• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Kawiarnia Naukowa - Muzyka, Mnemosyne i Mózg

Zapraszamy na wykład popularnonaukowy "Muzyka, Mnemosyne i Mózg" dr hab. Anny Chęćki z Uniwersytetu Gdańskiego i dr hab. Piotra Zielińskiej z 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Wydarzenie odbędzie się w ramach 114. Kawiarni Naukowej. Wstęp wolny.

Czas: 25 kwietnia 2019, godz. 18.00
Miejsce: Hotel Rezydent, Sopot, Plac Konstytucji 3 Maja 3

Muzyka odwraca bieg czasu. W szczególny sposób ten fantazmat realizuje się w figurze Orfeusza, zaś sama misja pamiętania wypełnia się w muzyce, o ile rozumiemy ją - podążając za Peterem Kivym - jako sztukę powtórzeń (the fine art of repetition). W naszym wystąpieniu łączymy spekulację zrodzoną na gruncie filozofii muzyki z refleksją opartą na neurobiologii ewolucyjnej i neurofizjologii. Odnosimy się do relacji pomiędzy muzyką a pamięcią w akcie słuchania i rozumienia muzyki. Dlaczego gust muzyczny kształtuje się, zanim skończymy 20 lat? Dlaczego chorując na chorobę Alzheimera nie zapominamy piosenek, których słuchaliśmy jako nastolatkowie? - to tylko przykładowe problemy badawcze, które uświadamiają nam szczególny związek muzyki z pamięcią i emocjami.

Anna Chęćka - doktor habilitowany filozofii, pracuje w Zakładzie Estetyki i Filozofii Kultury Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala, jako stypendystka Rządu Francuskiego studiowała w Paryżu w klasie Bernarda Ringeissena uzyskując I prix de perfectionnement w Conservatoire de Rueil-Malmaison. Zajmuje się estetyką muzyczną, filozofią sztuki oraz krytyką artystyczną. W 2008 r. ukazała się jej książka "Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego", a w 2012 książka "Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki" (wyd. słowo/obraz terytoria). Publikowała m.in. w "Estetyce i Krytyce", "Sztuce i Filozofii", w zeszytach "Punkt po Punkcie" (tom "Dusza" ukazał się wraz z płytą CD z muzyką fortepianową w jej wykonaniu). Była jurorem pierwszego konkursu polskiej krytyki muzycznej "Kropka" w 2015 roku. Współpracuje z "Ruchem Muzycznym" i z portalem "Meakultura". Obecnie w przygotowaniu do druku znajduje się jej książka "A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota" oraz zbiór esejów z filozofii muzyki "Słuch metafizyczny" (wyd. Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina).

Piotr Zieliński - doktor habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu - od 25 lat pracuje jako lekarz neurochirurg oraz nauczyciel akademicki. Karierę zaczął w Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Obecnie pracuje w Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi także poradnię neurochirurgiczną w Londynie. Pracując jako biegły w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii sporządził ponad 2 tysiące opinii sądowo-lekarskich, ponadto przez 6 lat konsultował szpitale penitencjarnej służby zdrowia. Specjalizuje się w leczeniu operacyjnym tętniaków mózgu, guzów mózgu, neurochirurgii czynnościowej i w leczeniu chorób kręgosłupa. Ma znaczny dorobek w neurobiologii doświadczalnej.

Kawiarnia Naukowa jest organizowana przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent.

Więcej informacji o KN znajduje się na stronie https://bfn.gda.pl/index.php/pl/kawiarnia-naukowa

Opinie

Sprawdź się

Dużą chlubą Teatru Szekspirowskiego jest otwierany dach. Ile on waży?