Wiadomości

stat

Katarzyna Figura: w 'Bella Figura' mogę powiedzieć o sobie więcej

- "Fare bella figura" to w wolnym tłumaczeniu "zrobić coś spektakularnego, coś wyjątkowego". W sztuce wypowiada to jedna z bohaterek, twierdząc, że przed śmiercią trzeba zrobić coś spektakularnego. O tym jest ta sztuka - mówi Katarzyna Figura, jedna z aktorek spektaklu "Bella Figura" Yasminy Rezy w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Premiera w czwartek 1 marca na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Kolejne przedstawienia 2, 3 i 4 marca.- Yvonne jest w pewnej mierze katalizatorem czy medium, dzięki niej ujawniają się różne emocje i niewygodne sprawy. W dużym stopniu osobowość Yvonne jest zbieżna z tym, co jest i moim doświadczeniem - przyznaje Katarzyna Figura.
- Yvonne jest w pewnej mierze katalizatorem czy medium, dzięki niej ujawniają się różne emocje i niewygodne sprawy. W dużym stopniu osobowość Yvonne jest zbieżna z tym, co jest i moim doświadczeniem - przyznaje Katarzyna Figura. fot. Teatr Wybrzeże
Łukasz Rudziński: Na nową premierę w Teatrze Wybrzeże w pani wykonaniu trzeba było czekać półtora roku. Dlaczego?

Katarzyna Figura: Rok 2016 był rokiem z dwiema teatralnymi premierami, w których grałam bardzo różne role i potrzebowałam chwili odpoczynku. Zamykałam w tym czasie swoje osobiste sprawy. Jednocześnie Marek Koterski zaproponował mi intrygującą rolę - zagrałam w jego filmie "7 uczuć". Należę do osób, które nie funkcjonują najlepiej pracując równocześnie nad kilkoma rzeczami. Nauczyłam się inwestować i bez reszty poświęcać temu, co w danym momencie robię i temu oddawać całą swoją energię. I mimo, że pojawiały się propozycje innych ról w filmach czy serialach, konsekwentnie odmawiałam. Poprosiłam też o chwilę pauzy w nowych teatralnych wyzwaniach.

Pojawiła się jednak perspektywa współpracy z Grzegorzem Wiśniewskim.

Tuż przed świętami zostałam zaproszona na pierwszą próbę sztuki... "Bella Figura". Wprost nie mogłam uwierzyć. Oczywiście, na początek, sam tytuł mnie zachwycił.

Tytuł wyjątkowy, a przecież Yasmina Reza nie miała pojęcia, że istnieje gdzieś Katarzyna Figura, która z radością zagra w sztuce "Bella Figura"...

Autorka zaczerpnęła te słowa z języka włoskiego, co znajduje swe wyjaśnienie w tekście sztuki. "Fare bella figura" to w wolnym tłumaczeniu "zrobić coś spektakularnego, coś wyjątkowego". W sztuce wypowiada to jedna z bohaterek, twierdząc, że przed śmiercią trzeba zrobić coś spektakularnego. O tym jest ta sztuka. Tekst jest bardzo kuszący i wymagający, chociaż pozornie łatwy.

Dlaczego pozornie?

To dobrze napisany tekst. Jest dwóch mężczyzn i trzy kobiety. Wszyscy oni są kompletnie różni, a jednocześnie w jakiś przedziwny sposób ze sobą współgrają, walczą i kuszą się wzajemnie. Można by pójść - jak to się mówi w naszym slangu - "po literach", dać się uwieść tekstowi, wierząc, że on wszystko załatwi. Jednak gdy zaczęliśmy się wgryzać w te litery, okazało się, że jest tam nieprawdopodobne bogactwo i tyle subtelności, meandrów czy też zmylonych tropów, że wyłonił się nam prawdziwy labirynt wiedzy o człowieku. Czwórka bohaterów to młodzi ludzie. Ja gram matkę jednego z panów, Yvonne. Z ciekawością wchodzę w proponowane przez reżysera poszukiwania, ale też wspólnie z młodszymi zdolnymi kolegami eksperymentujemy. Mam wrażenie, że ta praca rozkwita. To nie jest bieg do mety, którą ma być premiera, tylko jest to wspólna przygoda - praca nas aktorów pod okiem reżysera, mająca na celu odkrycie i przekazanie tropów pozostawionych w tekście przez autorkę.

Yvonne to dla pani postać szczególna?

Tak, bo pozwala mi na przemyślenie kwestii związanych ze mną "tu i teraz". Pewnie dzięki temu jest mi tak bliska. Istota mojej postaci jest związana z przemijaniem. Każdy z bohaterów jest inny, wszyscy wzajemnie się prowokują i stymulują. Yvonne jest w pewnej mierze katalizatorem czy medium, dzięki niej ujawniają się różne emocje i niewygodne sprawy. To osoba w moim wieku, więc nikogo nie muszę udawać. W dużym stopniu osobowość Yvonne jest zbieżna z tym, co jest i moim doświadczeniem. Dla mnie, Katarzyny Figury, to idealna sytuacja, żeby powiedzieć o sobie więcej.

Pani postać rozwija się wraz z czasem trwania sztuki. Początkowo ma funkcję niemal dekoracyjną, potem zaś jej rola stale rośnie...

Początkowo wydawać się może, że Yvonne jest piątym kołem u wozu, z czasem jednak jej działania zaczynają silnie wpływać na zachowania pozostałych. Świadomie - z samą sobą, ze swoim wizerunkiem - za sprawą tej postaci igram. Grzegorz Wiśniewski tak kształtuje poszczególne sceny i napina nasze relacje, że to pozornie błahe towarzyskie spotkanie staje się boleśnie kaleczącą rozgrywką. Moja bohaterka to kobieta o silnej osobowości, która doprowadza, nie tylko ją samą, do ekstremalnych stanów. To prawdziwy rollercoaster, który potrafi doprowadzić Yvonne do utraty świadomości. Nierzadko pogrąża się w jakiejś myśli i "odlatuje". Może to skutek potrzeby ucieczki od rzeczywistości, ucieczki z tego świata? To fascynujące zadanie, dające mi możliwość zgłębienia siebie samej.

Czy Duża Scena nie jest za duża na tę historię? Może "Bella Figura" lepiej wybrzmiałaby w bardziej kameralnej przestrzeni?

Ależ Duża Scena cudownie nadaje się na takie przedsięwzięcie! Sądzę, że siła napięć, jakie buduje reżyser, na mniejszej scenie straciłaby na znaczeniu. Scenograf Mirek Kaczmarek wraz z Grzegorzem Wiśniewskim stworzyli niesamowitą przestrzeń, która nas pobudza, a przy tym ma swoje wymogi. Od pierwszej lektury wiedziałam, że musimy to zagrać na Dużej Scenie.

Opinie (31) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

czerwca

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Właściciel Nowej Zatoki: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Łukasz Mazur: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Ulica Wajdeloty deptakiem. Na razie na próbę
Będą testować deptak na ul. Wajdeloty

Kulinaria

Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów. Akcja lokali z centrum Gdańska
Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?