. Piękny las w Stutthofie może być miejscem zarówno miłości dwojga kochanków, jak i zbrodni nie do opisania. Książka Abramowicza i przedstawienie Marka Branda pokazują, jak pozornie błaha codzienność gdańszczan staje się historią. Jak życie zmienia się w pamięć o życiu, lub niepamięć.

Książka Mieczysława Abramowicza to ogromnie ważna dla naszego regionu publikacja. Teatralna forma może stać się zachętą dla młodzieży, pomóc im poznać fragment historii Gdańska nie z podręczników, ale z ludzkich losów - w bardziej bezpośredni i emocjonalny sposób. Podobnie jak w książce, w spektaklu można zobaczyć zwyczajnych ludzi, którzy w pewnym momencie historii stają się bohaterami życia codziennego, poświęcając się dla innych i sprzeciwiając ideologii zła.

Adaptacja i reżyseria: Marek Brand
Scenografia i kostiumy: Anna Molga
Muzyka: Ignacy Jan Wiśniewski
Wizualizacje: Andrzej Dudziński
Ruch sceniczny: Karolina Chojnacka

Obsada:
Jacek Gierczak
Agnieszka Grzegorzewska
Piotr Kłudka
Jacek Majok
Andrzej Żak
Magdalena Żulińska

Spektakl dla młodzieży i dorosłych.

Recenzja Trojmiasto.pl

Gdańsk przyjazny dla wszystkich? - o "Każdy przyniósł co miał najlepszego" Teatru Miniatura

Spektakle poświęcone historii polskich Żydów trójmiejscy widzowie oglądać dotąd mogli tylko podczas gościnnych pokazów teatrów z innych...

Przeczytaj także

  • Idź do teatru za 250 groszy
    7 maja 2015 (96 opinii)

    Musical "Grease", spektakle "Broniewski", "Brzydkie kaczątko", "Chopin bez fortepianu" czy widowisko "Noc z Szekspirem" będzie można jeszcze w maju zobaczyć za jedyne 2,5 zł. To możliwe...

Dodaj zdjęcie

Opinie (11)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.