• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Katarzyna Podpora / Wewnętrzne - wystawa

Wewnętrzne to wystawa o wyciszeniu i wrażliwości, w której zatracają się ostre kontury, o doświadczaniu zanikania światła, o poszukiwaniu spokoju; to wystawa o otulaniu się ciemnością w nastającej ciszy, o dźwiękach, zapachach, słowach tłumionych, czy niezauważanych za dnia.

Wernisaż : 7.06. 2018, godz. 19:00

Katarzyna Podpora wykorzystuje stare drewniane struktury. Tworzy z nich schronienie dla zmierzchów utrwalonych za pomocą analogowej fotografii. Widoki zmurszałych konarów, dzikich traw zanurzonych w trzęsawiskach, rozbłyski światła, jego zanikanie wśród drzew i niedookreślone kształty natury chowającej się do snu ukryte zostały w budkach dla ptaków. Każda z nich ma swoją biografię. Zanim spadły z drzew były domem, schronieniem - zasiedlało je ptactwo, atakowały drapieżniki i wichury, wszystko to ma ogromną wartość.

Bardzo ważnym elementem pracy artystki ze znalezionymi kawałkami świata - słowami, które zapamiętuje; miejscami, którym się przygląda; materiałami, które zbiera - są ich historie. Na wystawie to chociażby kawałki starych drzwi zapisane fragmentem baśni Ernsta Wiecherta. Opowieści tego pisarza naznaczone doświadczeniem wojny, przemocy, niesprawiedliwości i odrzucenia, w baśniach - choć mrocznych, miejscami okrutnych - otoczone są lasem, trawami, niewinnością zwierząt. Postać wilka przywołana w pracy łączy się, niejako przenika, z emocjonalnością i doświadczeniem artystki oraz więzią, jaka łączy ją z leśną przestrzenią.

Katarzyna Podpora przenosi widzów do swojej baśni o lesie, o samotności i smutku. Delikatnie dobrane materiały wprowadza w przestrzeń galerii; wypełnia ją kształtem, zapachem, słowem, obrazem - przeżyciami zaklętymi w rzeczach. Układa na podłodze dywan z suszonych łodyg situ, niegdyś skrupulatnie farbowanych na czarno. Stanowią one materiał ukochany - towarzyszący artystce od wielu lat, wykorzystywany w poprzednich działaniach. Jego zmęczenie Katarzyna Podpora otula ciemną materią.

Wewnętrzne to także wystawa o kontemplacji i wycofaniu w obserwacji powoli chowającego się światła. To ważne, ponieważ ekspozycja co wieczór staje w zachodzącym słońcu trafiającym przez szklaną ścianę do wnętrza galerii. Zapach starego drewna i wysuszonych traw wypełnia całą przestrzeń.

Katarzyna Podpora - artystka urodzona w Kołobrzegu, mieszka i pracuje w Gdańsku; związana z morzem - jego przestrzenią audialną, ruchem, wpływem na twardą materię; absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku [studia magisterskie, następnie doktoranckie pod kier. prof. Katarzyny Józefowicz]; zawodowo zajmuje się tłumaczeniem tekstów naukowych dotyczących sztuki na język angielski; fascynacja słowem - znaczeniem, napięciem jakie zyskuje ono w konkretnej sytuacji przestrzennej buduje jej myślenie i przenika do praktyki artystycznej; jej zainteresowania twórcze skupiają się wokół wrażliwego obioru przestrzeni rzeczywistej oraz tej 'zapisanej' za pośrednictwem różnych mediów/materiałów - pracuje m.in. nad materialnością i emocjonalnym potencjałem słów, procesami zapisywania/odczytywania oraz tworzywami znaczącymi, które znajduje wokół - ich narracyjnym charakterem [biografie rzeczy]; współprowadzi cykl audycji Szumy Własne w radiu Sopocki, a także warsztaty z młodzieżą m.in. w Ośrodku Pogranicze w Krasnogrudzie.

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Na początku lat 20. XX wieku do Orłowa przybył na wakacje znany Polski pisarz. Był nim: